Małe mieszkania są bardzo atrakcyjne szczególnie dla osób samotnych i bezdzietnych par. Są tańsze, wymagają mniejszego nakładu pracy, bardzo często znajdują się bliżej centrum. Z drugiej jednak strony, mniejszy metraż wymaga kompromisów przy urządzaniu wnętrz. Bogate umeblowanie może być niezwykle kłopotliwe z powodu braku miejsca. Na pierwszy rzut oka trzeba będzie pożegnać się z biurkiem, szerokim łóżkiem czy ścienną galerią z bibelotami… ale czy na pewno?
Meble wielofunkcyjne – ukryte biurko
Wielu właścicieli mieszkań przestało inwestować w tzw. kącik do pracy, gdzie powinno znajdować się biurko, wygodny fotel oraz miejsce na komputer. Wynikało to z faktu, że osób spędzających czas przed ekranem komputera po powrocie z pracy, było coraz mniej. Zwiększenie popularności i dostępności laptopów także się do tego przyczyniło – w końcu z laptopem można usiąść na kanapie lub w łóżku. Pandemia koronawirusa dość mocno zweryfikowała te potrzeby. W czasie pracy zdalnej biurka okazały się niezbędne, choć mieszkania niestety powierzchni użytkowej nie zwiększyły. Całe szczęście na rynku pojawiły się biurka ze składanym blatem. Po złożeniu mają one jedynie kilkanaście centymetrów grubości i dodatkowo mogą służyć jako półka na dekoracyjne bibeloty. Takie ukryte biurko może znaleźć się także w:
- szafie wolnostojącej,
- regale z książkami,
- stoliku kawowym.
Wystarczy umożliwić płaszczyźnie blatu opuszczanie lub podnoszenie do wysokości ergonomicznej pracy.
Łóżko wielofunkcyjne
Ciekawe rozwiązanie na wielofunkcyjne łóżko może nam zaproponować także architekt wnętrz (https://rynekpierwotny.pl/architekt/). Bardzo popularne jest składanie tego mebla w podobny sposób, jak ma to miejsce przy biurku. Na noc opuszczamy stelaż i materac, a rano po wstaniu podnosimy i zyskujemy przestrzeń salonu. Innym, bardzo nietypowym pomysłem jest zaaranżowanie biblioteczki w stelażu. Zamiast jednolitej, drewnianej deski mogą się tam znaleźć półki na książki czy inne bibeloty. Jeśli pod łóżkiem umieścimy szuflady, mebel może pełnić także funkcję schowka na pościel czy zapasowe kołdry i poduszki.
Mieszkanie pełne schowków
W małych mieszkaniach największym problemem jest zagospodarowanie miejsc służących do przechowywania na co dzień niepotrzebnych przedmiotów. W dużych lokalach do tego służy garderoba, szafy w zabudowie czy komody i regały. Przy niewielkiej powierzchni musimy szukać miejsc, które mogą nam służyć na schowki. Najbardziej popularne rozwiązania to umiejscowienie pojemników w:
- stolikach kawowych,
- pufach,
- łóżkach,
- ściankach działowych między pokojami,
- pod schodami.
Dzięki temu każdy mebel zyskuje więcej funkcjonalności i zapewnia nam lepsze wykorzystanie przestrzeni.
Meble wielofunkcyjne (https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/sprytne-skrytki-czyli-meble-wielofunkcyjne-do-malych-i-duzych-mieszkan/10227/) podbijają serca swoim ciekawym designem, nietypowym kształtem i sposobem lepszego wykorzystania dostępnej w mieszkaniu przestrzeni. Pamiętajmy, że obok rozwiązań ogólnie znanych i dostępnych na rynku, możemy zamówić takie nietypowe meble na zamówienie zgodnie ze wskazówkami architekta wnętrz. Dzięki temu otrzymamy środek szyty na miarę do naszych potrzeb.
Sprawdź ofertę architektów we Wrocławiu na https://rynekpierwotny.pl/architekt/wroclaw/