Zakup stołu do pomieszczenia o niewielkim metrażu stanowi nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli chcemy pomieścić przy nim wszystkich domowników oraz gości. Mebel z komplecie z krzesłami zajmuje stosunkowo sporą ilość przestrzeni we wnętrzu – każdy przecież musi mieć swobodny dostęp z każdej strony, aby mógł komfortowo usiąść i rozkoszować się wspólnym posiłkiem. Jaki rodzaj stołu będzie nadawać się problematycznych pomieszczeń – wąskich kuchni czy nieustawnych salonów? Jaki model stolika należy dobrać do kawalerek czy mikroapartamentów? Przedstawiamy najciekawsze rozwiązania!
Stoły z opcją rozkładania
To najpopularniejszy rodzaj stołu, który doskonale sprawdza się zarówno w małych wnętrzach, jak i większych pomieszczeniach. Zamiast kupować olbrzymi mebel, który nie będzie spełniać swojej roli w codziennym życiu domowników, lepiej jest zdecydować się na model rozkładany – w trakcie wspólnych posiłków lub rodzinnych uroczystości pomieści wszystkie osoby, a po skończeniu biesiadowania wróci do swojej podstawowej, uniwersalnej formy.
Stoły rozkładane dostępne są w różnych opcjach: począwszy od kształtu, rodzaju rozkładania po kolor, materiał i wykończenie. Najchętniej wybierane są klasyczne stoły rozkładane z drewna oraz proste białe modele, które będą pasować do każdego stylu wnętrzarskiego.
Okrągłe stoły z chowanymi krzesłami
W małych wnętrzach najlepiej sprawdzają się okrągłe stoliki – nie “zamykają” optycznie przestrzeni i jednocześnie pozwalają dobrze zagospodarować kąt pomieszczenia. Od kilku sezonów sporą popularnością cieszą się modele stołów z chowanymi krzesłami – w komplecie z meblem otrzymujemy niskie siedziska, które można w pełni schować pod blatem. Oparcia krzeseł – zamiast zajmować przestrzeń w okolicach stolika – tworzą ciekawe obramowanie, które pasuje do stylu całego mebla i podkreśla jego oryginalną formę.
Alternatywą dla modelu z chowanymi krzesłami może być zwykły stolik z niskimi taboretami, które z łatwością można wsunąć pod blat po skończonym posiłku.
Stolik montowany do ściany
Jak rozwiązać problem malutkiej kuchni, gdzie nie można postawić nawet niewielkiego stolika na nóżkach? Rozwiązaniem będzie montaż modelu ściennego, który składa się z dwóch elementów: blatu oraz podpórki. W ten sposób można łatwo wykorzystać wolną przestrzeń przy ścianie, która będzie pełnić rolę dwuosobowego stolika oraz blatu roboczego w kuchni. Do stolika ściennego warto dobrać wysokie krzesła barowe bez oparcia (tzw. hokery) lub klasyczne krzesła kuchenne pasujące do stylu pomieszczenia.
Stół wysuwany
W bardzo małych wnętrzach (mikroapartamentach czy kawalerkach) stosuje się nowoczesne rozwiązania, które funkcjonalnie wykorzystują niewielki metraż. W takich pomieszczeniach postawienie klasycznego stołu z nóżkami jest wręcz niemożliwe, stąd popularne stały się wysuwane blaty, z których korzysta się wyłącznie w trakcie posiłków. Takie rodzaje “stolików” chowa się najczęściej pod wyspą kuchenną lub w blacie, dzięki czemu mogą być wysuwane jak szuflada.
Długi stół barowy
W małych apartamentach czy kawalerkach lub we wnętrzach z otwartą na salon kuchnią możemy zamontować nowoczesny model stołu, który formą przypomina barową ladę w knajpach czy restauracjach. Długi stół barowy w modnych aranżacjach stanowi jedną z odnóg kuchni w kształcie litery U – takie rozwiązanie świetnie optycznie “domyka” przestrzeń kuchenną, pozostawiając ją otwartą na całe wnętrze mieszkania czy domu. Nad stolikiem warto zamontować wiszące lampy (np. popularne żarówki na kablu w stylu industrialnym), które będą praktycznie oświetlać blat i tworzyć jednocześnie stylową oprawę pomieszczenia.