Lampy solarne do ogrodu — jak wybrać?

Oświetlenie ogrodowe solarne stało się w ostatnim czasie popularnym rozwiązaniem. Lampy tego typu nie tylko oświetlą nasz teren, ale również nadadzą mu przyjemnego klimatu. Lampy solarne to oryginalna ozdoba ogrodu, która oprócz swojego dekoracyjnego zastosowania pełni również niezwykle ważną rolę użytkową. Pragniesz uatrakcyjnić swój ogród i podświetlić swoje ścieżki koło domu? Przekonaj się o technologii solarnej i wykorzystaj energię słoneczną do ozdoby Twojego terenu! Czytaj dalej!

Czym jest oświetlenie solarne?

Oświetlenie solarne to jeden z najlepszych, a zarazem najekonomiczniejszych sposobów na oświetlenie terenu. Lampy solarne ogrodowe działają na podstawie paneli, które swoją energię słoneczną zamieniają w elektryczną. Staję się tak poprzez padanie promieni słońca na panel, które ładują znajdującą się wewnątrz baterię. Dzięki temu lampy słoneczne mogą sukcesywnie oświetlać cały ogród nocą. Tego rodzaju oświetlenie staje się coraz częściej wybieraną opcją i wypiera tradycyjne lampy ogrodowe. Systemy te są stale montowane wokół domów jednorodzinnych, osiedli, czy też obiektów sportowych. Wybór ten pada nie tylko ze względu na ich energooszczędność, ale również łatwy montaż i brak konieczności podłączania ich do prądu, co w przypadku oświetlenia ogrodowego bywa problematyczne.

Jak działają lampy solarne?

Lampki solarne do swojego funkcjonowania nie potrzebują dodatkowego prądu. Jedynym i głównym czynnikiem, który napędza je do pracy, jest słońce. Dzięki efektowi fotowoltaicznemu moduł sukcesywnie pobiera promienie słoneczne, zamieniając je w energię elektryczną. Następnie po nastaniu zmroku nagromadzona w akumulatorze energia sprawia, że lampy solarne ogrodowe zaczynają się świecić. Przyczyną tego jest zamontowany w każdej z lamp solarnych czujnik zmierzchu, który przełącza urządzenie na tryb świecenia.

Rodzaje lamp solarnych

Oprócz podstawowej lampy solarnej możemy również spotkać się z modelem posiadającym czujnik ruchu, który uruchamia się zaraz po jego wyczuciu. Warto dodać, że to jeszcze bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż zwykłe lampy solarne. Dzięki temu, że sprzęt włącza się dopiero po wykryciu ruchu, nie marnuje nagromadzonej energii, jak dzieje się w przypadku zwykłych lamp solarnych, które świecą cały czas.

Lampy solarne z czujnikiem ruchu to jedno z najrozsądniejszych rozwiązań, które świetnie sprawdzi się do oświetlania podjazdów, parkingów czy też ulic.

Warto zwrócić szczególną uwagę na ich przydatność podczas naszej nieobecności. Dzięki natychmiastowemu wykryciu ruchu automatycznie włączające się oświetlenie może sprawnie wystraszyć potencjalnych włamywaczy i ostrzec sąsiadów przed niepokojącymi zdarzeniami.

ogrodowe lampy solarne

Jakie zalety posiada oświetlenie zewnętrzne solarne?

O zaletach lamp solarnych można dyskutować godzinami. Jeśli nadal nie jesteś pewien słuszności systemu solarnego, z pewnością przekonasz się do niego, poznając liczne korzyści płynące z jego zastosowania. Wśród wielu zalet warto wyróżnić sześć najważniejszych.

Energooszczędność

Jedną z najważniejszych zalet oświetlenia solarnego jest oszczędność energii elektrycznej. Ze względu na fakt, iż lampy solarne korzystają wyłącznie z energii słonecznej, nie potrzebują żadnej zewnętrznej sieci energetycznej. Zastosowanie technologii solarnej przyczynia się do znacznego zmniejszenia rachunków za prąd, dzięki czemu oszczędzamy pokaźną sumę pieniędzy, którą możemy wykorzystać w innych celach.

Brak okablowania

Kolejną z istotnych zalet jest brak uciążliwego okablowania. Jak wiemy, oświetlenie ogrodowe często bywa problematyczne w przypadku konieczności podłączenia go do prądu. Dlatego też lampy solarne są dobrym rozwiązaniem w miejscach, których doprowadzenie przewodów jest szczególnie utrudnione lub całkowicie niemożliwe.

Łatwość montażu

Oświetlenie ogrodu jest błahostką, jeśli zastosujemy technologię solarną. Lampy tego typu nie wymagają szczególnych umiejętności, gdyż wystarczy je tylko wypakować i zainstalować w dowolnym miejscu. Cała filozofia polega tylko i wyłącznie na tym, dzięki czemu możesz wykorzystać lampy solarne w każdym miejscu i o każdej porze.

Ekologia

Zastosowanie lamp solarnych to niezwykle ekologiczne rozwiązanie, ze względu na to, iż energia pozyskiwana z paneli słonecznych jest tak zwaną energią odnawialną. Ta zaleta jest szczególnie ważna dla osób szczególnie dbających o środowisko. Warto przyłączyć się do tej społeczności i w pełni wykorzystać naturalne zasoby ziemi.

Długa żywotność

Ze względu na niskie użycie energii elektrycznej, lampy solarne zostały wyposażone w zwykłe źródło światła LED. Dzięki temu żywotność systemu zostaje znacznie wydłużona, a dobrze naładowany akumulator potrafi sprawić, że lampa może świecić nawet do 12 godzin!

Bezpieczeństwo

Kolejną i bardzo istotną zaletą oświetlenia solarnego jest wysoki poziom bezpieczeństwa. Dzięki temu, że technologia solarna nie potrzebuje żadnego podłączenia sieciowego, pomaga to w zwiększeniu bezpieczeństwa, które jest szczególnie brane pod uwagę przez rodziców posiadających małe dzieci.

Estetyczny wygląd

Ostatnią, lecz równie ważną zaletą, jaką posiadają lampy solarne do ogrodu, jest ich estetyka. Producenci  nigdy nie zawodzą swoją pomysłowością i wypuszczają na rynek wiele ciekawych modeli lamp solarnych takich jak kinkiety, reflektory, wbijane pochodnie, stojące panele itd.

lampa solarna

Oświetlenie ogrodowe solarne — rekomendowane modele

Wybór odpowiedniego oświetlenia ogrodowego zależy tylko i wyłącznie od naszych założeń i preferencji. Poza funkcją użytkową lampy solarne pełnią także funkcję dekoracyjną. Jeśli stawiasz na nowoczesne rozwiązania w swoim ogrodzie i na tarasie, warto zainteresować się podstawowymi kształtami takimi jak kule, stożki, prostokąty czy też drobne punkty świetlne. Warto również zwrócić uwagę na solarne lampy wiszące czy też wbijane w kształcie pochodni.

Natomiast, jeśli lubisz dokonywać szalonych wyborów, najlepszą opcją dla Ciebie będą solarne lampki w formie figurek ogrodowych. Producenci lamp wykazują się niezwykłą kreatywnością, dzięki czemu w ofertach sklepów aż roi się od takich wariackich modeli.

Podsumowanie

Piękne i odpowiednio wybrane lampy zewnętrzne, z pewnością idealnie wkomponują się w aranżację ogrodu i będą stanowić efektowny i funkcjonalny element dekoracyjny.

Dlatego też warto zadbać o ich odpowiedni wybór i przeanalizować dostępne modele na rynku, by móc cieszyć się klimatycznym i dobrze oświetlonym ogródkiem.