Masa szpachlowa okaże się niezbędna, jeśli w czasie remontu pojawi się konieczność wypełnienia rys lub pęknięć ściany. Produkt dostępny jest w kilku wariantach, które różnią się właściwościami i zastosowaniem. Jak stosować masę szpachlową? Który typ wybrać, aby osiągnąć najlepsze rezultaty? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, skorzystaj z naszych porad.
1. Masa szpachlowa – rodzaje
2. Jaką masę szpachlową wybrać?
3. Czym różni się masa szpachlowa od gładzi?
4. Jak stosować masę szpachlową?
Kiedy musisz sięgnąć po polecane grunty do śian? Zawsze wtedy, gdy widoczne są na nich niedoskonałości. Wbrew nadziejom wielu, farba nie pokryje zadrapań ani dziur w murze. Będą one prześwitywać także przez fototapetę.
Masa szpachlowa – rodzaje
Czym w ogóle jest masa szpachlowa? Najczęściej ma ona postać suchego proszku przeznaczonego do rozrabiania z wodą. Na rynku dostępne są także gotowe masy szpachlowe. Oba produkty znajdują szereg zastosowań i mogą być nakładane na tynki cementowe, cementowo-wapienne, warstwę betonu czy płyty gipsowo-kartonowe.
Masy szpachlowe przeznaczone są przede wszystkim do wypełniania ubytków i usuwania spękań w ścianach. Można za ich pomocą także zespoinować płyty gipsowo-kartonowe lub wyrównać powierzchnię przed nałożeniem zapraw tynkowych strukturalnych czy klejeniem fototapet. Często używa się ich również do pionowania oraz poziomowania powierzchni, a także wyrównywania kątów. W zależności od zastosowania możesz wybierać różne rodzaje mas szpachlowych, na przykład przeznaczone do drewna, betonu lub tworzyw sztucznych.
Jaką masę szpachlową wybrać?
Jak dopasować rodzaj masy szpachlowej do konkretnego zastosowania?
Jeżeli zależy ci przede wszystkim na zamaskowaniu ubytków i pęknięć w ścianach, sięgnij po masę szpachlową polimerową lub polimerowo-cementową. Na rynku dostępne są również warianty wzmacniane, na przykład z dodatkiem włókna szklanego. Do spoinowania płyt gipsowych także użyj masy szpachlowej polimerowej, anjlepiej przeznaczonej do beztaśmowego łączenia materiałów. Niektóre produkty zawierają np. włókna celulozowe, które redukują obciążenia. Jeżeli interesuje cię kwestia naprawienia pęknięć lub wygładzenia powierzchni w łazience, kuchni lub innym pomieszczeniu, w którym wilgotność powietrza jest podwyższona, postaw na produkt przeznaczony właśnie do takich wnętrz.
Zdarzają się także sytuacje, gdy potrzebujesz masy szpachlowej do wygładzania powierzchni znacznych, a nie tylko do miejscowych napraw. Wówczas wybierz lekkie i szybkoschnące masy, dzięki której możesz nakładać cienką warstwę kilkukrotnie, aż do osiągnięcia pożądanego rezultatu.
Czym różni się masa szpachlowa od gładzi?
Do gładzenia powierzchni nada się także gładź szpachlowa. Czym różni się ona od masy?
Gładź szpachlowa przeznaczona jest przede wszystkim do wygładzania powierzchni. Za jej pomocą uzyskasz równą płaszczyznę, ale nie wypełnisz istniejących w niej ubytków, dlatego często konieczne jest zastosowanie masy szpachlowej pod gładź.
Jak stosować masę szpachlową?
Sposób zastosowania uzależniony jest od tego, jakim produktem dysponujesz. Suche mieszanki trzeba najpierw rozrobić z wodą. Ta czynność jest kluczowa, gdyż ewentualne grudki poważnie utrudnią nakładanie. Aplikację należy zakończyć zanim masa zacznie się wiązać, a grubość warstwy nie może być większa niż 5 milimetrów.
Z kolei gęstą gotową masę szpachlową możesz użyć od razu po otwarciu opakowania. Najważniejszą zaletą tego rozwiązania jest brak brudzących i uciążliwych prac przygotowawczych (mieszania suchych składników z wodą). Taki produkt jest bardzo elastyczny, a jego struktura umożliwia nakładanie w bardzo cienkich warstwach.