Meble industrialne i loftowe – co warto o nich wiedzieć?

Style industrialny i loftowy, mimo że nie są identyczne, dzielą wspólnie kilka istotnych cech. Obejmują one nie tylko aspekty wizualne, ale również funkcjonalne – to właśnie praktyczne zalety są najbardziej interesujące w obu stylach i stanowią główną przyczynę ich rosnącej popularności.

Prostota

Meble designerskie kilka lat temu stały się synonimem niepotrzebnie rozbudowanej, ekstrawaganckiej formy, której przerost prowadził do zatracenia funkcji. Bardzo skomplikowane, ale niezbyt wygodne krzesła z formowanych tworzyw sztucznych są tego najlepszym przykładem. Meble w stylu industrialnym stanowią powrót do klasycznej definicji designu, w której równą wagę przykłada się do estetyki i funkcji.

To wymusiło na projektantach powrót do prostych, klasycznych form. Praktycznie do zera zmniejszyła się liczba elementów stosowanych tylko po to, aby urozmaicić aspekt wizualny. Jeśli jakiś element nie jest praktyczny, to się w tym stylu zwyczajnie nie stosuje. Podejście do formy – tak w stylu industrialnym, jak i loftowym – jest niemal spartańskie, przy czym ze względu na typ stosowanych materiałów meble te często są znacznie bardziej przyjemne dla oka, niż również nieskomplikowane meble industrialne.

Otwarta przestrzeń

Meble w stylu industrialnym korzystają ze wzorców płynących z przestrzeni przemysłowych. Tam zaś dominują na przykład otwarte regały – takie samo podejście przyjmuje się więc dla mebli do gabinetu. Pewnym odejściem od reguły mogą być na przykład stoły czy ławy, które zachowują prostą konstrukcję, ale mogą mieć szklane blaty. Nadaje im to zdecydowanie bardziej nowoczesnego charakteru, a jednocześnie wizualnie też nie domyka przestrzeni.

Pozostawienie otwartych konstrukcji meblowych wiąże się też z inną cechą charakterystyczną stylu, a więc widocznością elementów konstrukcyjnych. Chodzi nie tylko o ramy czy stelaże, ale też śruby, mimośrody i inne elementy montażowe. Zwykle ocenia się je jedynie przez pryzmat własności estetycznych, natomiast w dobrze zaprojektowanych meblach industrialnych takie podejście również zwyczajnie ułatwia złożenie mebli. Trudno to oczywiście uznać za argument decydujący o wyborze konkretnych rozwiązań, niemniej w niektórych przypadkach nawet to może mieć znaczenie.

Trwałość

Meble w stylu industrialnym wyróżniają się trwałością. Raz, że założenia estetyczne pozwalają na zastosowanie niemal przesadnie masywnych konstrukcji, a dwa, że bazuje się na trwałych materiałach. To może być surowe drewno, stal, aluminium czy szkło hartowane, ale też mosiądz czy skóra. Każdy z tych materiałów jest oczywiście podatny na pewne typy uszkodzeń – drewno można zadrapać, skórę zetrzeć, a stal odkształcić.

Z jednej strony jednak, jeśli stawia się na meble wysokiej jakości, to poziom ich wykonania i zabezpieczenia jest na tyle duży, że ryzyko uszkodzeń maleje, a z drugiej – w przypadku tych materiałów objawy zużycia zmieniają charakter estetyczny, ale niekoniecznie jest to odbierane jednoznacznie negatywnie. Zużyte drewno czy zmatowiona skóra, podobnie jak porysowana stal też są klasycznym elementem we wnętrzach industrialnych. Są to wizualne efekty zwyczajnej eksploatacji i w dość dużym zakresie mogą być nie tylko tolerowane, ale wręcz eksponowane.

Meble w stylu industrialnym – jak wszystkie – podlegać będą zużyciu, choć będzie ono dość wolne i stopniowe, a ponadto, w przeciwieństwie na przykład do niektórych mebli minimalistycznych, umiarkowane oznaki zużycia nie będą estetycznie rażące.

Praktyczność i piękno

Prostota stylów industrialnego i loftowego sprawiła, że meble wpisujące się w te kanony cieszą się rosnącą popularnością. To znakomita przeciwwaga dla przesadnie rozbudowanych stylów o często dyskusyjnej użyteczności. Przy okazji wiele mebli industrialnych jest na tyle uniwersalnych, że pasują one także do wnętrz w innej stylistyce, co niewątpliwie również przesądza o ich atrakcyjności.