Nowoczesne narożniki do salonu – jak dobrać ich rozmiar?

W pokoju dziennym kluczowa jest strefa wypoczynku, gdzie można się zrelaksować, obejrzeć telewizję, pograć na konsoli, spędzić wspólnie czas z domownikami czy przyjmować gości. Zamiast kanap i sof zdecydowanie lepiej sprawdzają się narożniki do salonu. Mówimy tutaj o funkcjonalnym i estetycznym meblu, który posłuży nam przez długi czas. Może mieć nawet funkcję spania, co będzie jeszcze większym udogodnieniem. Znika wtedy problem z brakiem miejsca do przenocowania niespodziewanych gości. Narożniki do pokoju dziennego dostępne są w wielorakich wariantach, dzięki czemu można je z łatwością dopasować do aranżacji wnętrza. Nie ma znaczenia to, w jakim stylu urządziliśmy salon, bo bez trudu znajdziemy pasujący do niego mebel wypoczynkowy. Coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne narożniki ze względu na swoje liczne zalety. Czas najwyższy je poznać i zastanowić się nad tym, co wziąć pod uwagę przy ich wyborze.

Dlaczego warto zainwestować w nowoczesne narożniki do pokoju dziennego?

W każdym salonie mile widziany będzie narożnik, chyba że mamy naprawdę bardzo ograniczony metraż, przez co wystarczy miejsca tylko na małą sofę. W niewielkich pomieszczeniach idealnie sprawdzają się kompaktowe meble – narożnik nie musi być wcale masywny i wielkogabarytowy, ale bardziej smukły, w nieco okrojonej wersji. Nadal będzie można cieszyć się wygodą i estetyką. W przypadku nowoczesnych narożników można mówić o uniwersalności – sprawdzą się zarówno w domu, jak i mieszkaniu. Do dyspozycji mamy różnorodną kolorystykę – zarówno stonowaną, jak i bardziej intensywną, przykuwającą wzrok. Narożniki nowoczesne są niezwykle wygodne, posiadają funkcję spania. Mogą wobec tego służyć tej jako tradycyjna kanapa. Świetnie sprawdzają się zarówno do codziennego użytku, jak również podczas wizyty gości, którzy zechcą u nas przenocować. Z narożnikiem można zapewnić im komfortowy sen, niezależnie od okoliczności. Do ich produkcji sięga się po wysokiej jakości materiały, co przekłada się nie tylko na nieprzeciętne walory estetyczne, ale też na dużą trwałość.

Zwiększona wytrzymałość przekłada się z kolei na przedłużenie okresu żywotności, wobec czego mamy długoterminową inwestycję. Nowoczesny narożnik nie utraci swojej pierwotnej świetności przed długi czas. Jest to mebel bezpieczny w użyciu, ergonomiczny i łatwy do utrzymania w czystości. Może być eksploatowany zarówno przez osoby dorosłe, jak i dzieci. Producenci tego typu mebli dbają o to, aby użytkownicy mieli wiele dodatkowych udogodnień. Przykładem będzie rozkładany bok, oświetlenie ledowe, system elektronicznego rozkładania za pomocą pilota, barek na alkohole. Świetną opcją okazują się być narożniki modułowe, które dopasujemy z łatwością do swoich indywidualnych potrzeb, preferencji i oczekiwań. Jedna część mebla może stanowić nawet stolik, co przekłada się na ogromną wygodę. Do tego mamy regulowane zagłówki, które zwiększą jeszcze bardziej komfort użytkowania. Nowoczesne narożniki są tak zaprojektowane, aby sprzyjać relaksowi – tego właśnie potrzebujemy po całym dniu wypełniania obowiązków domowych i zawodowych.

Jak wybrać narożnik do salonu?

Wybierając narożnik, należy mieć na uwadze wiele kwestii, ale w pierwszej kolejności tą dotyczącą rozmiaru. Ogromny salon daje duże możliwości aranżacyjne, ale nieco trudniej będzie przy ograniczonym metrażu. Nie oznacza to jednak tego, że trzeba zapomnieć o zakupie takiego mebla. Do małego pokoju dziennego sprawdzi się kompaktowy narożnik, czyli taki niewielkich rozmiarów. Pozwoli to na zaoszczędzenie sporej ilości wolnej przestrzeni. Zanim jednak przejdziemy do wybierania tego typu mebli, trzeba dokładnie wymierzyć pomieszczenie. Będziemy wtedy dokładnie wiedzieć, na jakie wymiary można sobie pozwolić. Na uwadze trzeba mieć to, aby zapewnić wszystkim domownikom wygodę, komfort i swobodę poruszania się po pomieszczeniu. Okazuje się, że nowoczesny narożnik zajmuje mniej miejsca niż zestaw kanapy i foteli. Możliwe jest bowiem wykorzystanie kąta, który powstaje po ustawieniu sofy i fotela. W przypadku narożnika mamy wobec tego więcej powierzchni do siedzenia, co pozwala na lepsze wykorzystanie każdego wolnego centymetra.

Warto też wiedzieć, że narożniki powiększają optycznie niewielkie pomieszczenia, wprowadzają do nich przytulność. Przy wyborze tego mebla powinno się mieć na uwadze to, czy jest on przeznaczony do spania okazjonalnego lub dziennego. Jeśli narożnik ma służyć też jako łóżko, to należy rozejrzeć się za modelem zapewniającym komfortowy wypoczynek nocny. Przy ograniczonym metrażu warto wybrać narożnik modułowy, dzięki czemu będzie można dopasować go w pełni do swoich indywidualnych potrzeb, zmniejszyć lub rozbudować. Z kolei w przestronnym salonie mile widziany będzie mebel o większych gabarytach. Można sobie nawet pozwolić na ten o niestandardowych kształtach. Do wyboru mamy układ U-kształtny lub L-kształtny, w zależności od osobistych potrzeb. Narożnik nie musi być ustawiony pod ścianą, ale znaleźć się w centralnej części salonu. Jak najbardziej można stworzyć za jego pomocą nowoczesną wyspę, wykorzystać meble do wydzielenia strefy wypoczynkowej i jadalnej.

Do małego salonu zaleca się wybrać narożnik kompaktowy, modułowy, bez wymyślnych zagłówków. Najlepiej sprawdzi się prostota i minimalizm, bez żadnych ozdobników. Jeszcze więcej miejsca zaoszczędzimy, kupując mebel bez podłokietników. Jeśli domownicy są niewysocy, to godny polecenia będzie narożnik niższy i płytszy. Głębsze i wyższe siedziska zapewnią komfort osobom wysokim. Jako że masywne meble nie sprawdzą się w małym salonie, warto pomyśleć nad narożnikiem, w którym oparcie nie jest stałe.

Do dużego salonu świetnie sprawdzają się narożniki w kształcie litery U, z dużymi oparciami i podłokietnikami. Komfort użytkowania zwiększą również regulowane zagłówki. Można też zdecydować się na opcję z wbudowanym barkiem na alkohole i napoje. Z dodatkowych udogodnień wymienia się funkcję spania – minimalna szerokość powierzchni użytkowej powinna wynosić 120 cm. Jeśli narożnik ma pełnić funkcję łóżka dla dwojga, to potrzebować będziemy szerokości przynajmniej 140 cm.

Co powinno się mieć na uwadze przy wyborze narożnika do salonu?

Decydując się na zakup narożnika do pokoju dziennego, należy zwrócić szczególną uwagę na:

• Rozmiar,
• Materiał obiciowy,
• Design,
• Jakość wykonania,
• Trwałość,
• Kształt,
• Łatwość do utrzymania w czystości,
• Kolor,
• Dodatkowe funkcje,
• Producenta,
• Cenę.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Jumeble, który posiada w swoim asortymencie szeroki wybór narożników – https://jumeble.pl/106-narozniki