Szafa do sypialni, jaką wybrać?

Duża szafa w sypialni jest jednym z najpraktyczniejszych rozwiązań dla domu. Miłośnicy porządku doceniają jej pojemność i estetyczny wygląd, który z łatwością wpasowuje się w otoczenie. Jaką szafę do sypialni wybrać? Zapraszamy do czytania!

Jaki rozmiar szafy?

Szafa powinna być na tyle duża, by pomieścić wszystkie nasze rzeczy. W praktyce ubrań i klamotów zawsze będzie zbyt wiele, ale funkcjonalna szafa w dopasowanym rozmiarze pozwoli nam maksymalnie uporządkować otoczenie.

Przede wszystkim zwróć uwagę na pozostałe meble w sypialni, szczególnie kanapę lub łóżko. Zbyt duża szafa natychmiast przyćmi otoczenie, stając się jej głównym, nieco niezgrabnym elementem. Szczególnie w małych lub średnich pomieszczeniach nie można przesadzić z wielkością szafy, chociaż może nam się wydawać, że duża szafa będzie idealna. W końcu zmieścimy do niej “wszystko”, odciążając resztę przestrzeni w mieszkaniu. Nic bardziej mylnego.

Jaki rodzaj szafy?

Do najpopularniejszych rodzajów szaf należą: szafa narożna, wnękowa lub przesuwna. I rodzaj również dopasowujemy do możliwości naszego pokoju. Charakterystyczne wnęki w pokojach aż się proszą, by umieścić w nich elegancką szafę wnękową. Szafy wnękowe mogą sięgać sufitu, zapewniając wielką pojemność, jednocześnie nie przytłaczając wnętrza swoimi rozmiarami.

A jeśli nasze mieszkanie pozbawione jest wnęk, możemy postawić na szafę narożną lub klasyczną szafę przesuwną. Narożne szafy szczególnie sprawdzają się w małych pomieszczeniach. Bardzo często montuje się je w przedpokojach. Do sypialni o wiele chętniej wybiera się szafy przesuwne, które dostępne są w setkach fasonów! Dodatkową zaletą szaf przesuwnych jest brak konieczności robienia ich pod zamówienie na wymiar.

Wnętrze szafy ma znaczenie

Fronty szafy zdecydowanie stanowią ważny element estetyczny, ale to jej wnętrze jest najistotniejsze z praktycznego punktu widzenia. Jeśli lubimy mieć wszystko uporządkowane i schludnie oddzielone, powinniśmy postawić na szafę z dużą ilością półek i szuflad. Osoby, które lubią mieć powieszone ubrania dużą ilość półek, powinny zamienić na przestrzeń z wieszakami.

Wiele zależy także od tego, jakie rzeczy mamy zamiar w szafie trzymać. Czy będą to buty i ubrania, czy może przedmioty gospodarstwa domowego? To wszystko powinno mieć odzwierciedlenie w rozkładzie szafek i schowków w szafie.

Funkcjonalna szafa do sypialni: cena

Estetyczne szafy do sypialni zaczynają się już od 400 zł. Są to jednak proste i nieduże modele. Im oryginalniejszy design i większy rozmiar, tym większa cena. Przeciętnie za dużą szafę zapłacimy nieco ponad 1000 zł. Dostępne są również szafy w średnim rozmiarze, których cena waha się między 600 a 800 zł.

Szafa do sypialni jest obowiązkowym elementem, który pozwala nam zachować, przynajmniej pozornie, porządek. Im lepiej dobierzemy szafę do własnych wymagań, tym wygodniej będzie nam się z niej korzystać. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że im lepsza jakość, tym szafa dłużej pozostanie u szczytu swojej świetności.