Sztukateria okienna – dekoracja, która odmieni każdy budynek

Chcesz niewielkim kosztem odświeżyć wygląd swojego domu? Sztukateria okienna będzie zatem znakomitym sposobem na osiągnięcie tego celu.

Dekoracyjne obramowanie okien znów cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Ozdobne listwy, nadokienniki, zworniki czy łuki zdobiące elewacje mogą nadać każdemu budynkowi całkowicie nowy wygląd.

 

Sztukateria elewacyjna – sposób na piękne okna

Sztukateria na elewacjach znana jest już od wielu wieków. Szczególnie popularna była w okresie renesansu oraz baroku, ale od tego czasu pojawiała się na budynkach regularnie – można zobaczyć ją na kościołach, pałacach, dworkach, kamienicach.

 

Dzisiaj sztukaterie także cieszą się dużym powodzeniem – montowane są nie tylko na budynkach poddawanych renowacji, lecz również tych nowo wznoszonych. Wśród najczęściej wybieranych form dekoracji znajduje się sztukateria okienna – ozdobniki umieszczone wokół okien nadają im elegancki, wyszukany wygląd.

 

Rodzaje sztukaterii okiennej

Okna mogą być przyozdobione różnymi wariantami sztukaterii tworzącymi ich efektowne obramowanie. Najczęściej wybierane dekoracje to:

 

– Listwa okienna, przyokienna – uniwersalny element przeznaczony do umieszczenia bo bokach i na szczycie okna.

– Nadokiennik – gzyms elewacyjny montowany nad otworem okiennym w połączeniu z listwami.

– Podokiennik – gzyms elewacyjny przeznaczony do montażu pod parapetem okna.

– Zwornik – element zwierający, łączący ze sobą listwy elewacyjne, umieszczany w centralnym miejscu nad oknem.

– Łuk – sztukateria elewacyjna stosowana nad oknami o łukowatym wykończeniu.

 

Sztukateria okienna ze styropianu – trwała i łatwa w montażu

Obecnie największym zainteresowaniem cieszy się gotowa sztukateria okienna wykonana na bazie styropianu – polistyrenu ekspandowanego, który dla uzyskania większej trwałości pokrywany jest cienką warstwą tynków żywicznych.

 

Tego typu sztukateria wyróżnia się lekkością, jest elastyczna, a przy tym bardzo trwała, ponieważ wykazuje odporność na czynniki atmosferyczne. Jest też prosta i szybka w montażu.

 

Gotowa sztukateria okienna Styro-Gzyms

Wyjątkowa sztukateria elewacyjna, w tym sztukateria okienna dostępna jest w ofercie firmy Styro-Gzyms, która prezentuje pełną gamę stylowych wariantów ozdób wykonanych na bazie najwyższej jakości materiałów.

 

Dekoracje można zamawiać online w sklepie internetowym firmy pod adresem: https://styro-gzyms.pl/.