Tapety 3D – inspirująca głębia wnętrz

Tapety 3D zrobiły w ostatnich latach olbrzymią furorę wśród projektantów wnętrz. Choć tradycyjne fototapety kojarzą nam się dziś raczej z kiczem i modą sprzed kilku dekad, to tworzone w trójwymiarze ścienne iluzje doskonale wpisują się w estetykę nowoczesnego mieszkania.

  1. Tapety 3D – iluzja w twoim domu
  2. Tapety 3D – jakie materiały do wyboru?
  3. Jak odpowiednio dobrać tapety 3D do wystroju pomieszczenia?

Wykorzystanie iluzji trzeciego wymiaru w estetyce wnętrz nie jest niczym nowym – tę technikę wykorzystywali już… malarze baroku, którzy wypełniali wnętrza kościołów freskami mającymi za cel wizualne poszerzenie przestrzeni świątyni. Dzisiaj raczej nie malujemy bezpośrednio na ścianach swoich domów, a tapety 3D służą nie tylko efektowi wizualnemu, ale też stworzeniu unikalnej atmosfery zgodnej z naszymi gustami.

Tapety 3D – iluzja w twoim domu

Jak działa iluzja stworzona przez tapetę 3D? Technika ta bazuje na wykorzystaniu perspektywy, tworząc złudzenie, że przestrzeń przedstawiona na obrazie zdaje się zapadać w głąb. Nasz wzrok nie jest w stanie zarejestrować różnicy między iluzją a rzeczywistością, co wprowadza nas nieraz w zamęt.

Z tego powodu tapety 3D to doskonały sposób na odróżnienie się w gąszczu ekstrawaganckich rozwiązań wnętrzarskich, zachwycenie swoich gości estetyką, której wcześniej nie mieli okazji doświadczyć. Jest to też rozwiązanie bardzo zindywidualizowane – naprawdę od naszej wyobraźni zależy, co będzie przedstawiać dana tapeta, co jest doskonałym katalizatorem naszej kreatywności i artystycznego zapału.

Tapety 3D – jakie materiały do wyboru?

Z czego powinna być wykorzystana trójwymiarowa tapeta? Mamy co najmniej kilka materiałów do wyboru – właściwie każdy z nich równie dobrze sprawdzi się we wnętrzach twojego domu, oprócz zwykłego papieru, który jest za słabej jakości na tapety 3D.

– Flizelina – jej największą zaletą jest wysoka oddychalność ściany. To dość cienki materiał, włóknina stosowana też przy produkcji ubrań.

– Winyl – tzw. PCW, czyli polichlorek winylu, to dość grube tworzywo sztuczne, bardzo wytrzymałe, stosowane m.in. jako posadzka w obiektach sportowych.

– Winyl z laminatem – koniecznie do wykorzystania w łazience czy kuchni, gdzie jest duże prawdopodobieństwo, że tapeta zaleje się wodą.

Jak odpowiednio dobrać tapety 3D do wystroju pomieszczenia?

W każdym pomieszczeniu tapeta 3D będzie pełnić nieco inną funkcję. Ważne, by nie przesadzić  i mimo pokus stworzyć spójną kompozycję z wystrojem i kolorystyką danego pomieszczenia, rodzajem mebli i dodatków.

Salon to pokój, w którym możemy najbardziej popuścić wodze fantazji – tapety 3D przedstawiające miejskie uliczki, dziki las czy kwiatowe aranżacje najłatwiej będzie tu połączyć z charakterem reszty wystroju. Kwestia doboru konkretnego wzoru jest bardzo indywidualna, ale pamiętaj, że zbyt agresywne kontrasty kolorów mogą utrudnić możliwość wypoczynku i wyciszenia się w danej przestrzeni. Może zwykłe motywy geometryczne okażą się strzałem w dziesiątkę?

W kuchni i łazience wspaniale sprawdzą się tapety imitujące szlachetne surowce budowlane – drewno czy kamień. Z mody nie wychodzą także tapety imitujące cegłę czy w formie plastrów miodu. Pamiętajmy o tym, by tapety były zalaminowane, aby uniknąć ich szybkiego zniszczenia.

W sypialni zdecydowanie postawmy na wyciszające motywy, być może z elementami natury – wodnymi czy roślinnymi.  Motywy geometryczne i ich magnetyzująca siła również będą doskonałym wyborem.

Jeśli naszym głównym celem jest wizualne poszerzenie mieszkania, to tapetę 3D warto zawiesić w wąskich pomieszczeniach – np. korytarzu, przedpokoju – z pozostawieniem pustej przeciwległej ściany, co nadaje efekt głębi.

Tylko od nas zależy, gdzie poniesie nas wyobraźnia i jaki stworzymy design, korzystając z tapety 3D! 

https://stylo-dom.pl/152-tapety-z-efektem-3d