Oświetlenie niewątpliwie odgrywa bardzo ważną rolę w naszym domu. Odpowiednio dobrane nie tylko ułatwia funkcjonowanie po zmroku, ale również wprowadza niepowtarzalny klimat w poszczególnych pomieszczeniach. Warto, aby oprócz funkcji praktycznych, oświetlenie wyróżnia się atrakcyjnym designem. Ostatnimi czasy ogromną popularność zdobyło oświetlenie szynowe. Z całą pewnością jest to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań. Zapewnia komfort i widoczność domownikom, a przy tym prezentuje się bardzo efektownie. Czym dokładnie jest oświetlenie szynowe? Jaki typ oświetlenia wybrać? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!
Czym jest oświetlenie szynowe?
Oświetlenie szynowe to nic innego, jak lampy umieszczone na specjalnej szynie. Jeszcze do niedawna tego typu oświetlenie mogliśmy spotkać w sklepach, halach czy magazynach. Obecnie coraz więcej inwestorów decyduje się zastosować takie rozwiązanie we własnym mieszkaniu. Oświetlenie szynowe stanowi doskonałą alternatywę dla żyrandoli, klinkietów czy lamp. W zależności od indywidualnych preferencji z powodzeniem może stanowić centralne źródło światła, jak i służyć jako oświetlenie dodatkowe.
Systemy szynowe zwykle mocowane są na suficie lub ścianie. Mogą przybierać dowolny wymiar oraz kształt. W takiej szynie mocowane są oprawy oświetleniowe. Najczęściej są nimi reflektory, ale istnieje możliwość wyboru innych modeli lamp. Sporym udogodnieniem jest fakt, iż szyna bardzo łatwo się przesuwa, dzięki czemu możemy bez trudu ustawić właściwy kąt padania światła. Nie da się ukryć, iż umożliwia to szereg możliwości aranżacyjnych i nie wymaga jakichkolwiek prac związanych z elektryką. Kluczowymi zaletami oświetlenia szynowego jest bez wątpienia łatwość montażu oraz praktyczność.
Rodzaje oświetlenia szynowego
Wyróżnia się dwa rodzaje oświetlenia szynowego – jednofazowe i trójfazowe. Decydując się na zakup tego typu oświetlenia, warto uwzględnić ten istotny aspekt. Czym zatem różnią się od siebie te dwa systemy? W przypadku oświetlenia szynowego jednofazowego prąd przewodzony jest jedynie pomiędzy dwoma przewodami – fazą i przewodem naturalnym. W konsekwencji oznacza to, że wszystkie żarówki są jednocześnie sterowane. Po naciśnięciu włącznika lampy umieszczone w szynie zapalają się razem.
Natomiast, w przypadku, gdy zależy nam na częściowym zapalaniu żarówek, zdecydowanie lepszym wyborem będzie system trójfazowy. Jak sama nazwa wskazuje, tego rodzaju szyny zostały wyposażone w trzy fazy – L1, L2 i L3. Oznacza to, iż posiadają one aż trzy obwody, co umożliwia osobne sterowanie światłem. W rezultacie zyskuje możliwość zapalania skrajnych lub środkowych lamp umieszczonych w szynie. Oczywiście, istnieje również możliwość uruchomienia wszystkich jednocześnie (tak, jak w przypadku oświetlenia jednofazowego). Zdecydowanie takie rozwiązanie otwiera większe możliwości aranżacyjne w każdym z pomieszczeń. Ponadto, szyny trójfazowe są zdecydowanie bardziej trwałe i wytrzymałe – znoszą nawet bardzo duże obciążenia. Wyróżnia je także stabilność.
Jaki typ oświetlenia szynowego wybrać?
Inwestorzy mogą wybierać spośród różnych wariantów oświetlenia szynowego – kształtu, długości, wersji kolorystycznych czy rodzaju reflektorów. Niemniej jednak jedną z najistotniejszych kwestii jest wspomniany wcześniej rodzaj systemu szynowego. Wysokiej jakości oświetlenie szynowe bez wątpienia zapewni komfort i wygodę użytkowania.
Zobacz jak to wygląda: https://www.salonled.pl/pl/150-oswietlenie-szynowe.
Nie da się ukryć, iż zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest system jednofazowy. Natomiast, taki system powoduje uruchomienie wszystkich źródeł światła w tym samym czasie. Jeśli mimo wszystko zależy nam na wprowadzeniu przytulnego nastroju w danym pomieszczeniu, lepiej wybrać system trójfazowy, umożliwiający uruchomienie kilku lamp. Decyzja, jaki rodzaj oświetlenia szynowego wybrać powinna być uzależniona również od specyfiki danego pomieszczenia. W zależności od poczucia estetyki możemy wybrać szyny wbudowane w sufit. Dzięki temu skutecznie ukryjemy przewody oraz inne elementy, które ewentualnie mogłyby zaburzać aranżację wnętrz.
Wybierając typ oświetlenia szynowego pod uwagę musimy wziąć również rodzaj światła. Tradycyjne żarówki wolframowe powoli odchodzą w niepamięć. Zdecydowanie lepszą alternatywą dla nich są diody LED. Niekwestionowaną zaletą diod LED jest oszczędność, wysoka jakość świecenia, długa żywotność diod oraz brak nagrzewania, co sprawia, że są w stu procentach bezpieczne w użytkowaniu. Oprócz tego, bardzo często wybierane są także halogeny – głównie przez wzgląd na emitowanie przyjemnego dla oka światła, jak również niską cenę. Należy jednak dobrze zastanowić się nad wyborem żarówek halogenowych, ponieważ zużywają one sporo energii, a przy tym się nagrzewają.
Wybierając typ żarówek warto również dobrze zastanowić się nad ich barwą. W tym przypadku powinniśmy wziąć pod uwagę przeznaczenie oświetlenia szynowego. Gdy ma ono stanowić centralne źródło światła najlepiej wybrać ciepły lub neutralny odcień odcień (3000-3900 K bądź 4000-4500 K). Natomiast, gdy lampy na szynach będą stanowiły oświetlenie dodatkowe dobrze zdecydować się na odcień neutralny lub lekko chłodny (4500 K).
Lampy szynowe – w jakich pomieszczeniach się sprawdzą?
Główną zaletą systemu szynowego jest uniwersalność. Oznacza to, że reflektory na szynach mogą być z powodzeniem zastosowane w każdym pomieszczeniu. Co więcej na rynku dostępnych jest wiele modeli lamp szynowych, co sprawia, że bez trudu można je dopasować do aranżacji wnętrz. Nie da się ukryć, iż ze względu na swój nowoczesny wygląd, system szynowy najlepiej sprawdzi się we wnętrzach industrialnych, minimalistycznych. Świetnie wpisuje się w styl skandynawski. Oczywiście, równie okazale będzie prezentował się, jeśli połączymy go ze stylem klasycznym, retro lub innym.
Lampy szynowe są najczęściej wybierane jako główny punkt oświetleniowy w salonie. System szynowy 3 fazowy jest rewelacyjną opcją do przestronnego salonu, gdyż umożliwia tworzenie niecodziennych kształtów i form, jednocześnie zapewniając optymalne oświetlenie każdego zakamarka. W razie potrzeby, domownicy mogą w każdej chwili zmniejszyć ilość zapalonych żarówek, tworząc nastrojowy klimat. Oprócz tego szynowe lampy świetnie sprawdzą się w jadalni i kuchni, gdzie przesuwne oświetlenie szynowe okazuje się sporym udogodnieniem. Niektórzy decydują się na montaż tego rodzaju źródła światła również w sypialni. To bardzo dobry pomysł – tego typu lampy będą imponującą dekoracją sufitu. Nadadzą się także do sypialni dziecięcej, gabinetu, łazienki czy korytarza.
Reflektory na szynie – hit sezonu 2020/2021
Nie ulega wątpliwości, iż reflektory umieszczone na szynie to prawdziwy hit sezonu 2020/2021. Pomysłów na zastosowanie tego typu oświetlenia w naszym mieszkaniu jest wiele. Niekwestionowaną zaletą reflektorów szynowych jest fakt, że mogą zostać skierowane w dowolną stronę, co zapewnia optymalną widoczność, jak również ekspozycję danego przedmiotu, fotografii czy figurek. Dzięki temu nie potrzebujemy osobnych instalacji elektrycznych – wystarczy jedynie odpowiednio skierować lampy.
Dużą zaletą systemu szynowego jest fakt, że można go dowolnie łączyć. Dzięki temu możemy stworzyć naprawdę ciekawe formy i kształty na suficie, które z pewnością zwrócą uwagę odwiedzających nas gości. Bez wątpienia tegorocznym hitem są szyny ułożone na kształt kwadratu. Taki układ nie tylko zachwyca wyglądem, ale również zapewnia bardzo dobrą widoczność. Tego typu lampy najczęściej dostępne jest w dwóch wersjach kolorystycznych – białym i czarnym. Lampy w kolorze białym doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach minimalistycznych. W sytuacji, gdy zdecydujemy się na taki odcień nie będzie on aż tak bardzo odznaczał się na suficie. Natomiast wybór szyn w kolorze czarnym stworzy pewnego rodzaju kontrast, który z pewnością będzie przykuwał wzrok.
Podsumowanie
Dobrze dobrane oświetlenie to podstawowy krok w aranżacji wnętrz. W obecnych czasach na rynku dostępne jest wiele różnorakich modeli lamp oświetleniowych. Doskonałą alternatywą dla tradycyjnych żyrandoli czy klinkietów są reflektory na szynie. Czołową zaletą tego systemu jest funkcjonalność. W zależności od potrzeb lampy możemy skierować pod dowolnym kątem, zapewniając sobie optymalną widoczność. Klienci mogą również wybrać system świecenia (1 lub 3 fazowe). Szynowe oświetlenie odznacza także uniwersalność. Mogą być one wykorzystane zarówno we wnętrzach minimalistycznych, jak i tradycyjnych. Nie ulega wątpliwości, iż nowoczesne oświetlenie szynowe to dobra inwestycja!