Jak najłatwiej przewieźć materac na łóżko?

Masz zamiar się przeprowadzić i zastanawiasz się, w jaki sposób przetransportować swój materac na łóżko? Nie musisz wynajmować firmy przewozowej. Możesz to zrobić we własnym zakresie, jednak konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie materaca. Nie wiesz, jak to zrobić? W tym artykule opiszemy, jak prawidłowo transportować materac na łóżko.

Sposób transportu materaca jest uzależniony od jego wymiarów i rodzaju. W przypadku rodzaju wyróżnia się dwa podstawowe, czyli materace piankowe i sprężynowe. Niezwykle popularnym mitem jest ten, który mówi, że podczas transportu można je zginać i zmniejszyć ich wymiary. Oczywiście nie jest to prawdą, ponieważ żadnego materaca na łóżko nie wolno zginać. Każde jego zdeformowanie moze doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń. Sprawa transportu wydaje się więc prosta, kiedy kupuje się dany model przez internet, jednak w momencie, gdy samemu się jest sprzedawcą – sytuacja nieco się komplikuje.

 

Transport materaca na łóżko – jak go przygotować?

Sposób, w jaki zostanie przygotowany materac na łóżko, będzie zależał od jego wymiarów. Wyróżnić można trzy podstawowe wielkości materacy:

  • 90 x 200
  • podwójny 160 x 200
  • duży podwójny 200 x 200

Waga materaca wynosi zazwyczaj od 12 do 31 kilogramów, natomiast grubość od 18 do 30 centymetrów. Dlaczego takie szczegółowe dane są ważne? Otóż od tego będzie zależał rodzaj zabezpieczenia i wielkość środka transportu. Każdy materac na łóżko należy bezwzględnie owinąć folią, najlepiej stretch, ale może to być także malarska. Brzegi należy odpowiednio zabezpieczyć taśmą lub kartonem. Niekiedy w zestawie są także specjalne pokrowce. Materace wraz z takim zabezpieczeniem można znaleźć między innymi w sklepie https://sembella.pl/produkty/materace/. Warto dopytywać sprzedawców lub producentów o takie dodatkowe akcesoria, ponieważ wydatnie wpływają na poziom zabezpieczenia towaru na czas transportu, czy też przechowywania.

Samodzielny transport materaca na łóżko

Zdarzają się sytuacje, kiedy ludzie przewożą materace na dachu samochodu. Nie rekomenduje się takiego sposobu transportowania, ponieważ jest to niebezpieczne nie tylko dla osób przewożących towar, ale także dla innych użytkowników drogi. Do przewiezienia materaca na łóżko należy użyć odpowiednio dużego samochodu. W większości przypadków wystarczy kombi, bus lub van. Niekiedy sklepy wysyłają materace zwijane w rulon, ale w instrukcji wyraźnie napisane jest, aby nie robić tego ponownie, ponieważ może dojść do uszkodzenia. Bez względu na to, jaki duży model zostanie wybrany do transportu, warto kłaść go na płasko. W przypadku, gdy nie ma się do dyspozycji odpowiednio dużego pojazdu, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy firmy transportowej.

Transport przy pomocy wyspecjalizowanej firmy

Na rynku są sklepy, które samodzielnie wysyłają materace na łóżko do klienta. Zdarza się nawet, że nie wynajmują one specjalistycznej firmy transportowej, tylko korzystają z własnego samochodu. Co jednak zrobić, gdy sklep nie wysyła towaru, a samemu nie ma się odpowiedniego pojazdu do transportu materaca? Nieuniknione wydaje się skorzystanie z pomocy firmy przewozowej. Zlecenie takiej wysyłki lub odbioru i dowiezienie do domu materaca nie jest skomplikowane. Można jednak skutecznie obniżyć koszty takiego przedsięwzięcia. Wystarczy skorzystać z opcji doładunku, wtedy firma kurierska będąca w okolicy sklepu, odbierze towar i dostarczy do domu klienta. Z pewnością wyjdzie to taniej niż przejazd samochodem w jedną stronę na „pusto”.