Rodzaje farb strukturalnych – jaki efekt wybrać?

Farby strukturalne pozwalają na uzyskanie przestrzennego efektu na ścianie. Świetnie sprawdzają się na przykład w salonie lub przedpokoju, podnosząc dekoracyjne walory wnętrza. Do wyboru masz mnóstwo rodzajów takich farb – na przykład z efektem glinki weneckiej, betonu czy klasycznego marmuru.

Kiedy sprawdzi się farba strukturalna?

Ten rodzaj dekorowania ścian ma zastosowanie szczególnie w miejscach, które chcemy wyróżnić i zwrócić na nie uwagę. Za pomocą farby strukturalnej można ozdobić jedną ze ścian w salonie – na przykład tę za telewizorem lub kanapą. Faktura podkreśli styl wnętrza – beton sprawdzi się w przestrzeni industrialnej i nowoczesnej, zaś marmur w klasycznych aranżacjach. Sprawdź dostępne rodzaje farb strukturalnych Magnat na stronie Dekoratorium: https://www.dekoratorium.pl/pl/Produkty/Efekty-dekoracyjne/Farby-strukturalne/c/b2c-farby-strukturalne. Nietypowa struktura na ścianie może także pomóc urozmaicić wnętrze, w którym niewiele się dzieje. Ozdób w ten sposób korytarz lub przedpokój i zyskaj niepowtarzalny efekt wizualny. Warto jednak pamiętać, żeby tynki i farby strukturalne aplikować z głową. Polecane jest raczej ozdabianie jednej ściany lub jej fragmentu jako urozmaicenia dla klasycznej emalii akrylowej czy lateksowej, którą pomalujesz pozostałą część pomieszczenia.

Farby strukturalne do wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych i industrialnych

Za pomocą farb strukturalnych można uzyskać różnorodne efekty – niektóre pasują lepiej do nowoczesnych wnętrz, a niektóre świetnie się sprawdzają się w przypadku tradycyjnych aranżacji. Jeśli urządzasz salon w stylu industrialnym, pomaluj jedną ze ścian farbą strukturalną lub tynkiem strukturalnym z efektem betonu. Przy umiejętnej aplikacji uzyskasz realistyczny efekt z charakterystycznymi dla betonu wyżerką i nierównościami. Dla realistycznego rezultatu najlepiej dodać do farby szary pigment w odcieniu P16 hematyt lub P19 granit. Uzyskasz surowy efekt, który doskonale pasuje do mieszkań loftowych. Komponuje się z meblami ze stali i drewna, a także wyeksponowanymi elementami instalacji – np. rurami biegnącymi pod sufitem.

Farby strukturalne do wnętrz klasycznych, stylizowanych i glamour

Do eleganckich mieszkań urządzonych w stylu klasycznym, lepiej pasują takie efekty jak marmur, stiuk perłowy, stiuk wenecki lub stiuk wapienny. Pozwalają podnieść dekoracyjny charakter wnętrza i dodać mu elegancji. Wybierz na przykład farbę strukturalną Magnat Stiuk Perłowy, która została wzbogacona perłowymi wypełniaczami. Uzyskasz efekt szlachetnego perłowego połysku, który zmienia się zależnie od kąta padania światła. Dodając do masy odrobinę pigmentu, możesz uzyskać wybrany kolor, który będzie komponował się z aranżacją wnętrza. Stiuk perłowy sprawdzi się również we wnętrzach w stylu glamour lub dziewczęcym pokoju – szczególnie jeśli zostanie wzbogacony pigmentem w kolorze brudnego różu lub wrzosowym. Jeśli zdecydowałeś się na stylizowane wnętrze, możesz wybrać marmurkową strukturę na ścianę. Uzyskasz efekt elegancji i przepychu, idealny w gabinecie lub reprezentacyjnym salonie.