Zalety współpracy kominka z instalacją centralnego ogrzewania

Nowoczesne systemy grzewcze charakteryzują się wysoką wydajnością i ekologicznością. Takie rozwiązania jak pompy ciepła lub kotły na paliwo stałe, zyskały zaufanie milionów Polaków. Oszczędne ogrzewanie od zawsze jest priorytetem dla właścicieli domów. W ostatnich latach, do czynników wpływających na wybór źródła ciepła należy dodać wpływ danego urządzenia na środowisko i komfort jego eksploatacji.

Elementem zaświadczającym o ekologiczności urządzeń grzewczych jest certyfikat Ecodesign. Zawiera on normy emisyjne oraz dotyczące tak zwanej sezonowej efektywności energetycznej. Celem wprowadzenia w życie Ekoprojektu jest ograniczenie emisji i walka ze smogiem, który trapi wiele europejskich miast ( w szczególności polskich). Trzeba pamiętać, że na efektywność energetyczną budynku wpływa także jego stopień izolacyjności. Składa się na to między innymi jakość stolarki otworowej, technologia ocieplania ścian zewnętrznych, poddasza i fundamentów oraz rodzaj zastosowanej wentylacji. Aby cieszyć się wysoką wydajnością źródła ciepła i niskimi rachunkami, należy w pierwszej kolejności zadbać o te kwestie. Wielu inwestorów decyduje się również na dodatkowe źródło ciepła, które niesie ze sobą wiele korzyści. Mowa tu o kominku. Ogrzewanie domu za pomocą wkładu kominkowego lub piecyka wolnostojącego stało się standardem w nowoczesnym budownictwie. Może być realizowane na kilka sposobów, jednak najpopularniejszym jest kominek z płaszczem wodnym. Jest to technologia znana od lat, która bardzo się rozwinęła i posiada szereg zalet, które są doceniane przez użytkowników.

Jak działa kominek z płaszczem wodnym?

Kominek z płaszczem wodnym to wbrew pozorom bardzo proste rozwiązanie. Jego działanie opiera się na płaszczu okalającym palenisko. Znajdująca się w nim woda jest podgrzewana podczas pracy kominka i dystrybuowana za pomocą instalacji centralnego ogrzewania do grzejników lub podłogówki. Ponadto, kominek z płaszczem wodnym może brać udział w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej. Warto zaznaczyć, że zintegrowanie takiej technologii z ogrzewaniem podłogowym wymaga zastosowania zaworu mieszającego. Wynika to z wysokiej temperatury wody opuszczającej kominek. Specyfika pracy ogrzewania podłogowego opiera się na niższych temperaturach czynnika roboczego.

Zalety kominka z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym doskonale się sprawdza jako dodatkowe źródło ciepła. Szczególnie efektywny jest w okresach przejściowych (wiosna, jesień). Wtedy to z powodzeniem może ogrzać cały budynek bez konieczności włączania głównego źródła ciepła.  W taki sposób generujemy realne oszczędności. Nowoczesne kominki należą do najtańszych źródeł ciepła dostępnych na rynku. Koszt wytworzenia 1 kWh energii cieplnej za pomocą kominka z płaszczem wodnym to około 0,1 zł. Jest to wartość prawie trzy razy niższa niż w przypadku ogrzewania gazowego. Dodatkowo, wspomniany wcześniej certyfikat Ecodesign, obejmuje również wkłady kominkowe i piecyki typu koza (sprawdź największy wybór kominków wolnostojących w Defro Home), dzięki czemu mamy pewność, że nasze urządzenie jest ekologiczne.  Połączenie kominka z instalacją centralnego ogrzewania daje również możliwość precyzyjnego sterowania ogrzewaniem domu za pomocą zaawansowanej automatyki.