W bardzo dużym uproszczeniu ozonowanie polega na rozpyleniu ozonu w obszarze roboczym w celu jego dezynfekcji lub dezodoryzacji. Takim obszarem może być budynek, pomieszczenie, instalacja czy jakiekolwiek inne miejsce, w którym istnieje ryzyko wystąpienia zagrożenia mikrobiologicznego lub pojawienia się nieprzyjemnego, niechcianego zapachu.
Ozonowanie przeprowadza się z pomocą ozonatorów – urządzeń generujących ozon z tlenu atmosferycznego. Dlaczego jednak to właśnie ta substancja jest tak często stosowana do szybkiego i skutecznego dezynfekowania i dezodoryzowania powierzchni, pomieszczeń oraz instalacji?
Ozon jest uznawany za jeden z najmocniejszych znanych obecnie utleniaczy. W kontekście dezynfekcji oznacza to – rzecz jasna stosując ogromne uproszczenie – że ozon potrafi „rozbijać” cząsteczki, z których składają się żywe komórki, a tym samym niszczyć te komórki. I nie ma znaczenia, czy mówimy o bakteriach, wirusach, czy na przykład pęcherzykach znajdujących się w naszych płucach – ozon potrafi spowodować nieodwracalne zniszczenia w zasadzie wszystkich żywych tkanek czy organów, również tych znajdujących się w naszym ciele.
Gaz ten może działać niszcząco także na elementy metalowe (również te pokryte warstwą chromu), tworzywa sztuczne, gumę czy produkty zawierające celulozę. I chociaż ozon dość szybko się rozpada do postaci zwykłego tlenu, tak zbyt długa ekspozycja na jego działanie z pewnością nie wpłynie dobrze na nas i nasze otoczenie.
Innymi słowy ozon jest niebezpieczną substancją, szczególnie w wysokich stężeniach. Niebezpieczną nie tylko dla organizmów żywych, lecz także dla przedmiotów materialnych. Dlatego tak ważne jest, aby ozonowanie było przeprowadzone przez specjalistów mających wiedzę o tym, jakie stężenie tego gazu będzie optymalne, aby jednocześnie nie zniszczyć żadnych przedmiotów materialnych czy elementów ozonowanej instalacji.
Ozonowanie wody
Co ciekawe, ozonować można również wodę. Działanie to wykonuje się w głównej mierze z dwóch powodów.
- Woda wysokoozonowana jest jednym ze środków służących do dezynfekcji, na przykład w szpitalach czy lokalach gastronomicznych. Dezynfekcja tego rodzaju preparatem jest zabiegiem szybkim i stosunkowo tanim, chociaż wodę ozonowaną można stosować wyłącznie w tych miejscach, w których nie wyrządzi ona żadnych szkód – na przykład na powierzchniach ceramicznych.
- Ozonowanie stosuje się również do dezynfekowania oraz dezodoryzowania wody pitnej. Ozon bardzo szybko się rozkłada, więc jego zapach w ogóle nie jest odczuwalny, a na dodatek doskonale usuwa z wody organiczne i nieorganiczne mikrozanieczyszczenia – na przykład sole żelaza oraz manganu czy związki zawierające amoniak. A jako że ostatecznym produktem rozkładu ozonu jest tlen, taka woda jest zdecydowanie lepiej dotleniona, jej przejrzystość także się polepsza.
Nic zatem dziwnego, że ozonowanie w celu uzdatniania wody jest działaniem, które zdobywa sobie coraz większą rzeszę zwolenników.