Popularność ekologicznego rozwiązania na oszczędność w formie fotowoltaiki nieustannie wzrasta. Odnawialne źródła energii to inwestycja generująca znaczne oszczędności. Co wpływa na opłacalność fotowoltaiki i jakie korzyści można z niej czerpać?
Opłacalność instalacji fotowoltaicznej
Na to czy instalacja okaże się w naszym wypadku opłacalna wpływa wiele czynników. Zanim będzie możliwy montaż paneli na dachu naszego domu lub budynku firmy, konieczne przeprowadzenie audytu fotowoltaicznego. Za jego pomocą możemy przygotować dokładny plan i obliczyć roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną, co z kolei jest podstawą do dobrania mocy instalacji. Ceny prądu z roku na rok wzrastają i nic nie wskazuje na to, aby miało to się w najbliższym czasie zmienić. Należy także ustalić, czy konstrukcja dachu lub grunt, którym dysponujemy jest dostosowany pod stabilny montaż paneli fotowoltaicznych. Profesjonalna i doświadczona firma jak Sunergo daje nam gwarancję prawidłowo przeprowadzonego audytu i starannie przygotowanego planu, dzięki czemu nasza inwestycja nie będzie ryzykiem.
Z czego składa się instalacja?
Każda instalacja składa się z krzemowych paneli, które przekształcają światło słoneczne w energię. Aby działały one poprawnie potrzebny jest również falownik, który przekształca prąd stały w prąd zmienny, oraz system mocujący. Najpopularniejszymi rozwiązaniem są panele na dachu. Koszt instalacji fotowoltaicznej (https://sunergo.pl/blog/koszt-instalacji-fotowoltaicznej/) jest jednorazowy. Co więcej, mówiąc o generowaniu oszczędności nie można pominąć tego czy instalacja będzie podłączona do publicznej sieci elektroenergetycznej (on-grid), czy też nie (off-grid). Instalacja on-grid pozwala na wysyłanie nadwyżek prądu do sieci, z której potem możemy je pobierać.
Fotowoltaika dla firm
Wraz z nowelizacją ustawy OZE wprowadzono Pakiet Prosumencki dzięki czemu małe i średnie przedsiębiorstwa mogą skorzystać z systemu opustów (net-metering) i produkować energię na własne potrzeby. Pozwala to na oddawanie nadwyżki wygenerowanego prądu i pobieranie go wtedy, gdy instalacja nie wytwarza wystarczającej ilości energii. Dzięki temu przedsiębiorstwa nie muszą obawiać się przerw w dostawie prądu i mogą oszczędzić pieniądze.
Pozostałe zalety fotowoltaiki
Warto podkreślić, że możemy oszczędzić zgłaszając się do jednego z programów dofinansowujących (np. Mój Prąd). Powstał on z inicjatywy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Osoby fizyczne mogą złożyć wniosek online o dofinansowanie w formie bezzwrotnej dotacji zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej, którą można połączyć z Ulgą termomodernizacyjną.
Oprócz tego, że dzięki fotowoltaice zyskujemy niezależność energetyczną, inwestujemy w całkowicie ekologiczne źródło energii, dzięki czemu przyczyniamy się do ochrony środowiska.
Fotowoltaika jest bezobsługowa i praktycznie bezawaryjna. Dobór urządzeń oraz montaż paneli zapewnia nawet 25-30 lat bezawaryjnego działania, a pełna automatyzacja pomaga w oszczędzaniu zarówno czasu, jak i energii. Ponadto, panele PV znacznie podnoszą wartość nieruchomości. Instalację można ubezpieczyć – w razie jakiegokolwiek problemu czy zniszczenia przez osoby trzecie nie stracimy zainwestowanych pieniędzy.