Jak dobrać oświetlenie do łazienki?

Choć łazienka to przede wszystkim pomieszczenie funkcyjne, wykorzystane w niej oświetlenie ma także duży potencjał aranżacyjny – światło to potężne narzędzie dekoratorskie, które może zmienić nawet najbardziej niepozorną przestrzeń w funkcjonalny, a zarazem miły dla oka zakątek. Ze względu na mnogość opcji, dobór oświetlenia do łazienki może sprawiać pewne problemy. W poniższym tekście podpowiemy, jakie lampy sprawdzają się najlepiej w łazienkach.

Jak oświetlić łazienkę?

Ogólnie rzecz biorąc, łazienkę powinno oświetlać równomierne światło – dlatego w każdej powinno znaleźć się oświetlenie sufitowe. Lampy sufitowe mogą mieć przeróżne formy – od niewielkich i dyskretnych lampek wpuszczanych w sufit podwieszany, po wieloczęściowe, wiszące konstrukcje. Wybór między nimi zależy od ogólnego wystroju i Twojego gustu. Sufitowe lampy łazienkowe nie muszą mieć przesadnie jasnych żarówek – ich podstawową funkcją jest bowiem zapewnienie ogólnego rozeznania w pomieszczeniu. Barwa światła powinna być utrzymana w ciepłych lub neutralnych tonacjach.

Oświetlenie łazienki to jednak nie tylko lampy sufitowe – można w niej znaleźć przecież newralgiczne punkty jak lustro i prysznic. Takie miejsca wymagają dodatkowych, punktowych źródeł światła – świetnie sprawdzą się tutaj lampy ścienne. Oświetlenie lustra i prysznica powinno być jaśniejsze i chłodniejsze – dzięki temu w lustrze łatwiej będzie dostrzec szczegóły (co jest ważne np. podczas robienia makijażu), a poranny prysznic szybciej Cię obudzi.

Modne oświetlenie łazienkowe warto też wzbogacić o dekoracyjne źródło światła, które dopełni aranżacji wnętrza i zapewni miłą atmosferę w trakcie długiej kąpieli. Takie dodatkowe oświetlenie powinno być raczej stonowane i ciepłe.

Planując łazienkowe oświetlenie, najlepiej jest zacząć od podzielenia pomieszczenia na strefy – pozwoli to łatwiej wybrać lampy do poszczególnych rodzajów oświetlenia.

Ozdobne Oświetlenie Przy Wannie

Jaki rodzaj lamp będzie pasować do łazienki?

Jak już wspomniano, lampy do łazienki mogą mieć najróżniejsze rozmiary i kształty. Zdecydowanie królują tutaj różnego rodzaju kinkiety i plafony, które pasują idealnie do oszczędnego stylu nowoczesnych wnętrz. Coraz popularniejsze jest także oświetlenie łazienkowe LED, będące znacznie efektywniejszą alternatywą dla tradycyjnego oświetlenia. Poniżej przedstawiamy kilka popularnych przykładów rozwiązania kwestii oświetlenia łazienki.

Sufitowe oświetlenie

W przypadku lamp sufitowych dużo zależy od wysokości pomieszczenia – wisząca lampa sufitowa to rozwiązanie wyłącznie dla łazienek z wyższym sufitem. W niskich pomieszczeniach nawet najbardziej stylowy model wiszący nie jest wart ryzyka zaczepienia o lampę. Przy niskim suficie zdecydowanie lepiej sprawdzają się płaskie plafony lub lampy z krótkimi kloszami.

Wartą rozważenia opcją są też lampy z kloszami rozpraszającymi światło – skąpią one wnętrze w miękkim blasku, tworząc przy tym interesujące wzory ze światłocienia na suficie, ścianach i podłodze.

Ciekawym rozwiązaniem są także niewielkie, ruchome reflektory na szynie – nie tylko oświetlają całe pomieszczenie, ale mogą też być wykorzystane do doraźnego doświetlenia konkretnego punktu.

Lustro łazienkowe

W przypadku lustra najczęściej wybiera się jedną z trzech opcji – oświetlenie od góry, po obrysie lub od tyłu. Niezależnie od wybranego rozwiązania, trzeba pamiętać, żeby lustro było oświetlone równomiernie – dzięki temu odbicie będzie wyraźne i żadnej części twarzy nie skryje cień. Jak już wspomniano, światło powinno być tutaj jaśniejsze, o temperaturze zbliżonej do światła słonecznego (ponad 5000 kelwinów).

Odgórne oświetlenie w zupełności wystarczy, gdy lustro ma służyć do zwykłego przeglądania się i ogólnej oceny wyglądu twarzy/górnych partii ciała. Popularne są tutaj głównie lampy naścienne z kloszem kierunkowym lub dedykowane kinkiety łazienkowe.

Jednak jeśli lustro ma być wykorzystywane przy precyzyjnych czynnościach (np. do robienia makijażu czy golenia/stylizacji zarostu) zdecydowanie lepiej niż kinkiet sprawdzą się lampy rozmieszczone równomiernie wokół obwodu. Można wykorzystać tutaj zarówno liczne małe lampki, jak i kilka większych, umieszczonych np. w rogach lub w połowie długości boków zwierciadła. W dużych łazienkach bardzo dobrze prezentują się okazałe, kuliste lampy.

Podobną funkcję może pełnić źródło światła umieszczone za lustrem – zdecydowanie najlepiej sięgnąć wtedy po oświetlenie LED. Popularne są tutaj zwłaszcza taśmy, które można zamontować właściwie na każdej powierzchni dzięki klejowi na ich tylnej stronie. Poza tym większość modeli LED-ów ma możliwość zmiany kolorów, dzięki czemu oparte na nich źródła światła mogą być wykorzystywane także jako nastrojowe oświetlenie łazienkowe.

Minimalistyczna Łazienka

Prysznic

Podobnie jak w przypadku luster, przy prysznicach powinno się korzystać ze stosunkowo jasnych świateł, zbliżonych temperaturą do światła słonecznego. Zdecydowanie najczęściej wybór pada tutaj na sufitowy plafon, choć dużo zależy od tego, jak zbudowana jest kabina prysznicowa. Przykładowo, przy przezroczystych ściankach można wykorzystać ścienną lampę umiejscowioną na zewnątrz. Dla bezpieczeństwa lampa powinna znaleźć się poza zasięgiem tryskającej wody, nawet jeśli zainstalowano wodoszczelną konstrukcję.

Okolice wanny

Wanna już od jakiegoś czasu przestała być obowiązkowym elementem wyposażenia łazienki – obecnie to raczej dodatek służący głównie do relaksu, na który mogą sobie pozwolić raczej tylko właściciele obszernych łazienek. W najbliższym otoczeniu wanien najlepiej sprawdzają się dekoracyjne światła zapewniające nastrojowe oświetlenie. Może to być ciekawie zaprojektowany kinkiet łazienkowy czy fantazyjna lampa sufitowa wykorzystująca zmiennobarwne LED-y.

Co jeszcze jest ważne przy wyborze lamp łazienkowych?

Ze względu na to, że łazienka jest pomieszczeniem o dużej wilgotności, wszystkie lampy do łazienki powinny zapewniać odpowiedni poziom ochrony przed wnikaniem wilgoci, wyrażony kodem IP. Kod taki składa się z dwóch cyfr – pierwsza z nich dotyczy zabezpieczenia przed ciałami stałymi (od 0 do 6), a druga przed cieczami (od 0 do 8).

Minimalna wartość dla oświetlenia górnego to 44, natomiast lampy umiejscowione blisko źródeł wody powinny mieć zabezpieczenia na poziomie przynajmniej IP65. 7 i 8 dla wilgoci oznacza lampy mogące pozostawać w ciągłym zanurzeniu na określonych głębokościach i raczej nie będziesz potrzebować aż takiej ochrony.

Oświetlenie łazienkowe – podsumowanie

Przy świetlnej aranżacji łazienki masz naprawdę spore pole manewru – w asortymencie sklepów możesz znaleźć całą gamę najróżniejszych lamp. Szczególnie warto przyjrzeć się LED-om – to doskonały wybór do łazienki i innych pomieszczeń ze względu na niski pobór mocy.