Blachy Pruszyński- dlaczego warto je wybrać na pokrycie dachu?

Blacho dachówka jest pokryciem dachowym, które jest bardzo popularne. Występuje na dachach nowo wybudowanych domów, ale jest również materiałem wykorzystywanym w czasie renowacji dachów. 

Blacho dachówka – dachówka z blachy

Blacho dachówka charakteryzuje się tłoczeniem, które powoduje, że pokrycie, jest podobne do tradycyjnej dachówki ceramicznej. Jednak od dachówek różni ją materiał, z którego jest wykonana, jak również forma poszczególnych elementów. Blacho dachówka jest również mniej kosztowna i dużo lżejsza od dachówki ceramicznej. Jest niestety też mniej trwała i w mniejszym stopniu tłumi hałas. Jaki powinien być materiał na blacho dachówkę? Jest ona najczęściej produkowana z blachy stalowej, specjalnie profilowanej, która jest dwustronnie ocynkowana oraz powlekana kilkoma warstwami lakieru. Na wytrzymałość blacho dachówki wpływa również grubość rdzenia stalowego oraz rodzaj i grubość powłoki (na przykład poliester, poliuretan lub PVDF). Powłoka zapewnia pokryciu zwiększoną odporność na korozję oraz promieniowanie ultrafioletowe. Powoduje również, że jest mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Blacho dachówka może być również pokryta warstwą posypki mineralnej lub ceramicznej. Wtedy blacha jest w dodatku powlekana warstwą żywicy, na którą natryskuje się drobnoziarniste kruszywo skalne lub granulat ceramiczny. Tak stworzona posypka jest natomiast zabezpieczana za pomocą warstwy akrylowej. Pokrycie jest dużo odporniejsze niż standardowa blacho dachówka. W większym stopniu również tłumi hałas. Minusem jest to, że takie blacho dachówki z posypką są cięższe oraz więcej kosztują. Blacho dachówka jest specyficznie tłoczona. Wysokość przytłoczenia to od 37 do 57 mm. Ten element jest odpowiedzialny nie tylko za estetykę pokrycia, ale również jego właściwości mechaniczne. Wytłoczenie zwiększa sztywność blachy. To sprawia, że pokrycie nie potrzebuje montażu na pełnym poszyciu, a tylko na ruszcie z łat i kontrłat, z zastosowaniem folii wstępnego krycia. W dodatku tłoczenia poprawiają wentylację połaci dachowej.

Blachy Pruszyński – co je wyróżnia?

Blachy Pruszyński są eleganckim oraz trwałym pokryciem dachowym, które jest odpowiednie na wszystkie rodzaje dachów stronnych. Blachy Pruszyński nadają się przy budowie domów jedno- i wielorodzinnych, budynków gospodarczych, obiektów sakralnych oraz przy renowacji starych dachów. Wyróżnia je to, że mają 10-15 lat gwarancji. Natomiast ich żywotność wynosi od 25 lat (blachy ocynkowane) do 40-50 lat (blachy wielowarstwowe, mające powłokę poliuretanową).