Coś z niczego, czyli jak wykorzystać plastik do użytku domowego?

Wiele się mówi o ekologii i coraz częściej w domach owe zasady ochrony środowiska wprowadza się do użytku. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że produkujemy sporą ilość plastiku i to w każdej formie. Nie mamy tutaj na myśli tylko i wyłącznie butelek plastikowych, lecz także ubrania, które wykonane są z poliestru, a więc pochodnej plastiku. Dlatego też w dzisiejszym wpisie skupimy się na tym, jak można wykorzystać plastik, a dzięki temu wygenerować znacząco mniej odpadów. Oto nasze rozwiązania.

Coś z niczego, czyli dekoracje z butelek plastikowych

Ograniczona ilość plastiku sprawi, że będziemy generować znacząco mniej odpadów, co oznacza, że zanieczyszczenie wód, a także terenów leśnych będzie mniejsze. Warto wprowadzać ekologiczne rozwiązania, dzięki którym jest to możliwe. Zapewne większość z Was kupuje wodę butelkowaną, co niestety nie jest najlepszym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę fakt, że owe butelki w większości nie są biodegradowalne i niestety lądują na wysypisku śmieci, gdzie będą rozkładać się setki lat. Dlatego też apelujemy, by zrezygnować z zakupu właśnie takiej wody i zdecydować się na butelki szklane, które posiadają filtr, a dzięki temu możecie wlewać do nich wodę kranową. Z kolei butelki, które już posiadacie możecie wykorzystać. Warto z nich zrobić ciekawe dekoracje. Wystarczy tylko przeciąć butelki w połowie i tak naprawdę zyskuje się dwie doniczki. Następnie warto ładnie je ozdobić, wykorzystując do tego, np. brokat i świetny efekt gwarantowany. Ale możecie także w dolnej części butelki umieścić nieco wody, następnie włożyć do niej górną część z zakrętką w dół. Pamiętajcie, aby wcześniej wykonać w niej kilka otworów. Pozostaje już tylko nasypać do górnej części ziemi, zasadzić zioła, a roślina będzie pobierać tyle wody, ile potrzebuje.

Coś z niczego, czyli pomysł na lampkę z plastiku

Większość z nas wyrzuca butelki plastikowe do kosza, ale to błąd, gdyż można dać im drugie życie. Otóż wystarczy tylko odciąć od nich górne części, następnie dolne i używając spawarki do plastiku bądź też kleju połączyć ze sobą, tworząc żyrandol. Pozostaje już tylko włożyć do niego kabelek z żarówką i doskonały efekt gwarantowany. Jeżeli lubicie stylowe dekoracje i preferujecie filozofię no waste, to kolejny nasz pomysł na pewno przypadnie Wam do gustu. W tym przypadku będziecie potrzebować drucianego pręta, na który będziecie nabijać dolne części butelki, tworząc wielopiętrowy pojemnik na biżuterię. Oczywiście dodatkowo możecie poszczególne części ozdobić.

Ciekawe wykorzystanie butelek po mleku

Kreatywność w filozofii no waste jest jak najbardziej wskazana. W tym przypadku będziecie potrzebować butelek po mleku, z których najpierw usuniecie boczną część do połowy. W ten sposób powstanie Wam mały organizer. Teraz pozostaje już tylko połączyć butelki. Spawarka do plastiku w warsztatacie w tym przypadku doskonale sprawdzą się do łączenia. Oczywiście warto poszczególne elementy wcześniej ozdobić, używając do tego celu kolorowych tasiemek czy nawet koralików. Świetny efekt gwarantowany. A gdy macie sporo butelek, to wykonajcie z nich pufę. Do tego celu będą Wam potrzebne jeszcze dwie kartonowe dykty. Do dolnej części przyklejacie butelki, następnie przygrywacie je górną dyktą. W kolejnym kroku boki owijacie gąbką. Pozostaje już tylko zastosować obicie tapicerskie i już zyska się genialny mebel z recyklingu.

Jak wykorzystać stare ubrania?

Także starym ubraniom należy dać nowe życie i możliwości jest tutaj wiele. W tym przypadku oczywiście możecie je sprzedać bądź komuś podarować, ale świetnym rozwiązaniem będzie także przerobienie ubrań na nowe. Wystarczy tylko skrócić jeansy, dzięki temu zyska się modne spodnie 7/8. Jeżeli macie jeszcze stare spodnie z poszerzaną nogawką, to koniecznie skróćcie je na wysokości poniżej kolana. Dzięki temu powstaną bardzo modne obecnie kuloty. Ale to nie wszystko, gdyż skrawki, które powstają podczas przeróbek możecie ze sobą połączyć i w ten sposób powstanie pled bądź ulta designerski obrus.

Coś z niczego, filozofia no waste, oszczędność pieniędzy – to doskonałe powody, by wykorzystać plastik, który zalega w naszym domu. Dlatego zamiast wyrzucać go do śmieci, polecamy użycie go w kreatywny sposób.