Czy klimatyzacja tylko chłodzi?

Nie da się ukryć, że klimatyzatory są kojarzone zazwyczaj z wydajnym chłodzeniem danego pomieszczenia czy całego budynku, co poprawia samopoczucie osób w okresie letnim, gdy temperatury na zewnątrz są wyjątkowo wysokie. Wraz z upływem czasu, montaż klimatyzacji stał się znacznie tańszy, a różnego rodzaju urządzenia chłodzące znaleźć można nie tylko w biurach czy przestrzeniach publicznych, ale również w domach jednorodzinnych czy gospodarstwach domowych. Co więcej, wiele nowoczesnych klimatyzatorów pozwala również na ogrzewania pomieszczeń, a powietrze, jakie dostaje się do wnętrza budynku, jest czystsze, głównie dzięki zastosowaniu specjalnych filtrów. Poznaj cechy współczesnych klimatyzatorów i ciesz się czystym powietrzem w pomieszczeniu, które może być również ogrzewane.

Klimatyzator to nie tylko wydajne chłodzenie, ale również ogrzewanie

Technologia produkcji klimatyzatorów zmieniła się na przestrzeni lat i obecnie są rozbudowane urządzenia, które zapewniają nie tylko dopływ chłodnego powietrza do pomieszczenia, ale pozwalają również na ogrzewanie budynku czy konkretnego pokoju. Warto przy tym jednak pamiętać, że klimatyzacja nie może w pełni zastąpić systemu ogrzewania, którego centralnym punktem jest zazwyczaj piec C.O. lub pompa ciepła typu powietrze-powietrze, powietrze-woda lub pompa gruntowa, czerpiąca ciepło z wnętrza ziemi. Tego typu rozwiązania stosowane są we współczesnych domach jednorodzinnych czy gospodarstwach domowych i doskonale sprawdzają się, jako alternatywne źródło ciepła czy c.w.u.

Tutaj właśnie pojawia się klimatyzator – jedną z wielu zalet klimatyzacji, oprócz wydajnego chłodzenia w okresie letnim, jest to, że doskonale uzupełnia nowoczesne systemy ogrzewania. Wczesną wiosną i późną jesienią, gdy spadek temperatury na zewnątrz staje się odczuwalny, jednak na pełne uruchomienie systemu ogrzewania jest jeszcze za wcześnie, klimatyzator idealnie sprawdzi się, jako urządzenia do ogrzewania danego pomieszczenia. Przy okazji doboru konkretnego modelu warto sprawdzić, przy jakich parametrach będzie on działał wydajnie – nowoczesne klimatyzatory, dostępne na centrowent.pl, działają w trybie grzania nawet, gdy temperatura na zewnątrz sięga -15°C.

Jaki model klimatyzatora dobrze sprawdzi się jako urządzenia grzewcze?

Rynek wypełniony jest różnego rodzaju typami klimatyzacji, które różnią się sposobem montażu, dlatego jeśli domownikom, tak samo jak na chłodzeniu, zależy również na ogrzewaniu, warto zdecydować się na klimatyzator typu split. Klimatyzacja ta składa się z dwóch urządzeń (montowanych na zewnątrz i wewnątrz budynku), które połączone są ze sobą za pomocą miedzianych rurek. Część wewnętrzna może być montowana na ścianie lub dachu – dzięki temu, że jednostka ta wygląda coraz nowocześniej, a sterować nią można zdalnie (pilot, smartfon), to nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na jej montaż w widocznym miejscu np. salon, kuchnia, pokój dzienny.

Przy okazji warto pamiętać również, że klimatyzacja pozwala również na oczyszczania powietrza, jakie dostaje się do wnętrza budynku. Dzięki zastosowaniu wydajnych i nowoczesnych filtrów antybakteryjnych oraz antysmogowych, dostępnych w najlepszych hurtowniach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych np Centrowent z Wrocławia, domownicy mogą cieszyć się czystym powietrzem. Tego typu rozwiązanie polecane jest szczególnie rodzicom z małymi dziećmi i alergikom, których układ oddechowy i odpornościowy jest szczególnie wrażliwy na niekorzystne warunki atmosferyczne.