Jak skutecznie wyprać gruby wełniany koc?

Grube, wełniane koce idealnie sprawdzają się podczas chłodnych, jesienno-zimowych wieczór. Z kubkiem gorącego kakao, ulubioną książką, filmem lub serialem stanowią duet idealny. Jednak podobnie, jak inne tekstylia i koc się brudzi. Jak skutecznie wyprać gruby, wełniany koc?

Dlaczego warto kupić wełniany koc?

Wełniane koce od dawna cieszą się niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego! Wełna to naturalna tkanina, która posiada wiele zalet. Po pierwsze, jest w 100% hipoalergiczna, dzięki czemu zaleca się ją alergikom. Po drugie, dobrze chłonie wilgoć, a do tego przepuszcza powietrze. Ponadto, nie gniecie się. Pled zawsze będzie wyglądał dobrze. Atutem wełny jest również to, że wykazuje właściwości zdrowotne m.in. poprawia krążenie, łagodzi bóle stawów oraz reumatyczne, zmniejsza napięcie mięśni, a także łagodzi nerwobóle, skutki zmian chorób układu moczowego i nerek. Koce te są przyjemne w dotyku, mięciutkie i ciepłe. Idealnie sprawdzą się do chwili relaksu z kubkiem gorącej herbaty i ulubionym filmem lub książką. Warto dodać, że koce mogą być wykonane z różnego rodzaju wełny. Wyróżnia się m.in. wełnę owczą, wielbłądzią, kozią, lamią, a także króliczą.

Jak dbać o wełniane koce?

Pomimo tego, że koce wełniane mają wiele zalet i są bardzo wytrzymałe, to niestety nie są niezniszczalne. Jeśli chcemy przedłużyć ich żywotności, a także sprawić, że będą dobrze wyglądać, musimy odpowiednio o nie zadbać. Wełna jako naturalne włókno nie wymaga zbyt częstego prania. Nie osadza się na niej zbyt wiele kurczu czy brudu. Nie oznacza to jednak, że jej się nie pierze. Nic bardziej mylnego. Koc należy czyścić. Niezwykle istotne jest również systematycznie wietrzenie na powietrzu, co regeneruje, a także odświeża włókna.

Jak skutecznie wyprać gruby, wełniany koc?

Nie ma wątpliwości, że ciepłe i miękkie koce docenia się przede wszystkim podczas długich, zimowych wieczorów. Ich rola ogranicza się tylko do zapewnienia ciepła. Koce doskonale sprawdzają się jako element dekoracyjny w sypialni czy salonie. Jednak, aby mogły służyć nam przez długi okres, a jednocześnie zachować walory estetyczne, powinny być odpowiednio prane. W pierwszej kolejności zapoznajmy się z informacjami na metce. Producent może zastrzec, że koc powinien być prany ręcznie. Jeśli tak nie jest, możemy prać go w pralce. Do prania wełnianych koców najlepiej sprawdzają się detergenty przeznaczone do prania wełny w postaci płynów, najlepiej te, które zawierają w składzie lanolinę. Są one wolne od niszczących enzymów oraz mają naturalne pH. 

Wełnę pierze się w temperaturze 30 stopni Celsjusza. Wybierzmy program do prania wełny lub delikatnych tkanin. Jeżeli w pralce mamy program do prania ręcznego, będzie on najlepszym rozwiązaniem. Oprócz prania bardzo ważna jest kwestia suszenia koca. Koce wełniane suszy się na płasko w pozycji rozłożonej. Można go dodatkowo dociskać ręcznikiem, aby lepiej się osuszył. Pod żadnym pozorem nie wykręcaj ani nie wieszaj go w pozycji pionowej! Mokre włókna wełny są podatne na rozciąganie.