Jak urządzić salon?

Jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym mieszkaniu jest salon. To właśnie tutaj koncentruje się życie rodziny, pojawiają się goście, a także wspólnie rozmawia się, tańczy i spędza czas. Dlatego też warto urządzić go w wyjątkowy sposób.

Wybierz styl aranżacji

Pierwszym i najważniejszym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest styl aranżacji. Powinien być dopasowany do reszty mieszkania oraz do indywidualnych preferencji. Obecnie w Polsce do najpopularniejszych stylów aranżacji można zaliczyć:

  • Styl skandynawski, który charakteryzuje się jasnymi kolorami, drewnem, wszechobecną bielą oraz minimalizmem i świeżością, a także żywymi roślinami i lustrami optycznie powiększającymi przestrzeń. 
  • Styl tradycyjny, dla którego charakterystyczny jest duży kominek, drewniany rodzinny stół, mnóstwo ciepłego światła, biblioteczka, komoda oraz podłoga dębowa. 
  • Styl glamour, czyli bardzo wysublimowany, elegancki, a jednocześnie z barwnymi kolorami, pluszem, zdobionymi lustrami i barokowymi elementami. Najbardziej cenionymi barwami w tym stylu są purpura, róż i fiolet. 
  • Styl minimalistyczny, nazywany czasami także nowoczesnym, charakteryzują jasne kolory, elementy metalowe, duże i przestronne okna, wolna przestrzeń i minimalistyczne dekoracje. 
  • Styl eklektyczny, który łączy w sobie poszczególne elementy wyżej opisanych stylów.

 

Warto zaznaczyć, że bez względu na wybrany styl, należy zadbać o to, aby pomieszczenie było udekorowane z umiarem. 

Zadbaj o dodatki

Kolejnym ważnym elementem związanym z aranżacją salonu są dodatki. Znaczenie ma zarówno to, co znajduje się na ścianach, jak i na stolikach oraz parapetach. Warto zwrócić uwagę na dodatki na stronie Pixers, gdzie można kupić eleganckie obrazy na płótnie, domowe tekstylia, fototapety i naklejki naścienne. Oczywiście wszystkie elementy wystroju wnętrza muszą być dopasowane do stylu aranżacji pomieszczenia. Świetnie sprawdzą się również takie dodatki, jak fotografie rodzinne oraz pamiątki z wakacyjnych wyjazdów. To właśnie takie elementy nadają wnętrzom charakteru. Przy wyborze dodatków należy pamiętać o zachowaniu umiaru, aby salon nie przypominał muzeum. 

Stwórz wnętrze dopasowane do swoich potrzeb 

Oprócz swoich potrzeb i preferencji, przy urządzaniu salonu warto wziąć pod uwagę też sposób spędzania wolnego czasu. Z tego względu w niektórych salonach główne miejsce może zająć telewizor, w innych duży rodzinny stół, biblioteczka pełna książek czy radio lub głośniki umożliwiające słuchanie muzyki przesyłanej ze smartfona. Istotne jest także dopasowanie do siebie poszczególnych elementów dekoracyjnych.