Jak sprawnie posprzątać łazienkę?

Sprzątanie łazienki to dla wielu osób uciążliwy obowiązek. Wbrew pozorom porządki nie muszą jednak zajmować wielu godzin – kluczem do sukcesu jest w tym przypadku regularność ich przeprowadzania. Warto także wykorzystać sprawdzone sposoby na usunięcie brudu i zanieczyszczeń.

Skuteczna walka z kurzem i brudem na kafelkach

Kurz niestety nie omija łazienki. Zbiera się na półkach, armaturze czy kosmetykach stojących np. na wannie i trzeba usuwać go na bieżąco. Jeśli zastanawiasz się, jak utrzymać porządek w łazience, odpowiedzią jest regularne sprzątanie. Raz dziennie należy przecierać powierzchnie, na których gromadzi się kurz. Najlepiej robić to po porannej toalecie, ponieważ dzięki temu szybko można usunąć nowo powstałe zanieczyszczenia. Zajmuje to maksymalnie 5–10 minut. Warto wykorzystać do tego ściereczkę z mikrofibry lub jednorazowy ręcznik nasączony środkiem do mycia. Minimum raz w tygodniu trzeba też odkurzyć podłogę, a następnie ją umyć, np. mieszanką wody z octem.

Taki domowej roboty płyn do czyszczenia można też wykorzystać do usuwania zabrudzeń z płytek ściennych. Wystarczy wymieszać ocet z wodą w proporcjach 3:1 i przetrzeć nim kafelki. Następnie płytki warto wytrzeć do sucha przy użyciu papierowego ręcznika. To sprawi, że płytki będą nie tylko czyste, lecz także błyszczące.

Sprawne czyszczenie toalety i kafelków

Centralnym punktem sprzątania łazienki jest czyszczenie muszli klozetowej. Należy robić to regularnie, ponieważ w toalecie gromadzą się bakterie, które mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie. Aby się ich pozbyć, można stosować specjalistyczne płyny. Dobrym sposobem jest też wykorzystanie domowych środków. Jeśli zależy nam na utrzymaniu muszli klozetowej w czystości i usunięciu z niej osadu, przed pójściem spać możemy zalać ją połową szklanki octu. Rano należy po prostu spuścić wodę. Aby zdezynfekować toaletę, należy z kolei zastosować mieszankę połowy szklanki sody oczyszczonej, 2 łyżek wody utlenionej i soku z cytryny. Roztwór należy wylać na powierzchnię muszli i wetrzeć gąbką w miejsca, w których pojawił się kamień. Po 20 minutach należy spłukać wszystko letnią wodą.

Dbanie o baterie łazienkowe oraz wannę lub prysznic

Kolejnym miejscem, które wymaga regularnego czyszczenia w łazience, są baterie łazienkowe. Aby przez cały czas prezentowały się ładnie, należy myć je co 2–3 dni. Można wykorzystać do tego neutralny środek czyszczący o lekko zasadowym odczynie oraz ściereczkę z bawełny. Lepiej unikać mocnych detergentów, które nie są przeznaczone do czyszczenia tego typu powierzchni, ponieważ baterie łatwo można uszkodzić i zarysować, zwłaszcza jeżeli są chromowane.

Aby zachować porządek w łazience, trzeba też dokładnie czyścić prysznic i wannę. Należy robić to po każdej kąpieli – dzięki bieżącemu sprzątaniu wszelkie zanieczyszczenia można usunąć wyjątkowo sprawnie. Najlepiej kupić specjalną szczotkę lub myjkę do usuwania brudu z wanny i prysznica i skorzystać ze sprawdzonych środków dostępnych w sklepach. Dobrym sposobem jest też zastosowanie płynu do mycia naczyń – nie uszkodzi on nawet wanny akrylowej.