Jak zapobiec drapaniu mebli przez kota?

Drapanie to naturalny koci odruch, który może się okazać dość trudny do zniesienia dla opiekunów. Zwłaszcza kiedy zwierzę ostrzy pazurki na wyposażeniu mieszkania i niszczy je. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów zapobiegania temu. Najbardziej znane to drapak i środki odstraszające.

Kocie drapanie – jak mu zapobiec?

Drapanie to instynktowne zachowanie kotów. Powodów drapania przez mruczki jest całkiem sporo, bowiem w ten sposób oznaczają swoje terytorium, dbają o pazury ścierając je, odprężają się czy mogą zaspokoić potrzeby związane z imitacją polowania. Jednym z bardziej znanych sposobów zapobiegania drapaniu po meblach jest drapak dla kota. Akcesorium to jest konieczne, aby mruczek realizował potrzeby drapania w miejscu do tego przeznaczonym.

Drapak dla kota powinien być ustawiony w ustronnym miejscu, które zapewni mu jednocześnie możliwość obserwacji otoczenia. Ważne, aby był stabilny i atrakcyjny. W sprzedaży znaleźć można rozmaite modele drapaków. Tymi, które najbardziej zaciekawią mruczka są z pewnością te rozbudowane, które będą doskonałym źródłem zabawy. Składające się z kilku poziomów drapaki pozwolą na rozciąganie się, wyciąganie strzępków z materiału, wbijanie pazurów, a niekiedy nawet wypoczynek w zamontowanym na nim domku, hamaku czy półce do leżakowania.

Sposoby zwalczania drapania kota po meblach

Aby kot nie wyżywał się pazurami na meblach, należy zapewnić mu zabawę i uatrakcyjnić wolny czas. Niszczenie wyposażenia może okazać się przejawem nudów. Ważna jest odpowiednia dawka ruchu, którą zapewnią spacery i zabawki. Kot chętnie wybierze się na dwór i pobiega za piłką, wędką czy ruchomą myszką. Ważna jest także pielęgnacja pazurów. Ich przycinanie możliwe jest jednak tylko u kotów niewychodzących, nie mają one bowiem naturalnych warunków do ścierania ich, jak te wychodzące na dwór. Do obcinania kocich pazurów powinno się używać specjalnych cążek. Zwykłe nożyczki czy nawet te do paznokci nie nadadzą się do tego.

Akcesoria ograniczające drapanie kotów po meblach

Dość nowym rozwiązaniem przeciw drapaniu kotów jest folia ochronna. Nakłada się ją na narażone przedmioty. Folia jest bezbarwna, przezroczysta, gładka, samoprzylepna i odporna na środki chemiczne. W sprzedaży znaleźć można folie o różnych rozmiarach, w tym m.in. 20 cm, 50 cm, 100 cm, 150 cm. Bez problemu można ją też przyciąć do pożądanej wielkości.

Kolejnym sposobem na ograniczenie drapania kota po meblach jest użycie specjalnych preparatów odstraszających. Niemiły dla zwierzęcia zapach może je zniechęcić. Koty nie lubią zwłaszcza zapachu lawendy, cytrusów, eukaliptusa. Ważne, aby środki te były bezpieczne dla kota. Dlatego najlepiej wybierać te mające w swoim składzie naturalne olejki eteryczne. Dobrze, jeśli będzie można ich używać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Środek powinno się rozpylać na oczyszczonej powierzchni, co kilkanaście godzin przez kilka dni, aby utrwalić pożądane nawyki u zwierząt.

Inną propozycją są preparaty zawierające syntetyczny odpowiednik kocich feromonów policzkowych. Środek uspokaja koty i zapewnia dobre samopoczucie. Poleca się go zwłaszcza w przypadku remontu lub zmiany mieszkania, czyli sytuacjach, kiedy kot będzie oznaczał teren albo bardzo stresuje się nowym otoczeniem. Feromony zapobiegną drapaniu i ostrzykiwaniu moczem.