Jaki parapet kupić? Modne parapety do wystroju wnętrz!

Parapety to nieodłączne elementy okien. Odpowiednio dobrane doskonale komponują się z wystrojem wnętrz i podkreślają estetykę otoczenia. Zastanawiasz się, jaki parapet wewnętrzny kupić? Zapraszamy na krótki przegląd najlepszych rozwiązań!

Rodzaje parapetów: jaki najlepszy? Parapety kamienne, drewniane i z tworzyw sztucznych

Wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje tworzyw, z jakich wykonywane są parapety wewnętrzne. Najbardziej charakterystyczne są parapety drewniane, które nie są często stosowane ze względu na ich wysoką cenę i obawy, że nie okażą się dość trwałe i odporne na wilgoć. Nic bardziej mylnego, odpowiednio zaimpregnowane drewno jest bardzo wytrzymałe.

Natomiast, jeśli chodzi o dopasowanie do aranżacji wnętrza, znacznie lepiej sprawdzają się parapety kamienne. Tutaj oczywiście ważne jest, z jakiego kamienia wykonano parapet. Piaskowce nie odznaczają się wyjątkową odpornością na wilgoć, chociaż prezentują się pięknie. Warto zwrócić uwagę na parapety granitowe, które są wytrzymałe i utrzymane w eleganckim stylu. Granitowe parapety szczególne wrażenie zrobią w nowoczesnej kuchni.

Ostatnią możliwością jest tworzywo sztuczne: płyta MDF. To rozwiązanie daje nam dużo możliwości aranżacyjnych: można wybierać spośród mnóstwa rodzajów oklein. Tutaj jednak bardzo łatwo naciąć się na kiepsko wykonane parapety, które bardzo szybko zaczną tracić swoją estetykę.

Czym kierować się przy wyborze parapetów?

Zapewniamy, że spodoba Wam się wiele modeli parapetów. Elegancki parapet niekoniecznie będzie równie wspaniale prezentował się we wnętrzu. Czym zatem kierować się przy wyborze parapetów, by osiągnąć pożądany efekt?

  • Kluczowe jest dopasowanie parapetu do rodzaju okna. Drewniane parapety doskonale wyglądają w połączeniu z drewnianymi oknami.

  • Nie tylko materiał, ale również design parapetów powinien być dopasowany do wystroju wnętrza. Dostępne są parapety, które będą pasowały do różnego rodzaju wnętrz. Dlatego, jeśli nie jesteśmy pewni aranżacji wnętrza, warto postawić na klasyczny rodzaj parapetu.

  • Ostatnim, równie ważnym punktem jest jakość tworzywa, z jakiego wykonano parapet. Kiepskiej jakości parapety szybko tracą swoje walory estetyczne.

Dopasowanie parapetów do wnętrz: na to zwróć uwagę

Aranżując wnętrze swojego domu, warto mieć na uwadze różne przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń. Parapety wewnętrzne nie muszą być wszędzie jednakowe, a wręcz przeciwnie, warto dopasować je do rodzaju pomieszczenia.

Indywidualny dobór parapetu do niemal każdego pomieszczenia ma nie tyle walory estetyczne, ile praktyczne. Na przykład, jeśli zdecydujemy się na piękne drewniane parapety do salonu i sypialni, wcale nie musimy wybierać identycznych do kuchni, a tym bardziej do pomieszczeń gospodarczych lub na strych. Do pomieszczeń “roboczych” warto wybrać mniej ozdobny parapet, ale z solidnych materiałów, które będą odporne na zniszczenia.

Obecnie mamy do wyboru mnóstwo rodzajów parapetów w różnych cenach, więc znalezienie różnych modeli w jednym sklepie nie będzie wyzwaniem. Przykłady nowoczesnych, stylowych parapetów możecie znaleźć na stronie http://formyca.pl. Dokładne opisy pozwolą Wam porównać każdy model i wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie.