Jaki stół do jadalni wybrać?

Wybór odpowiedniego stołu do jadalni to jedna z trudniejszych decyzji, przed którymi stają domownicy w momencie aranżacji wnętrza. Stół do jadalni nie może być ani za mały, ani za duży, jeżeli ma spełniać swoje funkcje i jednocześnie pozostawić jadalnię przestronną i praktyczną. Wielkość to nie jedyne kryterium, które z reguły bierzemy pod uwagę. Kolejne aspekty przy wyborze odpowiedniego stołu to jego kształt, technika wykonania i materiały produkcyjne oraz to, czy stół będzie składany czy też nie. Przytoczone cechy pokazują, że tak naprawdę zawsze stajemy przed wyborem wielu wariantów i musimy zdecydować o zakupie tego jednego, konkretnego mebla na lata.

Zanim przystąpimy do zakupu musimy określać jakie główne funkcje będzie spełniał nasz stół w jadalni. Oczywiście jadalnia to miejsce, w którym na co dzień spędzamy dużo czasu, spożywając posiłki w gronie rodziny lub przyjaciół, czy też organizują spotkania towarzyskie ze znajomymi. Najczęstszymi użytkownikami tego stołu będą jednak domownicy, więc warto wziąć pod uwagę liczbę osób, która docelowo będzie z mebla korzystać, dzięki czemu zakup będzie odpowiednio dobrany pod względem wielkości blatu. W ten sposób unikniemy sytuacji, gdy mebel będzie za mały lub za duży, przez co jadalnia stanie się mniej wygodna w codziennym użytkowaniu.

Stoły owalne, czy prostokątne?

W jadalni królują dwa kształty blatów stołów. Możemy wybierać spośród owalnych lub prostokątnych stołów i każdy z nich będzie miał zarówno swoje wady i zalety. Stoły z owalnymi blatami zdecydowanie lepiej sprawdzają się w dużych jadalniach lub salonach. Wszystko dlatego, że są mniej wdzięczne aranżacyjnie i ze względu na ich kształt, muszą być ustawione wyspowo. Odsuwając je do ściany, znacznie ograniczamy możliwość ich wykorzystywania, a wciąż zajmują sporo miejsca. Zaletą stołów okrągłych jest to, że mogą pomieścić jednocześnie więcej osób oraz każda z tych osób się widzi, co dodaje klimatu takim spotkaniom.

Prostokątne stoły łatwiej przesuwać i migrować z nimi w jadalni. Są praktyczne i bardziej uniwersalne, dlatego świetnie sprawdzą się również w małych pomieszczeniach. Mogą być zarówno ustawione jako wyspa lub też w bezpośrednim pobliżu ściany, dzięki czemu oszczędzamy w ten sposób przestrzeń użytkową. Przy stołach prostokątnych usiądzie mniej osób w jednym czasie oraz nie będa one się wszystkie widziały, co na pewno jest minusem w trakcie spotkań towarzyskich.

Jaki styl stołu wybrać?

Styl stołu zawsze powinien być dobrany do preferencji domowników oraz całej aranżacji wnętrza, w tym głównie jadalni, w której ten stół będzie się znajdował. W jadalniach bardzo często spotykamy klasyczne stoły, które są wykonane z drewna. To bardzo solidne meble, które są wygodne w użytkowaniu, oraz spełniają swoje funkcje estetyczne. Masywne, drewniane stoły najlepiej sprawdzą się w klasycznych wnętrzach oraz w dużych jadalniach, gdzie będą użytkowane przez wiele osób.

Obecnie dużą popularnością cieszą się również nowoczesne meble. W minimalistycznych i nowoczesnych jadalniach można postawić na proste meble, które będa oszczędne w kształtach, na przykład w stylu skandynawskim. Jeżeli należymy do bardziej kreatywnych i odważnych osób to naszą uwagę na pewno zwrócą designerskie rozwiązania. W nich postawiono na połączenie praktycznych funkcji stołu oraz wyjątkowego wyglądu, wobec którego nie można przejść obojętnie. Finalnie wybór stołu jest indywidualną kwestią, w której powinniśmy postawić przede wszystkim na praktyczność i wygodę mebla.