Obudowa kominka – Co trzeba o niej wiedzieć zanim zabierzemy się do pracy

Przytulny nastrój, dźwięk spalanego drewna i blask ognia to czynniki, dzięki którym coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na budowę kominka w salonie. Bezsprzecznie, element ten potrafi całkowicie odmienić wnętrze i wprowadzić niepowtarzalną atmosferę w długie, zimowe wieczory. Oprócz funkcji dekoracyjnej, kominek jest dodatkowym źródłem ciepła w pokoju, w którym się znajduje. Ponadto, istnieje możliwość dopływu ciepłego powietrza do wszystkich pomieszczeń w domu, co jest sporym udogodnieniem. Nie ulega wątpliwości, iż budowa kominka powinna być dobrze przemyślana. Element ten powinien spełniać wszystkie normy bezpieczeństwa. Kluczową rolę odgrywa obudowa kominka. Warto zaplanować jej kształt oraz wybrać odpowiedni materiał. Powinien on przede wszystkim dobrze akumulować ciepło i być łatwy w utrzymaniu czystości. Pozostała kwestia to oczywiście walory estetyczne, które będą uzupełnieniem aranżacji wnętrz. Zatem, jak prawidłowo wykonać obudowę kominka? Co trzeba wiedzieć zanim przystąpimy do pracy? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!

Projekt obudowy kominka

W obecnych czasach kominki cieszą się ogromną popularnością. Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom Klientów, tworząc nowoczesne modele, w pełni bezpieczne dla środowiska. W budowie kominka kluczową rolę odgrywa jego obudowa – to właśnie od tego elementu zależy bezpieczeństwo w Twoim domu. Obudowa kominkowa przede wszystkim chroni przed nadmiernym przegrzaniem wkładu kominkowego, decyduje w jaki sposób emitowane będzie ciepło oraz czy będzie ono oddawane wewnątrz tuż po wygaszeniu paleniska.

Pierwszym, a zarazem najistotniejszym krokiem do wykonania obudowy kominka jest odpowiedni projekt. Nie ulega wątpliwości, iż inwestycja ta powinna być bardzo dobrze przemyślana. Pod uwagę należy wziąć wiele kluczowych aspektów, które zdecydują o tym, gdzie finalnie zostanie umieszczony kominek w pomieszczeniu. Pierwszą z nich jest zapewnienie optymalnej przestrzeni w pobliżu paleniska. Gwarantuje to swobodną emisję ciepła, jak również maksimum bezpieczeństwa. Najlepiej, gdy kominek będzie oddalony od okien, drzwi oraz sąsiednich ścian. Ponadto, dobrze jest uwzględnić położenie niewielkiej posadzki pod kominkiem z niepalnego materiału. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko wystąpienia pożaru w razie gdyby niepostrzeżenie ogień przedostał się poza palenisko podczas np. dokładania drewna.

Warto także zastanowić się, jaki kształt kominka najbardziej nas interesuje oraz z jakiego materiału powinna być wykonana obudowa, aby doskonale wpisywała się w aranżację wnętrz. Bardzo ważne jest również główne przeznaczenie kominka – czy ma on stanowić centralne źródło ciepła (kominek z płaszczem wodnym), czy jedynie spełniać funkcję dekoracyjną. Nie da się ukryć, iż przekłada się to na ilość zużytego materiału, a co za tym idzie także dodatkowe koszty. W planowaniu obudowy kominka kluczowe jest również zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Wszelkie nieszczelności w pomieszczeniu będą po prostu powodować utratę ciepła, co jest bardzo nieekonomiczne.

Obudowa izolacyjna czy akustyczna?

Przed przystąpieniem do wykonania prac należy zastanowić się jaki rodzaj obudowy kominka wybrać.

Wyróżniamy obudowę izolacyjną oraz akustyczną. Obudowa izolacyjna polega na wykorzystaniu materiału izolacyjnego pomiędzy wkładem kominkowym a ścianą. Elementy te różnią się od siebie temperaturą. Dzięki wykorzystaniu tego rodzaju materiałów płyta kominkowa nie nagrzewa się, co jest doskonałym rozwiązaniem szczególnie w sytuacji, gdy w domu przebywają małe dzieci. Ponadto tak zwana „zimna obudowa” nie powoduje nadmiernego nagrzewania pomieszczeń. Sprawdza się to zwłaszcza właścicieli mieszkań z małym metrażem.

Nieco innym rozwiązaniem jest zastosowanie obudowy akustycznej. Obudowa akumulacyjna emituje ciepło nie tylko przez szybę i ściany kominka, ale również rurę dymową. Dzięki temu wysoki komfort cieplny jest zachowany przez wiele godzin, nawet po całkowitym wygaszeniu paleniska. Sprawdzi się to szczególnie w przypadku pomieszczeń z dużym metrażem. Niewątpliwie jest to bardzo ekonomiczna inwestycja, jednak warunkiem jest odpowiednie dopasowanie materiałów względem danego pomieszczenia. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim miejsce, w którym docelowo usytuowany będzie kominek.

nowoczesny kominek w salonie

Materiał do obudowy kominka – jaki wybrać?

W planowaniu obudowy kominka bardzo ważną rolę odgrywa wykorzystany materiał. Pełni on nie tylko rolę dekoracyjną, ale również odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie kominka. W zależności od wykorzystanego materiału będzie on utrzymywał ciepło wewnątrz paleniska lub emitował je do otoczenia. W obecnych czasach na rynku handlowym znajdziemy mnóstwo produktów, które odznacza najwyższa jakość. Przy budowie kominka warto zdecydować się na wysokiej jakości materiały budowlane.

Przy wyborze materiałów należy dokładnie zapoznać się z ich przeznaczeniem, gdyż nie wszystkie odpowiadają danemu typowi obudowy – produkty znacznie się od siebie różnią. Źle dopasowany materiał nie będzie należycie spełniał swojej funkcji i utrudniał prawidłowe funkcjonowanie kominka. W przypadku obudowy izolacyjnej wybieramy wysokotemperaturowe produkty, które charakteryzuje niska akumulacja ciepła. Tak, jak zostało wspomniane – umieszcza się je pomiędzy dwoma obiektami o zróżnicowanej temperaturze, czyli pomiędzy wkładem kominkowym a ścianą. Rozwiązanie to nie dopuszcza do nagrzewania się obudowy, co znacznie zmniejsza ryzyko poparzenia, szczególnie przez dzieci.

Natomiast materiały do obudowy akumulacyjnej znacznie lepiej przewodzą ciepło oraz mają bezpośredni wpływ na ekonomiczną pracę kominka. Na przestrzeni lat nowoczesne produkty do obudowy akumulacyjnej stały się alternatywą dla tradycyjnych płyt gipsowo-kartonowych, jak i podstaw stelażowych. Nie da się ukryć, iż wyróżnia je przede wszystkim znakomita odporność na wysoką temperaturę. Przy wyborze tego systemu należy bezwzględnie pamiętać o odizolowaniu tylnej ściany za kominkiem, aby dodatkowo nie tracić ciepła na jej ogrzewanie, które jest zwyczajnie niepotrzebne.

Wykończenie kominka

Nie ulega wątpliwości, iż zewnętrzna obudowa kominka odgrywa bardzo ważną rolę i powinna być spójna z aranżacją wnętrz. Najpopularniejszym, a zarazem jednym z najpraktyczniejszych rozwiązań jest obudowa wykończeniowa z kafelek. Kafelki doskonale wpasują się do niemal każdej aranżacji – zarówno tej tradycyjnej, jak i nieco bardziej nowoczesnej. W obecnych czasach na rynku dostępnych jest wiele modeli oraz kolorów kafli. Dostępne są również elementy matowe, jak i połyskujące. Dodatkowo, mogą posiadać wyżłobiony wzór, co niewątpliwie świadczy o ich elegancji. Kafle zwykle przybierają kształt prostokątny bądź kwadratowy, przez co są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości.

Innym rozwiązaniem jest obudowa z cegły. Niewątpliwie nada ona charakteru wnętrzu, wprowadzi niepowtarzalny klimat a jednocześnie będzie doskonałym uzupełnieniem aranżacji. Jednak przy wyborze tego rodzaju materiału warto zachować ostrożność, ponieważ nie każdy rodzaj cegły sprawdzi się do obudowy kominka. Dla przykładu – cegła ceramiczna jest dość wymagająca w utrzymaniu czystości. Zdecydowanie lepszym wyborem w tej sytuacji może okazać się tradycyjna cegła klinkierowa. Materiał ten jest niechłonny i gładki, dzięki czemu prezentuje się równie gustownie i elegancko. Jest także stosunkowo niedrogi, ponieważ cena jednego elementu to średnio 1 zł za sztukę.

Obudowę możemy również wykonać z płyt gipsowo-kartonowych, dzięki którym kominek będzie stanowił spójną całość ze ścianą,  jednak należy mieć na uwadze, iż materiał ten jest nietrwały. Ponadto do wykonania solidnej obudowy nie wystarczą same płyty, ponieważ pod wpływem nadmiernego nagrzewania wkładu kominkowego może w łatwy sposób dojść do pożaru. Dlatego konieczne jest dodatkowe obudowanie kominka od wewnątrz ognioodpornym materiałem. Warto również wykonać izolację za pomocą wełny mineralnej. Należy przy tym zaznaczyć, iż temperatura grzania nie może być większa niż 50 stopni Celsjusza.

Inne rozwiązania

Jeśli chcemy zdecydować się na nieco inne, bardziej wyszukane rozwiązania, możemy postawić na obudowę z kamienia naturalnego. Rewelacyjnie będzie wyglądać to w przypadku dużych, przestronnych pomieszczeń. Kamień bezsprzecznie nada pomieszczeniu elegancji i klasy. Do najczęściej wybieranych materiałów należą: marmur, granit i trawertyn. Ponadto kamień doskonale akumuluje ciepło.

Kolejnym, wartym uwagi rozwiązaniem jest obudowa kominka z betonu. Taka aranżacja zdecydowanie sprawdzi się w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach. Nada im nieco surowy, aczkolwiek subtelny styl. Bloczki betonowe nie sprawiają trudności w obróbce. Bez przeszkód możemy je zastosować w kominkach o tradycyjnym, jak i narożnym kształcie.

kominek w salonie

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, iż kominek jest sercem salonu. Nie bez przyczyny tak wielu inwestorów decyduje się na budowę kominka już na etapie wyboru projektu domu. W końcu nie ma nic przyjemniejszego niż długie, zimowe wieczory spędzone przed urokliwym paleniskiem, z kubkiem gorącej herbaty i ulubioną książką lub w gronie najbliższych. Kominek oprócz niepowtarzalnych walorów estetycznych, doskonale spełnia również funkcje praktyczne – stanowi dodatkowe źródło ogrzewania pomieszczeń, co jest bezsprzecznie bardzo ekonomiczne.

Budowa kominka we własnym domu to zdecydowanie opłacalna inwestycja. Warto pamiętać, iż kominek trzeba odpowiednio obudować. Przede wszystkim należy dokładnie zaplanować miejsce, w którym zostanie finalnie umiejscowiony. Kolejną kwestią jest należyta izolacja kominka oraz materiał. Wybranie najlepszej jakości produktów jest gwarancją sprawnie działającego kominka. Satysfakcja z jego posiadania jest ogromna!