Kabina walk-in – hit czy kit?

Kabiny prysznicowe walk in coraz częściej pojawiają się w polskich łazienkach. To modne, ale również bardzo praktyczne rozwiązanie, które coraz częściej zastępuje tradycyjne kabiny prysznicowe. Czy otwarty prysznic to dobra opcja? Jakie wady i zalety ma kabina walk in?

Szyba prysznicowa walk in – zalety

Kabina prysznicowa walk in składa się z prostych, gładkich tafli szkła i nie ma drzwi. To nowoczesne i minimalistyczne rozwiązanie, które można dopasować do każdej przestrzeni. Szyba prysznicowa walk in jest zazwyczaj wykonana z przezroczystego szkła, chociaż niekiedy można spotkać na rynku także kabiny z półtransparentnego szkła satynowego. Montaż kabiny jest niezwykle prosty – można ją ulokować w dowolnym miejscu, na przykład wykorzystując wnękę, przy czym trzeba wcześniej przygotować podłoże. Ze względu na to, że funkcję brodzika pełni posadzka (gdzie umieszczony jest odpływ liniowy), musi być ona odpowiednio wypoziomowana. Aby woda nie rozlewała się po całej łazience, niezbędne jest wykonanie niewielkiego spadku. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy ścianka prysznicowa z drzwiami nie byłaby lepszym wyborem ze względu na rozchlapywanie się wody. Warto wiedzieć o tym, że prawidłowe wymiary kabiny oraz dobrze wypoziomowana posadzka eliminują takie ryzyko. Jeżeli jednak mimo wszystko obawiamy się zachlapań, dobrym wyborem będą drzwi przesuwne do prysznica.

Dlaczego kabina walk in to dobry wybór? Bo taką kabinę można bez problemu utrzymać w czystości, a do tego prezentuje się ona niezwykle efektownie w każdym wnętrzu, niezależnie od tego, w jakim stylu jest ono urządzone. Poza tym jest to trwała konstrukcja, więc posłuży przez lata. Użytkownicy kabin walk in chwalą je także za wygodę użytkowania oraz brak barier, co jest niezwykle istotne w przypadku osób starszych lub niepełnosprawnych. To niezwykle uniwersalna kabina, którą bez wątpienia warto wziąć pod uwagę, gdy wykańczamy lub remontujemy łazienkę.

Kabina walk in – wady

Chociaż kabina prysznicowa walk in ma wiele zalet, to otwarty prysznic nie jest także pozbawiony wad. Po pierwsze, problematyczne może okazać się przygotowanie posadzki, o czym warto pomyśleć na początku remontu. Odpowiednie wypoziomowanie posadzki jest niezwykle ważne, ponieważ bez tego prysznic nie będzie praktyczny w codziennym użytkowaniu. Po drugie, należy zwrócić uwagę na poprawne działanie wentylacji. Chcą zamontować w łazience kabinę bez drzwi, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że para wodna będzie rozprzestrzeniać się po całym pomieszczeniu – to dlatego wentylacja musi działać bez zarzutów. Po trzecie, należy być przygotowanym na to, że otwarta kabina nie będzie tak dobrze utrzymywać ciepła, jak standardowy model zaopatrzony w drzwi i brodzik. W tym wypadku niezbędne jest dobre ogrzewanie łazienki, aby można było brać prysznic w komfortowych warunkach.

Kabina walk in to bez wątpienia dobra propozycja. Taki prysznic jest nowoczesny, minimalistyczny i można go dopasować do każdego wnętrza.