Lampy wiszące – czym się kierować przy zakupie?

Oświetlenie to doskonały element dekoracyjny każdego wnętrza. Lampy w rozmaitych formach nie tylko są jedynym słusznym sposobem na doświetlenie pomieszczeń po zmroku, ale też są wspaniałymi dodatkami. Zobacz jakie lampy wiszące wybrać, aby aranżacje wzbudzały zachwyt u Twoich gości.

Lampy wiszące – co trzeba o nich wiedzieć?

Głównym zadaniem każdej lampy jest doświetlenie miejsca, które z różnych przyczyn pozbawione jest światła dziennego. Wybierając oświetlenie, należy się więc zastanowić nad przeznaczeniem pomieszczenia. Pomoże to wybrać lampy wiszące, które będą nie tylko dobrze wyglądać, ale prawidłowo spełniać swoje zasadnicze funkcje. Pierwszą rzeczą, na którą zwraca się uwagę, jest długość przewodu, na którym zamocowana jest oprawa. Zbyt wysoko zawieszona nie będzie zapewniać odpowiedniej ilości światła w pomieszczeniu, z kolei wiszący za nisko klosz może sprawić, że prędzej, czy później ktoś się o niego uderzy. Ważny jest także rozmiar lampy oraz ilość opraw. Aby czuć się komfortowo, lampy wiszące muszą być dopasowane do metrażu danego wnętrza, szczególnie jeśli mają być centralnym źródłem światła. 

Znaczenie mają także moc oraz barwa światła. Jeśli szukamy oświetlenia do pokoju dziennego lub jadalni, warto wybierać barwy neutralne. Z kolei łazienka lub miejsce pracy i nauki powinno zostać wyposażone w oświetlenie, które nie dość, że pada z góry tak, by nie powstawał cień, to dodatkowo powinno być mocne i zimne, gdyż sprzyja to koncentracji i nie obciąża wzroku.

Lampy wiszące, a wnętrza

Tym, na co z różnych przyczyn zwracamy ogromną uwagę, jest klosz. Może być metalowy, na kształt niezwykle modnych industrialnych opraw z fabryk i loftów i zawisnąć jako dekoracja stołu w jadalni. Jednak niezwykle ciekawie prezentują się też modele z tworzyw sztucznych, które nie dość, że wyglądają nowocześnie, to są lekkie i łatwe w pielęgnacji. Znajdzie się dla nich miejsce wśród stylizacji skandynawskich, ale nie powstydzą się ich także miłośnicy eklektyzmu, czy stylu skandynawskiego. Z kolei w aranżacjach inspirowanych nurtem ekologicznym i vintage sprawdzą się lampy wiszące materiałowe, a do pomieszczeń glamour najlepiej pasować będą połyskujące żyrandole. Są klosze pełne i ażurowe, szklane, z wyczuwalną fakturą lub całkowicie gładkie. Niezwykle efektownie prezentują się także te z rozmaitych tworzyw, na kształt geometrycznych form i nieregularnych konstrukcji. Dzięki temu nie tylko służą oświetleniu, ale też wspaniale dekorują przestrzeń. Które z nich najlepiej pasują do Twojego domu?