Odpowietrzanie pompy centralnego ogrzewania ​–​ zrób to sam!

Prawidłowa praca systemu centralnego ogrzewania jest niezwykle istotna zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy skutki zepsutej instalacji grzewczej można odczuć na własnej skórze. Dowiedz się, jak sprawdzić, czy centralne ogrzewanie w Twoim domu działa prawidłowo i jak radzić sobie z awariami! 

Zapowietrzona instalacja c.o. sygnały

Główną przyczyną zapowietrzonej instalacji centralnego ogrzewania jest przedostawanie się powietrza do rur z wodą. Oczywistym znakiem zapowietrzonej instalacji centralnego ogrzewania są zimne grzejniki, mimo maksymalnie ustawionej temperatury grzania. Towarzyszami zapowietrzonych grzejników i rur często są niepokojące dźwięki dochodzące z instalacji, przypominające bulgotanie i pukanie. Zapowietrzona przez lata instalacja grzewcza koroduje, co może owocować koniecznością wymiany instalacji. 

Jak odpowietrzyć instalację c.o. samodzielnie?

Zapowietrzoną instalację w prosty sposób można odpowietrzyć samodzielnie, wystarczy dostęp do zaworów, które standardowo umieszczone są na grzejnikach. Przed odpowietrzaniem zaopatrz się w miskę oraz ścierkę do poskromienia ewentualnego wycieku odrobiny wody. Następnie: 

– Wyłącz obieg wody w domu.

– Sprawdź ciśnienie w rurach na manometrze znajdującym się zwykle przy głównym zaworze wody w łazience (powinno wynosić 2-3 bary).

– Zamknij zawór grzejnikowy, by odciąć go od reszty instalacji.

– Odkręć zawór za pomocą pasującego klucza.

– Poczekaj trochę czasu, aż obecne w rurach powietrze zejdzie, a w momencie, gdy z zaworu zacznie lecieć woda, zakręć go. 

Odpowietrznik do instalacji c.o. jak działa?

To dzięki odpowietrznikowi do instalacji centralnego ogrzewania w prosty sposób możemy pozbyć się problemu zapowietrzonych grzejników już na stałe. Automatyczny odpowietrznik samodzielnie reguluje przepływ powietrza z grzejników na zewnątrz i zwykle instaluje się go przy kotle. Wszystko dzięki czułej membranie, która uruchamia zawór otwierający urządzenie pod wpływem podciśnienia wytwarzającego się wewnątrz zapowietrzonej instalacji. Odpowietrzniki ręczne montuje się przy każdym grzejniku, a ich działanie wspierane jest ręką człowieka. 

Zapowietrzona pompa c.o. Kiedy zadzwonić po fachowca?

Pomoc fachowca przyda się, kiedy mimo prawidłowego odpowietrzania, grzejniki nadal nie nagrzewają się równomiernie. Innym powodem jest przeciekanie zaworu, co może oznaczać, że jest on uszkodzony. Jeśli próba dokręcenia zaworu nie pomaga, prawdopodobnie należy go wymienić. Niektóre problemy z instalacją grzewczą mają bardziej skomplikowane podłoże, dlatego w przypadku wszelkich wątpliwości należy skonsultować się z profesjonalistą