Psy, jak każdy wie, bywają równe. Czasem mają spokojny temperament, a czasem są ruchliwe, aktywne, zawsze ciekawe nowych wrażeń. Bardzo często, to właśnie takie psy zamiast wylegiwać się w ciepłym i spokojnym mieszkaniu, wolą buszować w przydomowym ogrodzie. Mogą tu pilnować domu i jego mieszkańców, bawić się i odpoczywać.
Mając takiego pieska pamiętać trzeba, że, odpowiedzialny właściciel powinien zadbać o kilka ważnych elementów. Podstawą jest oczywiście odpowiednia ochrona psa przed kleszczami. Następnie pomyśleć trzeba nie tylko o misce na wodę i karmę, ale również, by wydzielić psu miejsce w ogrodzie, gdzie będzie mógł odpocząć, warto też rozważyć budę.
Buda – jak ją wybrać?
Przede wszystkim, aby buda spełniała swoje funkcje trzeba się zastanowić, czy służyć będzie ona psu sezonowo, czy raczej poszukujemy rozwiązania całorocznego. Buda sezonowa może być lżejsza, wykonana z cieńszego materiału, a czasem warto rozważyć zakup przenośnej budy turystycznej. Całoroczna natomiast musi być solidna i najlepiej ocieplana.
Buda w ogrodzie – gdzie ją ustawić?
Dobrze wybrane budy dla psa muszą zapewniać schronienie i spokój. Powinna zatem być ustawiona z dala od ulicy, ogrodzenia czy podjazdu samochodowego. Stały hałas i ruch mogą niepokoić psa i trudno będzie mu w spokoju odpocząć po ogrodowych szaleństwach.
Bardzo ważne też, by wybrane miejsce nie było ani podmokłe, ani na obniżonym terenie. W przeciwnym razie w ulewne dni może ona namoknąć, a nawet zostać zalana.
Po znalezieniu zacisznego miejsca pamiętać trzeba, aby odpowiednio budę ustawić. Wybrane przez nas miejsce powinno być częściowo zacienione. Dodatkowo jej wejście warto skierować na wschód lub na zachód. Dzięki temu ograniczy się nagrzewanie budy latem i wychładzanie zimą.
Samo ustawienie budy też jest niezwykle istotne. Nie może ona stać na tak zwanej gołej ziemi, bo bardzo szybko się zniszczy. Musi zostać ustawiona na cegłach, drewnianych legarach lub paletach.
Pies w ogrodzie – estetyka
Ogród to miejsce, o które dbamy, bo zależy nam na jego pięknie. Często zatem, pojawia się obawa, że buda zaburzy nadaną mu estetykę. Jednak dziś, na rynku wiele jest modeli bud dla psów – drewniane, estetycznie wykonane z pięknym dachem. Takie budy nie tylko nie naruszą harmonii ogrodu, ale często podkreślają jego piękno, a zdarza się nawet, że dodadzą mu uroku. Dla zachowaniu harmonii i ładu w ogrodzie warto też zastosować zabezpieczenia posadzonych tam roślin, dobrym pomysłem może też być wydzielenie wybiegu dla psa w ogrodzie. Zabiegi te często okazują się bardzo pomocne, bo rozwiązują wiele trudności, z którymi borykają się właściciele ogrodów i psów.