Ogrzewanie domu gazem. Dlaczego warto kupić piec gazowy?

Obecnie na ogrzewanie gazowe decyduje się coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych. Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie gazem? Oto najważniejsze zalety, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszej metody grzewczej.

Kiedyś największym zainteresowaniem cieszyło się ogrzewanie domów z użyciem paliw stałych. Teraz jednak popularność węgla maleje. Wynika to nie tylko z faktu, że jest to metoda nieprzyjazna dla środowiska i powodująca smog, ale również mało wygodna, ponieważ wymaga ciągłego dokładania paliwa i usuwania popiołu. Alternatywnym rozwiązaniem mogą być wtedy piece gazowe wykorzystujące gaz ziemny albo gaz ze zbiornika ustawionego na posesji.

Zasilanie domu jednorodzinnego gazem

Gaz to wszechstronne paliwo, które może być wykorzystane na różne sposoby. Przede wszystkim używany jest on do ogrzewania budynków, ale również może posłużyć do ogrzewania wody użytkowej – CWU, a także do zasilania kuchenki gazowej. Wobec tego montaż kotła gazowego może wyeliminować konieczność montażu elektrycznego bojlera oraz korzystania z butli gazowej. Zasilanie domu jednorodzinnego gazem możliwe jest zarówno wtedy, gdy do budynku doprowadzony jest gazociąg, ale również wtedy, gdy nie ma go w danej lokalizacji. W tym pierwszym przypadku konieczne jest wykonanie przyłącza. W drugim z kolei można zakupić albo wydzierżawić zbiornik na gaz, który jest następnie systematycznie tankowany.

Zalety i wady grzania gazem

Gaz jako paliwo do ogrzewania ma wiele zalet, która powoduje, że jest on tak chętnie wybierany przez inwestorów do nowych, ale też starszych budynków podczas ich termomodernizacji.

Najważniejsze zalety ogrzewania gazem:

  • wysoki komfort – ogrzewanie gazowe jest praktycznie bezobsługowe, dlatego nie wymaga ono od użytkownika żadnych dodatkowych działań poza okresowym serwisem

  • efektywność – gaz jest efektywnym źródłem ciepła, które pozwala na uzyskanie wysokiego komfortu cieplnego w budynkach

  • wszechstronność – za pomocą gazu można nie tylko ogrzać dom, ale także piece gazowe pozwalają na podgrzewanie wody, gaz doprowadzony do domu może też zastąpić butlę gazową

  • ekologia – podczas spalania gazu nie powstają szkodliwe składniki, na przykład smog, siarka, dlatego jest on bardziej przyjazny dla środowiska niż paliwa stałe

Ile kosztuje kocioł gazowy?

Zakupienie kotła gazowego nie jest związane z wysokim wydatkiem. Koszty są w tym przypadku zależne głównie od typu kotła, jego mocy oraz producenta. Najlepszy wybór to kotły kondensacyjne, które wyróżniają się wysokim poziomem sprawności. Gdy chcemy ogrzewać kotłem wodę, w takim przypadku powinniśmy wybrać model dwufunkcyjny. Ceny dobrych kotłów gazowych rozpoczynają się od około 3,5 tysiąca złotych.