Jakie schody do domu jednorodzinnego są najlepsze?

Bez względu na to czy planuje się schody do domu jednorodzinnego czy mieszkania wielopoziomowego, najważniejsze jest, aby ich rodzaj, materiał wykonania, kształt i kolor był dobrane do osobistych preferencji i konstrukcji budynku. 

Schody stanowią niezwykle ważny element konstrukcyjny, które ma również istotny wpływ na wystrój wnętrz lub wygląd zewnętrzny domu. Jest więc to nie tylko funkcjonalny element mieszkania czy domu, ale również element estetyczny.  

Planując schody do domu, trzeba również pamiętać, że muszą być bezpieczne. Budując schody zewnętrzne warto pamiętać o zainwestowaniu w zabezpieczenia budowlane, na przykład oferowane przez topbudowa.pl

Jeżeli schody będą poprawnie wykonane i zamontowane przez specjalistów, będą trwałe, bezpieczne i będą charakteryzować się odpowiednią przyczepnością. 

Schody betonowe czy modułowe

Planowanie schodów w domu lub mieszkaniu powinno zacząć się już na etapie przygotowywania projektu, żeby dobrze przemyśleć, w którym miejscu umieścić schody i z jakiego materiału mają być wykonane.

Schody betonowe

Schody betonowe to wybór, na który trzeba się zdecydować już na etapie powstawania schematu budynku. Ich zaletą jest duża wytrzymałość oraz możliwość uzyskania ciekawych kształtów. 

Schody betonowe można zaplanować jako schody prowadzące do piwnicy, do drzwi wejściowych lub nawet na piętro. 

Schody modułowe

Inną opcją są schody zabiegowe czy też schody modułowe, takie jak na przykład https://www.sonto.pl/schody-metalowe-modulowe/. Takie schody nie wymagają planowania przy powstawaniu schematu budynku ani wiele wysiłku przy montażu.

Schody modułowe są instalowane podczas wykańczania budynku i nie wymagają ingerencji w jego całą konstrukcję, więc można je zamontować na własną rękę. Idealnie sprawdzą się w małym domu albo jako schody do piwnicy czy komórki.  

Schody modułowe – rodzaje

Schody drewniane

Schody drewniane produkuje się między innymi z dębu, klonu lub sosny, co gwarantuje, że charakteryzują się naturalnym odcieniem. Aby zachowały swój kolor i pozostały w dobrym stanie na długie lata, należy je odpowiednio pielęgnować środkami ochronnymi. 

Schody metalowe

Schody zabiegowe mogą być również wykonane z metalu. Schody modułowe metalowe są sztywniejsze od drewnianych, a ich wykonanie jest dużo szybsze. Stopnie warto pokryć drewnem, gdyż w ten sposób można wytłumić odgłos kroków, a również wzmocnić ich walory estetyczne. 

Schody szklane

Schody szklane są wytwarzane ze szkła hartowanego i pokrywa się je warstwą antypoślizgową. Najlepiej sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach, gdzie jest dużo przestrzeni i światła. 

Wybór schodów to ważna decyzja, którą najlepiej podjąć już w trakcie planowania schematu budynku. Pierwszym pytaniem jakie należy sobie odpowiedzieć jest to, które schody w domu będą schodami betonowymi, a które lepiej sprawdzą się jako schody modułowe. Przy budowaniu schodów zewnętrznych warto pamiętać o inwestycji w zabezpieczenia budowlane, które uchronią ich konstrukcję przed czynnikami zewnętrznymi.