O czym warto wiedzieć przy odbiorze mieszkania od dewelopera?

Odbiór mieszkania od dewelopera to jeden z końcowych etapów zakupu własnego mieszkania. Ma on na celu zweryfikowanie czy nasze mieszkanie zostało stworzone zgodnie z obowiązującymi zasadami budowlanymi, a poszczególne parametry są zgodne z tym, co zostało zapisane w umowie deweloperskiej. 

Odbiorem mieszkania możemy zająć się samodzielnie, ale mamy również możliwość skorzystania z usług specjalistów, którzy realizują odbiory mieszkań w Warszawie, jak na przykład pewnylokal.pl. Takie firmy zapewnią nam wsparcie od doświadczonego fachowca, z którym będziemy mogli się konsultować w razie jakichkolwiek wątpliwości i który będzie nam towarzyszył w odbiorze mieszkania.  

Odbiór mieszkania z formalnego punktu widzenia

Odbiór techniczny mieszkania to procedura obowiązkowa, która została ujęta w tzw. ustawie deweloperskiej. Ustawa ta nakłada na dewelopera obowiązek spełnienia dwóch warunków w celu przeniesienia własności lokalu:

  1. uzyskanie pozwolenie na użytkowanie mieszkania,
  2. przeprowadzenie odbioru technicznego mieszkania w obecności nabywcy mieszkania.

Warto pamiętać, że odbiór mieszkania nie jest tożsamy z wydaniem mieszkania, czyli odbiorem kluczy. Jednakże, te czynności mogą odbyć się jednocześnie, pod warunkiem, że nie zgłosimy żadnych zastrzeżeń w stosunku do nabytej nieruchomości i że umowa deweloperska nie stanowi inaczej.

Co sprawdzić przy odbiorze mieszkania?

Przy odbiorze mieszkania warto zrobić sobie listę rzeczy do sprawdzenia, aby mieć pewność, że zweryfikowaliśmy wszystkie istotne kwestie i że są one zgodne z tym, co jest napisane w umowie deweloperskiej, takie jak między innymi:

  • piony i poziomy przy użyciu kątownika lub ekierki,
  • brak wybrzuszeń na ścianach,
  • suchość podłóg, ścian i sufitu,
  • prawidłowe rozmieszczenie elementów instalacji,
  • rozmieszczenie grzejników, 
  • sprawdzenie prądu w gniazdkach,
  • funkcjonowanie oraz szczelność drzwi i okien.

Warto zaznaczyć, że powinniśmy dokładnie zweryfikować wszystkie aspekty nie pomijając żadnego pomieszczenia i nie zapominając o sprawdzeniu stanu technicznego klatki schodowej, balkonu lub miejsca postojowego.

Czy warto skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy?

Jak widać, przy odbiorze mieszkania warto mieć chociaż podstawową wiedzę budowlaną, która pozwoli nam należycie sprawdzić prawidłowość parametrów w mieszkaniu. Jeżeli jej nie posiadamy, warto wpisać w wyszukiwarkę “profesjonalne odbiory mieszkań Warszawa” i skorzystać z usług profesjonalnej firmy z doświadczeniem.

Warto również zauważyć, że już sam odbiór nowego mieszkania może być źródłem dużych emocji, co może utrudnić nam zauważenie wszystkich usterek i poprawne zmierzenie parametrów, nawet jeśli poświęciliśmy dużą ilość czasu na przygotowania i nabyliśmy podstawową wiedzę z zakresu budownictwa

Natomiast wyspecjalizowani fachowcy realizujący odbiory mieszkań są obiektywni, dysponują ugruntowaną wiedzą budowlaną i możemy być pewni, że należycie sprawdzą stan techniczny naszego nowego mieszkania, a my oszczędzimy sobie zarówno stresu, jak i czasu.