Pielęgnacja trawnika wiosną. O co warto zadbać?

Trawa w Twoim ogrodzie po zimie na pewno jest w kiepskiej kondycji – widoczne są żółte plamy i ubytki. Jak doprowadzić ją do zadowalającego stanu przed rozpoczęciem sezonu, aby cieszyła oko? Podpowiadamy, jakie prace należy wykonać wiosną, żeby cieszyć się pięknym i zadbanym trawnikiem!

Usuń obumarłe źdźbła trawy

Martwe o pożółkłe kępki trawy to nie tylko niezbyt estetyczny widok, ale również przeszkoda przy wzroście nowych, tegorocznych źdźbeł. Aby to zrobić, możesz dokładnie wygrabić całą powierzchnię używając narzędzi, które nie uszkodzą przy tym dopiero co wzrastających kępek. Dzięki temu zamienisz starą i niezbyt gęstą trawę na zupełnie nową, która będzie ozdobą Twojego ogrodu.

Aeracja, czyli napowietrzanie

Zbyt zbita gleba powoduje, że nasiona mają problem z ukorzenianiem. Jeżeli chcesz mieć pewność, że ziemia w Twoim ogrodzie jest odpowiednio przygotowana na sezon, należy ją napowietrzyć. Możesz to zrobić za pomocą wideł i nakłuwać całą powierzchnię trawnika. Ten zabieg pozwoli Twoim roślinom na szybszy i mocniejszy rozrost, ponieważ korzenie mają większą możliwość wzrostu i łatwiej im pobierać wodę.

Uzupełnianie ubytków

Po wykonaniu wszystkich poprzednich czynności, na pewno uwidocznią się ubytki, które spowodowały niskie temperatury i słabe nawodnienie. Możesz szybko sobie z tym poradzić, dzięki dosianiu w tych miejscach nowych nasion trawy. Jeżeli chcesz uzyskać satysfakcjonujący efekt, zainwestuj w nasiona samozagęszczające – dzięki temu Twój trawnik będzie wyglądał na jeszcze gęstszy i zdrowszy.

Systematyczne koszenie trawy

Wiosna to czas, kiedy koszenie powinno być powtarzane jak najczęściej, nawet raz w tygodniu. Wybieraj dni suche, gdy ziemia nie jest zbyt wilgotna. Jest to bardzo ważne ze względu na możliwość rozwoju grzybów. Koszenie sprawia, że trawnik się zagęszcza.

Jeżeli odpowiednio przygotujesz trawnik na nowy sezon, możesz mieć pewność, że Twoja trawa będzie zachwycająca przez całe lato. Pamiętaj o regularnym wykonywaniu poszczególnych czynności, aby uzyskać pożądany efekt.