Plisa do okna dachowego – czy to dobre rozwiązanie?

Okno na poddaszu często wymaga szczególnego pomysłu na aranżację. Zwykle jest położone pod pewnym kątem, dlatego dobór odpowiedniej osłony przed światłem musi zostać dobrze przemyślany. Roleta nie powinna utrudniać funkcjonowania w pomieszczeniu, a jednocześnie powinna skutecznie chronić pokój przed światłem słonecznym, które w tej lokalizacji bywa wyjątkowo intensywne. Modnym rozwiązaniem są obecnie plisy dachowe – dostępne w różnych wariantach.

Jak działa plisa? Dachowa wersja nie różni się od klasycznej

Plisa to osłona okienna, której materiał składa się w harmonijkę i mieści się na dwóch bocznych profilach (dobrze przylegających do szyby). Dzięki nim można zasłonić dowolny fragment okna wedle własnego uznania. Szczególnie praktyczne są plisy dwustronne, w przypadku których przesuwanie materiału jest możliwe zarówno od dołu, jak i od góry. Mechanizm pozwala kontrolować ilość światła słonecznego, która wpada do pomieszczenia na poddaszu.

Plisy dachowe – czym się kierować przy wyborze?

Parametry, które mają znaczenie podczas wyboru plisy do okna dachowego, to:

 • transparentność,

 • gramatura,

 • rodzaj materiału,

 • kolor.

Dobrze dobrana plisa dachowa zapewni optymalną temperaturę i odpowiednią ochronę przed słońcem na poddaszu.

Transparentność plisy dachowej

Osłony okienne tego typu mogą się różnić między sobą pod względem stopnia zaciemnienia. Niektóre z nich będą wpuszczać do wnętrza rozproszone światło (przy przezroczystości 30–50%), a inne pełnić funkcję ściśle zaciemniającą (transparentność w przedziale 70–100%). Wybór tego parametru zależy od funkcji pomieszczenia i potrzeb domowników.

Gramatura

Ten aspekt łączy się z powyższym, ponieważ to właśnie od grubości tkaniny na plisy w dużej mierze zależy jej transparentność. Im materiał jest gęstszy, tym mniejsza ilość światła jest przepuszczana do wnętrza. Dostępne są także modele całkowicie zaciemniające – typu blackout lub ze specjalną powłoką odbijającą promienie słoneczne. Dzięki temu pokój na poddaszu nagrzewa się w zdecydowanie mniejszym stopniu.

Materiał na plisy dachowe

Najlepszy materiał na rolety plisowane to syntetyczna albo mieszana tkanina o wysokiej odporności na uszkodzenia czy odkształcenia. Tylko wtedy codzienne użytkowanie nie spowoduje, że za kilka lat konieczna będzie wymiana osłony okna na poddaszu.

Warunki w tej części domu są zwykle wymagające i plisy zamontowanie w oknie będą często używane. Warto wybrać także tkaniny odporne na zabrudzenia – pokryte w tym celu specjalnym impregnatem. Za najmniej trwałe uchodzą plisy papierowe, a największą wytrzymałością charakteryzują się te poliestrowe.

Kolor

Plisa dachowa musi także komponować się odpowiednio z wystrojem i stylem pomieszczenia. To również element dekoracyjny, który jest dostępny w licznych wzorach i kolorach, a także ze specjalnymi nadrukami. Popularne kolory plis do okna dachowego to m.in.:

 • żółty,

 • fioletowy,

 • zielony,

 • pomarańczowy,

 • brązowy,

 • szary,

 • biały,

 • czarny.

Plisy dachowe termoizolacyjne – osłony wielofunkcyjne

Szukasz niebanalnych rozwiązań, jeśli chodzi o plisy? Nowość zyskująca na popularność to osłony o właściwościach termoizolacyjnych. Sprawdzą się one w pomieszczeniach każdego typu, szczególnie tam, gdzie liczy się pełne osłonięcie od świateł z zewnątrz. Funkcja termo pomaga w zachowaniu optymalnej temperatury w pokoju – niezależnie od pory roku.

Stosując plisę termoizolacyjną latem, szyba nie przepuści tak dużo ciepła do środka, jak przy klasycznym materiale. W pomieszczeniu będzie wówczas panował przyjemny chłód. Z kolei zimą plisy dachowe termoizolacyjne ograniczają utratę ciepła z domu.

Jak zamontować plisy do okna dachowego?

Montaż plis dachowych nie różni się niczym od mocowania plis na standardowych oknach. Dzięki instrukcjom udostępnianym przez poszczególnych producentów można zrobić to samodzielnie. Zamawiając plisę na wymiar, dostępna jest także opcja profesjonalnego montażu plisy. Cena usługi uzależniona jest wówczas od wybranego typu osłony, rozmiaru okna oraz rodzaju mocowania (w przypadku plis okiennych jest to montaż inwazyjny lub bezinwazyjny).

Plisa to najskuteczniejsza forma przesłony okna dachowego. Z założenia idealnie przylega do szyby, nie utrudniając funkcjonowania w pokoju, a jednocześnie skutecznie chroniąc przed intensywnym światłem słonecznym. Szeroki wybór plis dachowych daje także wiele możliwości aranżacyjnych.