Świadomość ludzi w sprawach dot. ekologii rośnie z każdym rokiem. Dzięki temu możemy mówić o energooszczędności, poszanowaniu otoczenia, czy nawet optymalizacji ilości wykorzystywanej wody podczas organizacji codziennych obowiązków. Energooszczędność domów to obecnie jedno z najnowszych kryteriów budowlanych, gdyż wszystkie nowo powstałe nieruchomości muszą spełniać najsurowsze normy i standardy. Może więc warto zastanowić się jednak nad tym, by pójść o krok dalej i zainwestować w obiekt pasywny?
Czym są domy pasywne i czy gotowe projekty domów można dostosować do tego standardu? Chętnie odpowiemy na te pytania. Pamiętaj, że świadomy klient to bezpieczny i zadowolony użytkownik. Skorzystaj zatem z oferowanej wiedzy.
Czym są domy pasywne?
Są to konstrukcje, które rocznie zużywają nie więcej niż 15 kWh/m2. Warto zauważyć, że poziom dla domów energooszczędnych, do których budowy są obecnie prawnie zobligowani inwestorzy, wynosi między 15-70 kWh/2. Jest to zatem naprawdę duża różnica – nawet jeśli ktoś nie szuka budżetowych opcji pozwalających zejść do tego najwyższego progu.
Na szczęście za sprawą technologii, umiejętności konstruktorskich i wysokiej jakości materiałów, jest to możliwe. Musisz zadbać wyłącznie o właściwe docieplenie domu (stosując m.in. nowoczesne izolatory, gruby styropian i przemyślane warianty konstrukcyjne) i zastosowanie urządzeń wspierających. Co to znaczy? Pompy ciepła i systemy fotowoltaiki są najlepszym przykładem, który pozwala nam mówić o ekonomicznym i ekologicznym obniżeniu poziomu wykorzystywania energii elektrycznej.
Ciekawostka: Coraz częściej można usłyszeć o domach zeroenergetycznych. Są to w pewnym sensie samowystarczalne budynki, które nie potrzebują energii do całorocznego utrzymania komfortowych warunków mieszkalnych. Czy to możliwe w Polsce? Tak, lecz jeszcze nie do końca opłacalne.
Czy wszystkie projekty domów można dostosować do pasywnego poziomu energooszczędności?
Teoretycznie tak, lecz niekoniecznie będzie to opłacalne. Dlaczego? Ponieważ domy pasywne muszą wykorzystywać jak najefektywniej wszystkie darmowe źródła energii i ciepła. Oznacza to, że podstawą może być montaż pompy ciepła (np. gruntowej lub powietrznej), która zostanie zasilona panelami fotowoltaicznymi.
Co zrobić zimą, gdy instalacja nie działa na pełnych obrotach? Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie zasobów wygenerowanych dzięki umowom producenckim. Niemniej jednak nie warto gospodarować całej energii na napędzanie układu grzewczego, więc nieruchomości pasywne powinny w dalszym ciągu czerpać ciepło ze słońca, np. przy pomocy odpowiednio ustawionych okien o właściwym rozmiarze.
Można zauważyć także pewną zależność, w której gotowe projekty domów pasywnych są pewną formą innowacyjnej bryły. W Studio Krajobrazy znajdziesz takie opcje i w razie chęci rozszerzenia pakietu, możesz zainwestować w przygotowanie wybranego wariantu dostosowanego do poziomu pasywnego. Jest to ogromne ułatwienie – zwłaszcza dla osób, które naprawdę poważnie myślą o przyszłości i miejscu, w którym osiądą na stałe. https://studiokrajobrazy.pl/