Przenośny basen do ogrodu – stelażowy czy rozporowy?

Wybór odpowiedniego przenośnego basenu do ogrodu podyktowany jest wieloma przesłankami. Największe zainteresowanie wzbudzają stelażowe i rozporowe baseny ogrodowe. Na który wariant się zdecydować?

Basen rozporowy i stelażowy – najważniejsze różnice

Różnic pomiędzy modelami rozporowymi i stelażowymi jest sporo. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na konstrukcję. Stelażowe baseny ogrodowe są wyposażone – jak sama nazwa wskazuje – w metalowy stelaż zapewniający zbiornikowi stosowną stabilność. W przypadku modeli rozporowych zadanie te spełniają wielowarstwowe ścianki, które pod wpływem wody wypełniającej basen prostują się i usztywniają. Następną istotną kwestią są rozmiary – stelażowy basen ogrodowy jest większy od rozporowego, w związku z czym wymaga więcej miejsca w ogrodzie. Przekłada się to również na cenę – modele stelażowe są droższe.

Przenośny basen ogrodowy a wielkość działki

Wielkość działki ma istotne znaczenie przy wyborze przenośnego basenu. Należy brać poprawkę na to, że wokół basenu musi być trochę wolnej przestrzeni (po to, aby swobodnie z niego korzystać). Stelażowe baseny ogrodowe wymagają nie tylko znacznie więcej miejsca niż modele rozporowe – konieczne jest również właściwe przygotowanie podłoża (zaleca się wykonanie betonowej podmurówki). W tym przypadku koszt montażu jest zatem nieco wyższy, jednak z drugiej strony basen stelażowy to inwestycja na długie lata.

Basen przenośny – cena

W zależności od wybranego wariantu baseny ogrodowe rozporowe i stelażowe różnią się cenami. Sklep z basenami ogrodowymi online – SMUMO oferuje je w zestawach, do których dołączone są rozmaite akcesoria takie jak np. elektryczna pompa, drabinka, podłoga pod basen, zestaw naprawczy, zatyczki do uszu i nosa etc. Na cenę basenu wpływ ma także jego jakość. Za modele sygnowane markami znanych producentów trzeba zapłacić więcej, ale to się opłaca, gdyż są one wykonane z wysokiej klasy materiałów. Pozostaje tutaj jeszcze jedna kwestia – taka mianowicie, że każdy nabywca musi liczyć się z własnymi możliwościami finansowymi.