Biokominek – alternatywa dla kominka tradycyjnego

Wiele osób marzy o posiadaniu kominka, który w chłodniejsze dni przyjemnie ogrzewa, dając piękny i ciepły płomień. Jak się okazuje, nie trzeba mieć domku jednorodzinnego, by cieszyć się tą przyjemnością, ponieważ istnieje alternatywa dla tradycyjnego kominka – biokominek. Co to takiego? Jak działa? Co warto wiedzieć na jego temat?

Biokominek – co to takiego?

Mówiąc najprościej, jak się da – biokominek to ekologiczny kominek bez komina, do działania nie potrzebuje więc – jak w tradycyjnym rozwiązaniu – przewodów kominowych. Odmiennie niż w kominkach z płaszczem wodnym czy otwartym paleniskiem, jego użytkowanie nie jest ograniczone prawnie. Wedle rozporządzenia Ministra Infrastruktury, miejsce dla tradycyjnych palenisk to jedynie domy jednorodzinne bądź inne samodzielne budynki.

Wykluczone, by mogły one zostać zainstalowane w blokach, a nawet większych domach wielorodzinnych. Zupełnie inaczej jest z biokominkiem – można go posiadać, mieszkając w bloku, nie jesteśmy też zmuszeni wykonywać dodatkowych instalacji. Jego montaż jest banalnie prosty, zresztą podobnie powiemy o bezproblemowym użytkowaniu.

Biokominek – czym się różni od tradycyjnego kominka?

Można zadać sobie pytanie – jeśli biokominek nie wymaga podłączenia do przewodów wentylacyjnych, to jak w ogóle działa? Gdzie ulatnia się dym, który jest produkowany podczas procesu spalania. Nie ma tu tego problemu, gdyż tego rodzaju urządzenia nie wytwarza ani dymu, ani popiołu. Jak więc powstaje ogień?

To za sprawą biopaliwa – płynu lub żelu zawierającego alkohol etylowy. Zamiast niebezpiecznego czadu, z biokominka wydzielają się tylko takie substancje jak para wodna i dwutlenek węgla, których bardzo łatwo pozbyć się z pomieszczenia. Wystarczy przewietrzyć pokój po wyłączeniu kominka. Interesujące jest jednocześnie to, że do biokominka można dodawać olejki eteryczne, by poczuć przyjemny, relaksujący zapach.

Biokominek – jak jest zbudowany?

Jego podstawa jest bardzo trwała, bo zbudowana ze stali nierdzewnej, jaką dodatkowo pokrywa się specjalną farbą, wykazującą wyjątkową odporność na wysokie temperatury. Palenisko w większości modeli obudowane jest szkłem hartowanym. Dość często zdarzają się też inne elementy, na przykład ceramiczne lub betonowe. Bogaty wybór różnorodnych biokominków dostępny jest pod adresem Infire.pl.

W palenisku umieszczono zbiornik z palnikiem – to właśnie do niego wlewamy paliwo, a następnie podpalamy. Kiedy się ono wyczerpie, ogień po prostu gaśnie samoczynnie. Co jednak gdy chcemy wcześniej zgasić kominek, jeszcze nim wypali się biopaliwo? Nic trudnego, wystarczy zamknąć pokrywę kominka, do czego służy – dołączona do zestawu – metalowa rączka. Odcinamy dopływ tlenu, ogień gaśnie.

Biokominek – zasady bezpieczeństwa

Korzystanie z biokominka jest bezpieczniejsze niż w przypadku bardziej tradycyjnych rozwiązań – kominków na brykiet czy opalanych na opał. Nie oznacza to jednak, że możemy zapomnieć o przestrzeganiu najważniejszych zaleceń.

Niezwykle istotne jest ustawienie kominka – przede wszystkim nie powinien sąsiadować np. pod nisko wiszącą półką. Oczywiście, w jego pobliżu nie można ustawiać żadnych łatwopalnych materiałów.

Kolejna kwestia dotyczy uzupełniania i przechowywania biopaliwa, mianowicie zbiornik na paliwo musi być szczelny. Przestrzegajmy reguł bezpieczeństwa również, gdy dolewamy płyn do kominka. Nigdy, pod żadnym pozorem nie róbmy tego w płonącym biokominku. To zadanie należy wykonać dopiero po wygaszeniu, jak i całkowitym ostudzenia paleniska.

Jak więc widzimy, biokominek stanowi faktyczną alternatywę dla kominka tradycyjnego, co szczególnie ucieszy osoby mieszkające w bloku.