Remonty pod klucz – czy warto skorzystać?

Kupno mieszkania od dewelopera wiąże się z koniecznością jego wykończenia. Zazwyczaj podłogi, jak i ściany nie są niczym wyłożone. Można jednak zobaczyć rosnący trend wśród inwestorów, którzy chętniej sprzedają nieruchomości wykończone. Ponadto bardzo dużo firm oferuje także usługę remontu pod klucz. Oczywiście wiąże się to z większymi kosztami, ale ma się wtedy pewność, że wnętrza są wykończone zgodnie z założeniami i nie trzeba na to tracić własnego czasu. Czym więc jest remont pod klucz? Czy warto skorzystać z takiej oferty?

Co to jest remont pod klucz?

Przed zakupem mieszkania warto już rozplanować sobie jego urządzenie. Niezbędne na tym etapie jest stworzenie projektu, na którym zostaną uwzględnione wszystkie problematyczne kwestie. Zazwyczaj możliwość przeniesienia włączników, czy wyprowadzeń kanalizacyjnych jest wtedy nieodpłatna, co dodatkowo motywuje do skorzystania z takiej możliwości. Kupując mieszkanie od dewelopera, można także wystąpić do niego z zapytaniem o możliwość wykonania projektu zamiennego. W tym przypadku należy jednak mieć na uwadze, że zapewne będzie wiązać się to z dodatkowymi kosztami.

(Fachowe usługi budowlane – https://www.forsart.pl/remonty/uslugi-budowlane)

Wiele osób, nie chcąc bawić się w zamiany projektów i przenoszenia wszelkich instalacji, woli skorzystać z usług firm remontowo-budowlanych, które wykonują remonty pod klucz. Jest to znacznie mniej problematyczne przedsięwzięcie i ogranicza się jedynie do znalezienia odpowiedniego wykonawcy i zapłacenie mu za wykonaną pracę. Niestety, znalezienie dobrej ekipy nie jest takie łatwe, jakby się wydawało.

Przede wszystkim trzeba ją nieustannie doglądać. Każdy wie, jaka krąży opinia o tego typu firmach. Dlatego też bardzo często deweloperzy sprzedający nieruchomości dysponują także ekipą remontowo-budowlaną, która wykona pracę należycie, gdyż od jej efektów będzie zależała końcowa kwota mieszkania. Ponadto inwestor ma komfort psychiczny, ponieważ wprowadza się do wykończonego i czystego lokalu, a więc oszczędza sporo czasu.

Jaka jest cena remontu pod klucz?

Decydując się na takie rozwiązanie, klienci bardzo często mają do wyboru kilka opcji, zwanych standardami wykończenia. To właśnie od nich zależy, jaka będzie cena wykonanych prac. Zazwyczaj podstawowe pakiety oferują tańsze rozwiązania. Panele podłogowe klasy AC 4, laminowane drzwi i mniejsze płytki, to standard w tym rodzaju usługi. Cena za pakiet podstawowy nie jest zbyt wysoka. Zazwyczaj oscyluje w granicach 650 złotych brutto za metr kwadratowy. Na taki standard remontu pod klucz decydują się osoby, które inwestują w nieruchomość, mając na uwadze jej dalszy wynajem lub też nie posiadają zbyt wygórowanego budżetu.

Pakiet pośredni składa się przeważnie z paneli AC 5, a niekiedy nawet z desek warstwowych lakierowanych i olejowanych. Oczywiście wiąże się to z wyższymi kosztami, bo w granicach 900 złotych brutto za metr kwadratowy, jednak inwestor otrzymuje w zamian mieszkanie wykończone znacznie lepiej, co widać już na pierwszy rzut oka. Ostatni program wykończeniowy to oczywiście wysoki komfort i możliwość przebierania w szerokiej gamie produktów, jakie będą miały się znaleźć w pomieszczeniach. Można wybierać wielkoformatowe gresy, parkiety i panele AC 6, a także dostępne jest bogatsze wzornictwo zastosowanych rozwiązań. Cena również robi wrażenie, bo zaczyna się od około 1100 złotych brutto za metr kwadratowy.

 

Czy warto wybierać usługę remontu pod klucz?

Remonty pod klucz to usługa, która ma kilka zalet, jak i wad. Wszystko zależy jednak od podejścia inwestora. Jeśli ma zamiar od razu po zakupie nieruchomości oddać ją na wynajem, to znacznie lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z tego typu usługi. Natomiast w przypadku, gdy ma on środki i czas, a także własną ekipę remontową, może zrezygnować z dodatkowych usług świadczonych przez dewelopera. Dużym atutem remontów pod klucz jest z pewnością oszczędność czasu, jednak należy wziąć pod uwagę kwoty, jakimi trzeba dysponować, aby można było z tej opcji skorzystać.