Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli tzw. rekuperacja, to instalacja gwarantująca przez cały rok najwyższą jakość powietrza w Twoim domu. Ponadto zimą zapewnia ona obniżenie kosztów ogrzewania, a latem ogranicza proces nagrzewania się wnętrza budynku. Eksperci z firmy Vaillant tłumaczą, jak działa rekuperacja i czym charakteryzuje się dobra wentylacja mechaniczna.
Z tekstu dowiesz się:
- na czym polega wentylacja mechaniczna,
- na co zwrócić uwagę przy wyborze rekuperatora do swojego domu.
Zachowanie komfortu wewnątrz budynku wymaga stałego dostarczania powietrza o określonych parametrach jakościowych. Jednocześnie powietrze „zużyte” powinno być odprowadzane na zewnątrz. Najczęściej stosowana wentylacja naturalna, nazywana grawitacyjną, zazwyczaj nie jest w stanie zapewnić prawidłowego cyklu wymian powietrza w pomieszczeniach. Jej wydajność w znacznym stopniu zależy od warunków pogodowych oraz różnicy temperatur pomiędzy powietrzem atmosferycznym a wnętrzem budynku. Z kolei zbyt wysoka intensywność wentylacji grawitacyjnej może zimą prowadzić do wychładzania się pomieszczeń oraz wzrostu kosztów ogrzewania.
Zbyt mały dopływ powietrza do pomieszczeń grozi wzrostem poziomu wilgoci i rozwojem grzybów. Wymiana powietrza jest również konieczna ze względu na rosnące stężenie dwutlenku węgla w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie. Zbyt wysoki poziom CO2 prowadzi do znaczącego obniżenia komfortu przebywania w budynku oraz może mieć dla domowników konsekwencje zdrowotne.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja taka jak Vaillant recoVAIR, w odróżnieniu od tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej zapewnia świeże powietrze w budynku przez cały rok. Ponadto umożliwia odzysk ciepła z powietrza odprowadzanego z budynku, co sprawia, że jest urządzeniem ekologicznym i energooszczędnym.
Rekuperator – co to jest?
W uproszczeniu rekuperator jest urządzeniem, które za pośrednictwem wymiennika ciepła dostarcza do pomieszczeń powietrze świeże, a usuwa zużyte. Pod względem sposobu dystrybucji powietrza można wyróżnić dwie technologie.
- Rekuperacja centralna
System rekuperacji centralnej, jak Vaillant recoVAIR VAR 260/4, recoVAIR VAR 360/4, składa się z jednostki głównej oraz sieci kanałów powietrza dostarczanego i usuwanego. Powietrze jest zasysane z zewnątrz budynku poprzez czerpnię i kanał doprowadzający. Następnie przepływa przez filtr wysokiej klasy zapewniający jego oczyszczenie m.in. ze smogu. W wymienniku ciepła wewnątrz rekuperatora strumień ten jest krzyżowany z powietrzem zużytym, usuwanym z wnętrza budynku. Obydwa strumienie są od siebie odizolowane – następuje jedynie przekazanie ciepła z jednego strumienia do drugiego poprzez wymiennik. Podgrzane powietrze jest następnie dostarczane do pomieszczeń w domu poprzez anemostaty. Analogicznie powietrze zużyte odbierane z pomieszczeń takich jak łazienki i kuchnie po przepłynięciu przez wymiennik w rekuperatorze jest odprowadzane na zewnątrz budynku. Ze względu na zastosowany w całym domu system kanałów powietrza rekuperator centralny najlepiej sprawdza się w nowych budynkach, gdzie można go zaplanować już na etapie projektu.
- Rekuperacja lokalna
Rekuperator lokalny, taki jak Vaillant recoVAIR VAR 60, może wymieniać powietrze tylko w pomieszczeniu, w którym jest zainstalowany. Jest on umieszczany w kanale wykonanym w ścianie zewnętrznej. Jego główne elementy to ceramiczny wymiennik ciepła i wentylator. W trybie wywiewu strumień powietrza jest usuwany z pomieszczenia i oddaje energię cieplną do wymiennika. Cykl ten trwa 70 sekund, po których wentylator zmienia kierunek przepływu i powietrze świeże jest nawiewane do pomieszczenia wraz z odzyskanym ciepłem z wymiennika. Rekuperatory lokalne sprawdzą się w budynkach, w których nie ma możliwości zastosowania rekuperacji centralnej, a grawitacyjna nie jest dostatecznie wydajna.
Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze rekuperatora?
Wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła można z powodzeniem stosować zarówno w nowych budynkach, jak i modernizowanych. W każdym przypadku należy zadbać, aby urządzenie było dobrane pod kątem zapotrzebowania budynku oraz mieszkańców. Warto przy tym skorzystać z profesjonalnej pomocy producenta rekuperatora i rozważyć połączenie jej z pracą nowoczesnego urządzenia grzewczego, np. pompy ciepła powietrze-woda. Dobór jednostki o zbyt dużej wydajności może skutkować zwiększeniem nakładów inwestycyjnych oraz eksploatacyjnych. Zbyt wysoki poziom nawiewu może również powodować dyskomfort. Za mały rekuperator z kolei może nie zapewnić wymaganego poziomu wymiany powietrza.
Warto również zwrócić uwagę na to, aby rekuperator był wyposażony w obejście wymiennika (tzw. bypass) pozwalające na ograniczenie nagrzewania się budynku w okresie letnim oraz naturalne chłodzenie.
Istotne jest również zastosowanie filtrów wysokiej klasy. Rekuperatory centralne recoVAIR wyposażone są fabrycznie w filtr F7. Możliwe jest również zastosowanie filtrów F9 pozwalających na dostarczenie do budynku powietrza o najwyższej jakości.