3 elementy dobrego okna? Proszę bardzo! Zapoznajcie się z naszym poradnikiem, aby zakup okien w pełni Was usatysfakcjonował oraz aby okna służyły przez lata. Dowiedzcie się również jak temperatura i nasłonecznienie zależna jest właśnie od rodzaju okien jakie wybierzemy.
Okno na świat, czyli o przepuszczalności światła i współczynniku promieniowania słonecznego
Przepuszczalność światła to jeden z istotniejszych aspektów dotyczących szyb zespolonych. Oznacza stosunek ilości przepuszczanego światła przez szybę do ilości światła wpadającego do mieszkania. Wyższy współczynnik przepuszczanego światła będzie skutkował jaśniejszym pomieszczeniem. W kwestii współczynnika promieniowania słonecznego g — im wyższy, tym więcej energii słonecznej przedostanie się przez szybę. Dzięki czemu możemy pozyskać jej więcej na rzecz oszczędności energii służącej np. do ogrzania mieszkania.
Ciepłe okna — przepis na komfortową jesień i zimę
Szkło jest dobrym przewodnikiem, dlatego powoduje duże straty ciepła w naszym mieszkaniu. Ale nie martwcie się! Obecne modele okien są o wiele lepiej wyizolowane w porównaniu do tych sprzed lat. Przyjmuje się, że okna pionowe powinny mieć współczynnik U nie wyższy niż 1,1 W/(m2·K). Warto zwracać na niego uwagę podczas zakupów w sklepie budowlanym. Pamiętajmy, że jeśli zależy nam na naprawdę wyizolowanych oknach, musimy liczyć się z o wiele większym wydatkiem. Przekalkulujmy na jakiej oszczędności ciepła nam zależy oraz ile jesteśmy w stanie zapłacić za nowy zestaw okien. Spójrzmy również na drugą stronę medalu przepuszczalności. Co prawda jesienią i zimą wiążą się z nią większe koszta na ogrzewanie mieszkanie, jednak w okresie wiosenno-letnim pamiętajmy, że przez okna wpada dużo światła. To naturalny sposób na ogrzanie mieszkania. Dlatego niekoniecznie okna o niskiej przepuszczalności to najlepszy wybór — wszystko zależy od naszych preferencji.
Jaki rozmiar okien wybrać?
Rozmiar okna to istotna kwestia. Sporej wielkości okno z pewnością wyglądają zjawiskowo w pomieszczeniach o dużej powierzchni, zwłaszcza z pięknym widokiem na zewnątrz. Dzięki nim, do mieszkania lub domu wpada duża ilość światła, a pokój jest ładnie nasłoneczniony. Jednakże, w okresie letnim, zwłaszcza przy ekspozycji południowej, duże okna mogą okazać się sporym problemem podczas upalnych dni. W takich momentach zastosujmy rolety, grube zasłony lub posadźmy rośliny dające cień przed domem Jeśli nie posiadamy domu lub olbrzymiego apartamentu, pomysł na duże okna w mieszkaniu zamieńmy na taki z klasycznym rozmiarem okien, wyznaczonym przez przepisy prawa budowlanego. W pomieszczeniach, gdzie stale przebywamy, powierzchnia okien powinna wynosić przynajmniej 1/8 powierzchni podłogi. W pomieszczeniach nieprzeznaczonych na stały pobyt (kuchnia, łazienka) powierzchnia przeszkleń może wynosić 1/12 powierzchni podłogi. Natomiast, w miejscach takich jak schowek, spiżarnia, garaż, piwnica okien nie musimy wcale montować według przepisów.
Zakup okien to poważna sprawa — w końcu kupujemy produkt, który ma służyć nam przez lata, a dodatkowo zależy od tego nasz komfort mieszkania. Temperatura w pomieszczeniu oraz stopień nasłonecznienia są kluczowymi aspektami naszego samopoczucia w budynku, dlatego postawmy na mądre rozwiązania w kwestiach zakupu okien.