Osprzęt elektryczny hager polo fiorena – czy warto?

Kiedy buduje się lub remontuje dom, zawsze nadchodzi ten moment, kiedy należy zastanowić się, jak rozmieścić w każdym pomieszczeniu gniazdka elektryczne i kontakty ścienne. Planując ich montaż, należy dobrać odpowiednią dla nich wysokość, odległość, a także ich końcowe podłączenie.

Projekt instalacji elektrycznej

Pierwszym krokiem zmierzającym ku rozpoczęciu prac nad instalacją elektryczną w domu jest stworzenie projektu instalacji elektrycznej. Choć brzmi to dość strasznie, nie wymaga pomocy wyspecjalizowanych osób w tej dziedzinie. Wystarczy poprosić o stworzenie takiego projektu zaprzyjaźnionego, profesjonalnego elektryka — z takim zagadnieniem poradzi sobie również przysłowiowa złota rączka. Naszym jedynym zadaniem w tej sytuacji będzie zatem zastanowienie się nad swoimi potrzebami, a więc stworzenie roboczego rysunku lub projektu. Pozwoli to elektrykowi na zaprojektowanie instalacji zgodnie z naszymi wymaganiami i potrzebami.

Jak przygotować taki roboczy rysunek i co powinno się na nim znaleźć?

Najprościej jest zacząć od rozrysowania planu całego domu czy mieszkania. Następnie należy na tym rysunku umieścić wszystkie urządzenia elektryczne, które planujemy kupić. Ważne więc, aby na tym etapie mieć już w głowie wizję aranżacji każdego wnętrza. Zatem można też na tym rysunku (lub innym) rozmieścić we wszystkich pomieszczeniach meble, jakie chcemy kupić. Taki dodatkowy rysunek pozwoli łatwiej określić, gdzie ewentualne kontakty lub gniazdka będą potrzebne oraz w jakiej ilości. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której okaże się, że nagle gniazdek jest za mało i musimy ratować sytuację przedłużaczami, które niestety nie wyglądają zbyt estetycznie. Takie sytuacje mają zazwyczaj miejsce w salonie i sypialniach. Należy pamiętać o wszystkich urządzeniach elektrycznych — sprzęty AGD, komputery, telewizory, pralka itp.

Ogólne zasady umieszczania gniazdek i kontaktów

Największym wyzwaniem będzie niestety łazienka. Jest to dość problematyczne i specyficzne pomieszczenie, w którym panuje wysoka wilgotność i duże ryzyko dostania się wody do wnętrza kontaktów. Tu ilość gniazdek musi być dopasowana do ilości planowanego sprzętu, tak samo jak w przypadku kuchni. Poza tym, obok lustra powinny pojawić się dodatkowe gniazdka, które będą niezbędne podczas używania małych urządzeń, czyli suszarki, golarki, prostownicy itp.

Ważne jest, aby wszystkie gniazdka elektryczne były możliwie jak najdalej od wanny, prysznica i umywalki. Oprócz tego gniazdko musi mieć specjalny bolec, który pełni pewnego rodzaju rolę styku ochronnego, a także zamykaną klapkę, która będzie chroniła przed wilgocią.

W pozostałych pomieszczeniach gniazdka możemy umieszczać w dowolnym miejscu na ścianie, gdzie akurat będziemy ich potrzebować. Jeżeli pomieszczenie jest dość długie, to warto umieszczać gniazdka co najmniej w odległości 2,5 metra od siebie. Tak należy postąpić w przypadku każdego pomieszczenia, np. przedpokoju — nqwet jeśli początkowo wydaje nam się, że nie potrzebujemy gniazdka, to profilaktycznie warto je zamontować. Prawdopodobnie z czasem może się okazać, że będzie nam bardzo potrzebne.

Jak dobrać odpowiednie gniazdko do pomieszczenia?

Kontakty i gniazdka elektryczne są częścią tak zwanego osprzętu elektroinstalacyjnego, który zawsze montuje się dopiero na końcu. Wszystkie gniazdka powinny być dobrane do pomieszczenia oraz przede wszystkim do funkcji, jaką będą pełnić. Przed dokonaniem zakupu najlepiej jest zwrócić się o pomoc do elektryka, który zaprojektował nasz plan instalacji elektrycznej, ponieważ rodzaje gniazdek uzależnione są od wielu czynników, czyli:

• Napięcia instalacji elektrycznej,

• Ilości urządzeń i ich mocy, które będą podpięte,

• Miejsca, gdzie będzie zamontowane,

• Dodatkowych funkcji, jakie będzie pełnić.

Istnieje także wiele typów włączników, z których każdy będzie miał zupełnie inne możliwości zastosowania. Na to warto zwrócić uwagę, szczególnie jeśli mieszkamy w dużym domu i potrzeba będzie dużej ilości kontaktów. Do wyboru mamy:

• Włącznik jednoklawiszowy,

• Włącznik dwuklawiszowy,

• Włącznik trzyklawiszowy,

• Włącznik krzyżowy,

• Włącznik schodowy.

Gniazdka i kontakty a ich design

Obecnie na rynku jest wielu producentów, którzy oferują gniazdka i włączniki w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym. Mimo to do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz najchętniej wybierany jest osprzęt elektryczny Hager. Te produkty są wykonane z najwyższej jakości materiałów oraz posiadają wszystkie niezbędne certyfikaty i atesty. Dzięki temu, kupując ich produkty, mamy pewność, że są bezpieczne i trwałe.

Firma ta nie tylko produkuje gniazdka i kontakty do domów i mieszkań prywatnych. W swojej ofercie posiada także klasyczny model Hager Polo Fiorena, który świetnie wygląda w nowoczesnych biurach i budynkach komercyjnych. Gniazdko to jest dostępne w sprzedaży w delikatnych odcieniach bieli i beżu, w wykończeniu matowym oraz błyszczącym. Warto również zwrócić uwagę, że Hager Polo Fiorena cena jest bardzo przystępna, biorąc pod uwagę wysoką jakość produktu.

Gdzie kupować gniazdka i na co zwrócić uwagę?

Wiele osób nieznających się na tych produktach często wybiera przypadkowe sklepy internetowe oferujące najniższe ceny. Niestety, jest to dość niebezpieczne podejście, ponieważ możemy narazić się na niebezpieczeństwo związane z przepięciami w instalacji elektrycznej. Warto więc wybierać sprawdzone i wiarygodne sklepy i hurtownie, takie jak Hager. Modele renomowanych i uznanych na rynku marek mają zdecydowanie bezpieczniejsze produkty. Warto wspomnieć, że kupując gniazdka, dobrze jest kupić wszystkie za jednym razem. Podczas zakupów większej ilości produktów możemy zapytać sprzedawcę o rabat. Dzięki temu otrzymamy sprawdzone produkty i zaoszczędzimy na wydatkach.

Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na sposób montażu każdego modelu gniazdka. Najlepiej kupować te, których montaż przebiega bezproblemowo i możemy zrobić to sami. Wiele tanich produktów jest bardzo trudnych w montażu, co w efekcie przekłada się na dodatkowe koszty związane z pracą elektryka. Warto więc wyboru gniazdek i kontaktów nie zostawiać na ostatnią chwilę, ponieważ dokonanie złego wyboru może się wiązać z dodatkowymi kosztami lub późniejszymi problemami z elektryką.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Elmar, który oferuje szeroki wybór osprzętu elektrycznego.