W budownictwie powszechnie wykorzystywane są kantówki drewniane, zwane inaczej legarami bądź krawędziakami. Mogą one posiadać zróżnicowaną długość oraz przekrój – wszystko zależy od indywidualnego zapotrzebowania i specyfiki danego projektu. Charakterystyczną cechą jest w tym przypadku podłużny kształt, który pozwala na wszechstronne zastosowanie w bardzo wielu obiektach użytkowych.
Cztery podstawowe rodzaje
Kantówka występuje w kilku odmiennych formach. Najchętniej używane są wersje strugane o niemal całkowicie gładkiej powierzchni, poddane obróbce za pomocą hebla. Pozyskuje się je zazwyczaj z drzewa świerkowego, ewentualnie sosnowego, dębowego lub bukowego. W ostateczności można też postawić na jesion. Tego typu elementy odznaczają się zwiększoną podatnością na przycinanie, pokrywanie farbą i lakierem oraz impregnowanie przed destrukcyjnym wpływem wilgoci. Ich uniwersalne rozmiary to 100×100 milimetrów i 800×800 mm. Drugą istotną kategorię stanowią kantówki drewniane niestrugane, które tworzy się z surowego drewna w procesie przetarcia. Doskonale sprawdzają się one zarówno przy pracach naprawczo-remontowych, jak i przy wznoszeniu ogrodzeń czy płotów. Jeśli natomiast uwzględnimy metodę produkcji, to do wyboru mamy kantówki lite i klejone. Te pierwsze powstają z pojedynczego kawałka drewna, a drugie składają się z paru ściśle ze sobą połączonych warstw.
Najważniejsze właściwości użytkowe
Kantówki drewniane mają za zadanie skuteczne przenoszenie obciążeń, tak aby obiekt budowlany był wystarczająco stabilny i trwały. Dlatego też ich kluczową zaletą jest ponadprzeciętna odporność na uszkodzenia, w tym zwłaszcza pękanie i kurczenie się. Nie ulegają zmiennym temperaturom, promieniowaniu ultrafioletowemu, substancjom chemicznym i innym niekorzystnym czynnikom zewnętrznym. Poza tym są stosunkowo lekkie i dostatecznie niepodatne na działanie ognia. Ma to ogromne znaczenie w sytuacji, kiedy wykorzystujemy omawiane elementy do budowy domu jednorodzinnego. Duża wytrzymałość wynika oczywiście nie tylko ze zwartej struktury materiału, ale także właściwej obróbki i profesjonalnych zabiegów impregnacyjnych. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o szerokiej uniwersalności kantówek.
Zastosowanie w praktyce
Kantówki wprost idealnie spisują się jako komponenty konstrukcyjne małych i średnich budynków o charakterze mieszkalnym oraz użytkowym (stanowią w szczególności podstawę ścian działowych, sufitów i dachów). Mogą też bez problemu posłużyć do stworzenia solidnej ramy łóżka, estetycznego stolika kawowego w stylu skandynawskim, ławki parkowej bądź ogrodowej, altany wypoczynkowej, regału na książki, budy dla psa, schodów wewnętrznych, kwietnika, huśtawki rekreacyjnej, a nawet niewielkiego domku do zabawy dla dzieciaków. Jeśli konkretny obiekt pełni funkcję dekoracyjną, to koniecznie wybierzmy wersje strugane, pozbawione jakichkolwiek drzazg i wszelkich nieestetycznych zmian powierzchniowych. Dodatkowo istnieje opcja zbudowania z udziałem kantówek rusztowań, które okazują się niezwykle pomocne przy malowaniu i tynkowaniu elewacji.