Rodzaje bombek choinkowych

Bombki choinkowe możesz wybierać nie tylko przed świętami. O zakupie dekoracji świątecznych warto pomyśleć z wyprzedzeniem. Dzięki temu można skorzystać z atrakcyjnych promocji i wybierać spośród wielu produktów. Które z nich są najtrwalsze i posłużą przez wiele lat? Sprawdź, czym się kierować przy wyborze.

Typy bombek choinkowych – rodzaje ozdób świątecznych

Wybór bombek choinkowych jest ogromny. Można je dostrzec niemal na każdym kroku przed i w trakcie okresu świątecznego. Wiele z nich pozostaje na kolejny rok, a niektóre da się wykonać samodzielnie. Jakie są najpopularniejsze rodzaje tych charakterystycznych ozdób? Podział może być przeprowadzony na podstawie:

  • rozmiaru – zwykle w sklepach możesz spotkać bombki o średnicy nieprzekraczającej 20 cm. Są jednak większe ozdoby, które możesz umieścić na świątecznym drzewku.
  • materiału wykonania – bombki stworzone są z różnorodnych materiałów. Zaliczają się do nich: szkło, tworzywa sztuczne, papier, tkaniny.
  • kształtu – jest ich równie tak samo dużo, jak rozmiarów. Zwykle ozdoby te przybierają kształt regularnej kuli, mogą również być imitacją postaci, bałwanków, płatków śniegu czy sopli lodu.
  • koloru – przyozdobienie bombkami jest o tyle proste, że występują niemal w każdym kolorze. Wśród nich znajdziesz takie wykonane w jednym kolorze, ale też barwione na różne odcienie.
  • wzoru – poza tradycyjna barwa i kształtem bombki mogą być udekorowane dodatkowymi ozdobami np. w formie brokatu czy kryształków.

Bombki choinkowe robione ręcznie

To nieco inna odmiana tradycyjnych bombek, które można spotkać na rynku. Jeśli decydujesz się na taki produkt, możesz stworzyć go samodzielnie lub skorzystać z bombek widocznych na rynku. Oczywiście wybór jest o wiele mniejsze niż tradycyjnych szklanych lub nietłukących się ozdób. Jednak produkty wykonywane ręcznie są często unikalne i nie spotkasz identycznych u nikogo innego. To zapewnia brak powtarzalności i zaaranżowanie indywidualnego stylu. Niektórzy wolą wykonać takie ozdoby samodzielnie np. wspólnie z dziećmi. Posługują się przy tym elementami papierowymi, drewnianymi i sznureczkami. Można dzięki temu oszczędzić nieco środków, jednak stworzenie swoich kompozycji pochłonie nieco czasu.

Bombki szklane, nietłukące czy ręcznie robione – co wybrać?

Jeśli zależy Ci przede wszystkim na niezawodności i ograniczeniu wydatków, bombki na choinkę z tworzywa sztucznego będą odpowiednim kierunkiem. Są odporne na upadki, nie ważą zbyt dużo i mogą ozdabiać choinkę przez wiele lat. Z drugiej strony nie zapewniają takiego blasku i nie mienią się tak, jak ozdoby szklane. Te nie mają sobie równych pod tym względem. Są jednak delikatne i w zasadzie każdy upadek na podłogę niepokrytą dywanem oznacza ich zniszczenie. Alternatywa są bardzo lekkie bombki ręcznie robione. Wykorzystując do tego papier i własne umiejętności można stworzyć indywidualne kompozycje. Oczywiście konieczne jest wygospodarowanie odpowiedniego zapasu czasu, chyba że szukasz ręcznie robionych modeli na rynku.

Rodzaje bombek choinkowych – słowo na koniec

Jak widzisz, masz do wyboru naprawdę mnóstwo odmian bombek choinkowych. Które z nich będą najlepsze dla Ciebie?