Halogeny na korytarz – czy warto je jeszcze stosować?

Halogeny na suficie w korytarzu stosowane są już od wielu lat. Ich wieloletni trend trwa cały czas, a ponadczasowy wygląd i uniwersalne zastosowanie sprawiły, że nadal są bardzo chętnie stosowana w wielu rodzajach wnętrz. Oprawa halogenowa to nic innego jak oczko sufitowe, które montujemy we wcześniej przygotowanym otworze montażowym. Najczęściej wykorzystuje się ją w sufitach podwieszanych, czy w oświetleniu meblowym gdzie stanowi główne lub dodatkowe źródło światła. Największą zaletą, jaką nam oferuje, jest cena, która nadal jest bardzo atrakcyjna, a także możliwość zastosowania dowolnego źródła światła w postaci żarówki LED o mocy od 1W do nawet 10W.

Halogeny na suficie w korytarzu

Halogeny na korytarzu możemy spotkać dziś w wielu domach, czy mieszkaniach, ale ich wygląd sprzed parunastu lat nie przyciągnie zbyt dużej uwagi gości. Dziś jednak, dzięki coraz szybciej rozwijającej się technologii LED, halogeny na suficie w korytarzu mogą występować w przeróżnych konfiguracjach, różnić się wyglądem, kształtem, czy nawet konstrukcją. Obecnie bardzo popularna jest oprawa halogenowa szklana, która występuje w kolorze lustrzanym, czarnym, niebieskim, zielonym czy czerwonym. Możemy ją wybrać w wersji stałej, ale także ruchomej, dzięki czemu będziemy mogli dostosować nachylenie i kąt świecenia żarówki według własnego uznania. Bardzo popularne dziś są także halogeny natynkowe, które będziemy mogli zamontować na praktycznie każdym suficie, czy oprawy gipsowe, które pomalujemy pod kolor sufitu, czy na dowolnie wybraną inną barwę. Tak szeroki wybór sprawił, że halogeny na suficie w korytarzu są nadal bardzo chętnie stosowane, a bogaty asortyment tych produktów umożliwi każdemu z nas na wybór oświetlenia, które nie tylko przyciągnie uwagę swoim wyglądem, ale także doskonale spełni wszystkie postawione przed nim zadania.

Jak zamontować oprawy halogenowe?

Halogeny na korytarzu najczęściej montujemy w sufitach podwieszanych i właśnie taki rodzaj montażu przedstawimy w naszym artykule. Montaż opraw halogenowych powinniśmy rozpocząć od odpowiedniego rozmieszczenia lamp na suficie i najlepiej zaznaczenia miejsca ich instalacji. Same odpowiednie poukładanie lamp jest najczęściej kwestią głównie indywidualną. Z naszej strony możemy jedynie zalecić równomierność w przypadku kiedy halogeny na suficie w korytarzu będą stanowić główne źródło światła.

Następnym krokiem jest oczywiście przygotowanie odpowiedniego otworu montażowych. Nie może on być zbyt duży, ponieważ oprawka nie zasłoni nam tej całej przestrzeni, ani zbyt mały, bo po prostu nie wciśniemy w niego samego oczka. Najlepszym rozwiązaniem jest dostosowanie średnicy otworu montażowego do zaleceń producenta na opakowaniu produktu. Zwykle w takich sytuacjach przyjmuje się około 0,5 cm tolerancji na większy otwór, który oprawka zawsze ukryje, więc nie musisz się martwić, że będzie on minimalnie zbyt duży.

Jeśli masz już przygotowane otwory montażowe, to teraz należy włożyć w nie oprawy. Przed całą operacją pamiętajmy o tym, żeby wyjąć z opraw pierścienie trzymające żarówki. Po zamocowaniu oprawy możemy swobodnie podłączyć źródło światła do gniazda (GU10 lub MR16), a następnie zamocować samą żarówkę, zabezpieczając ją pierścieniem mocującym. Pamiętaj o tym, że wszystkie te prace powinieneś wykonywać przy odłączonym zasilaniu.

Jakie oprawy halogenowe wybrać?

Wybór odpowiednich opraw halogenowych do dziś niezwykle trudne zadanie. Halogeny na suficie w korytarzu mogą być dziś nie tylko okrągłe lub kwadratowe, a także różnić się kolorem, rodzajem wykończenia, czy materiałem, z którego zostały wykonane. Przed wyborem samej oprawki powinniśmy zadecydować, czy ma to być oprawa wykonana z metalu (zalecamy aluminium) czy szkła. Aluminiowe oprawki najczęściej stosuje się we wnętrzach, w których oświetlenie pracuje cały czas, natomiast wersje szklane w pomieszczeniach, w których możemy oglądać sufit przy zapalonym lub zgaszonym świetle. Przy wyborze opraw halogenowych warto zwrócić uwagę również na ich wielkość. Dziś mamy trzy standardowe średnice opraw, do których zamocujemy żarówki MR11 (35mm), najpopularniejsze GU10 (50mm) lub największe AR111 (111mm). Jak widzisz, wybór nie jest prosty, ale jeśli masz już w głowie plan na to, jaki styl wnętrza preferujesz, to możesz być absolutnie pewny, że dziś znajdziesz oświetlenie, które spełni Twoje indywidualne oczekiwania.