Dobra agencja nieruchomości w zamian za prowizję zdejmuje ciężar z barków osoby zainteresowanej kupnem, wynajmem bądź sprzedażą mieszkania. Usługi agentów nieruchomości cieszą się dużą popularnością i nic w tym dziwnego, gdyż współpraca z nimi jest po prostu wygodna. Sprawdzamy, czy faktycznie warto korzystać z usług biura nieruchomości!
Biuro nieruchomości: co daje skorzystanie z pomocy pośrednika?
Agencja nieruchomości pozwala zaoszczędzić czas i wysiłek włożone w sprzedaż, kupno bądź wynajem nieruchomości. Usługi agentów nieruchomości są polecane również ze względu na ich doświadczenie i zdolność wyłapywania wszelkich nieścisłości w formalnościach i ofertach. Uważa się, że transakcje dokonywane za pośrednictwem biur nieruchomości są zwyczajnie bezpieczniejsze, ponieważ wykwalifikowany pracownik sprawdza każdą nieruchomość pod względem prawnym i technicznym, zanim włączy ją do swojej oferty.
W momencie, gdy sami weryfikujemy oferty i decydujemy się wybrać tę pozornie najkorzystniejszą, nie mamy pewności, czy udało nam się uniknąć pułapek. Samodzielne poruszanie się po rynku nieruchomości wymaga dużej czujności i dokładnego weryfikowania ofert, czasami także z pomocą prawnika.
Czym kierować się przy wyborze agencji nieruchomości?
Dobra agencja nieruchomości to klucz do sukcesu. W jaki sposób znaleźć dobrego pośrednika? Biura nieruchomości najczęściej ogłaszają się w sieci lub w lokalnych gazetach. Na tej podstawie należy wyłonić agencję z najlepszą według Twojej opinii ofertą. Następnym zadaniem jest weryfikacja firmy poprzez sprawdzenie licencji pośrednika.
Oszustów w branży nieruchomości można wyłonić dzięki opiniom internautów, którzy wprost piszą o tym, że firma X to wyłącznie próba wyłudzenia pieniędzy. Czym innym są natomiast negatywne opinie, które zdarzają się najlepszym nawet agencjom nieruchomości. Niemniej opinie poprzednich klientów warto czytać, by stworzyć listę wad i zalet danego biura, co pomoże w podjęciu ostatecznej decyzji o współpracy.
Wybór agencji nieruchomości wiąże się również z wysokością prowizji i analizą warunków umowy. Każde biuro nieruchomości przygotowuje własne umowy, z którymi należy się dokładnie zapoznać przed złożeniem podpisu.
Czy biura nieruchomości oszukują?
W czasach wysoko rozwiniętej cyfryzacji internet przestał być jedynie źródłem rozrywki. To także idealne miejsce dla różnego rodzaju działalności, w którym świetnie odnajdują się także biura nieruchomości. Większość ofert kupna i sprzedaży nieruchomości dostępna jest online, co stanowi nie tylko źródło wygody, ale również pole do popisu dla oszustów. Zdarzają się fałszywi pośrednicy, zwłaszcza przy ofertach wynajmu. Takich oszustów można jednak szybko zdemaskować poprzez sprawdzanie opinii w internecie. W przypadku nieruchomości na sprzedaż i wynajem warto uczyć się na cudzych błędach.
W sieci dość często porusza się również wątek nieuczciwych praktyk stosowanych przez agencje nieruchomości. I znów, to jest możliwe, ale biura nieruchomości z doświadczeniem nie pozwalają sobie na praktyki, które mogą zrazić przyszłych klientów. Uczciwość agenta nieruchomości weryfikuje również umowa, którą przed podpisaniem należy dokładnie przeczytać.