Jak pielęgnować i myć drewniane podłogi – praktyczne porady

Jak czyścić parkiet nie uszkadzając drewna i nie pozostawiając smug? Oto nasze wskazówki, co robić, a czego nie, jakie produkty najlepiej stosować i jak pielęgnować każdy parkiet w zależności od jego wykończenia. Warto pamiętać, że pielęgnacja drewnianej podłogi nie jest łatwa ale pozwala zachować estetykę i styl. Jednocześnie zabezpiecza drewno przed zużyciem. Również należy zachować ostrożność podczas mycia paneli winylowych.

Przeczytaj jak powinno wyglądać mycie drewnianej podłogi – poradnik

Drewniana podłoga jest bardzo popularna ze względu na swój estetyczny wygląd, ale wymaga stałej konserwacji, aby zapobiec jej uszkodzeniu. W szczególności czyszczenie jest podstawowym krokiem, który należy wykonywać za pomocą odpowiednich produktów i narzędzi, a przede wszystkim konsekwentnie. Nawet jeśli nie ma stałych zasad dotyczących częstotliwości mycia drewnianej podłogi, czyszczenie raz lub dwa razy w tygodniu i polerowanie co 7 około miesięcy pozwolą zachować pierwotny wygląd.

Drewno jest bowiem bardzo delikatnym i niezwykle porowatym „żywym” materiałem, który wchłania i zatrzymuje wilgoć, dlatego do jego czyszczenia potrzeba bardzo mało wody. Nie należy jej myć na gorąco, a przede wszystkim nie wylewać bezpośrednio wody na podłogę. Ponadto drewno łatwo się rysuje i barwi. Jeśli nie zostanie poddany obróbce, może pęcznieć lub kurczyć się w niektórych miejscach, powodując widoczne nierówności. Dlatego konserwacja drewnianej podłogi to niezbędny element dla zachowania wyglądu i funkcjonalności.

Poznaj jak wygląda pielęgnacja drewnianej podłogi – koniecznie przeczytaj

Choć może się to wydawać skomplikowane, przy odpowiednich środkach ostrożności dbanie o drewnianą podłogę nie jest trudne. Postępując zgodnie z praktycznymi radami i skutecznymi metodami, bez trudu utrzymasz ją w dobrym stanie. Możesz użyć oliwy z oliwek do polerowania lub sody oczyszczonej i octu, aby usunąć uporczywe plamy. Oprócz narzędzi takich jak ściereczki zatrzymujące kurz, ściereczki z mikrofibry i odkurzacz, do skutecznego czyszczenia można użyć specjalnych detergentów przeznaczonych do tego typu podłóg lub mydła neutralnego, takiego jak marsylskie.

Ponieważ zarówno drewniana podłoga jak i panele winylowe są delikatną powierzchnią, trzeba zwracać szczególną uwagę na substancje, z którymi mają kontakt. Skupiając się na pielęgnacji paneli winylowych trzeba pamiętać, że nie lubią nadmiaru wody czy agresywnych produktów. O pielęgnacji paneli winylowych przeczytasz więcej na stronie: Grupamo.pl/czyszczenie-paneli-winylowych  Również mop parowy jest w rzeczywistości wrogiem takiego rodzaju podłóg, ze względu na ciepło i nadmiar wilgoci. W sytuacjach awaryjnych, np. poplamienie winem czy kawą, należy szybko czystym ręcznikiem papierowym zebrać nadmiar płynu i umyć powierzchnię bawełnianą ściereczką.