Jak prawidłowo dopasować poduszkę do spania

Poduszka to element niezbędny w każdej sypialni. Odpowiednio dobrana ma ogromne znaczenie dla zapewnienia wysokiej jakości snu. Podpiera głowę i odcinek szyjny, pozwala mięśniom się rozluźnić i zregenerować, udrażnia też drogi oddechowe, umożliwiając spokojne, równomierne oddychanie. Jeśli jest dobrze dopasowana do użytkownika, chroni przed bezdechem nocnym i chrapaniem, nieprzyjemną poranną sztywnością karku czy bólem głowy. Aby dowiedzieć się, jak prawidłowo dobrać poduszkę, która będzie gwarancją zdrowego i komfortowego snu, zapraszamy do lektury!

Jaka poduszka jest najlepsza do spania? 

Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju poduszek, które różnią się kształtem, wypełnieniem, poszyciem, rozmiarem, wysokością czy technologią produkcji. Aby wybrać najlepszą dla siebie, warto kierować się:
– pozycją, w której najczęściej śpimy,
– rodzajem wypełnienia,
– kształtem i rozmiarem dopasowanym do budowy naszego ciała oraz indywidualnych potrzeb,
– ewentualnymi problemami zdrowotnymi np. alergie, uczulenia, przewlekłe bóle głowy lub kręgosłupa. 

Najważniejsza jest ergonomia – poduszka powinna nie tylko zapewniać właściwe podparcie głowy oraz kręgosłupa, ale być dopasowana do pozycji, w jakiej śpimy. Poduszki odpowiednie dla osób śpiących na plecach to tradycyjne poduszki puchowe lub wypełnione pianką termoelastyczną poduszki profilowane. Dla osób, które lubią spać na boku, najlepsze będą poduszki profilowane w kształcie pagórka, które są wysokie, dzięki czemu dobrze podpierają głowę, szyję i ramiona. Przy spaniu na brzuchu można wybrać niską poduszkę, zbyt wysoka może nadwyrężać kręgi szyjne. Ważne jest też, aby poduszka była wykonana z wysokiej jakości, bezpiecznych dla zdrowia materiałów, co potwierdzą atesty i certyfikaty.

Testy idealnej poduszki

Przed inwestycją w poduszkę, warto ją przetestować w salonie z pomocą doświadczonego doradcy lub bliskiej osoby. Jeśli leżąc na plecach na poduszce z twarzą ułożoną równolegle do sufitu, podróbek odchyla się do tyłu, oznacza to, że poduszka jest za miękka lub za niska, z kolei, jeśli głowa nachyla się w stronę klatki piersiowej – poduszka jest za wysoka lub za twarda.

Przy ułożeniu bocznym kręgosłup szyjny powinien być podpierany przez poduszkę i układać się w linii prostej. Jeśli głowa przechyla się zbyt mocno do góry, świadczy to o tym, że poduszka jest zbyt twarda lub wysoka. Jeśli jednak głowa przechyla się w dół w kierunku materaca, poduszka jest zbyt miękka lub niska. Takie proste do wykonania testy pozwolą dobrać właściwą poduszkę, która zapewni wygodę i komfort każdemu użytkownikowi.

Poduszki ortopedyczne wspomagające prawidłowe ułożenie kręgosłupa

Ciekawym przykładem poduszek, których można używać zarówno profilaktycznie, jak i na specjalne zalecenie lekarza, są poduszki ortopedyczne. Pod wpływem ciężaru i temperatury ciała dopasowują się one do głowy i szyi, wspomagając poprawne ułożenie ciała i zapewniając tym samym kamforowy sen zarówno w pozycji bocznej, jak i na plecach. Są doskonałym rozwiązaniem szczególnie dla osób, które borykają się z problemami z bólu pleców, kręgosłupa czy głowy. Pozwalają mięśniom odpocząć, rozluźnić się i zregenerować podczas snu, ułatwiając też szybkie zasypianie.

Wybór poduszki ma znacznie!

Zwykłe, dekoracyjne poduszki nie są dobrym wyborem do spania. Co prawda pięknie się prezentują, nadając przytulnego charakteru sypialni, ale nie są w stanie zapewnić odpowiedniego podparcia kręgosłupa, co może powojować dolegliwości bólowe. Warto zainwestować w wysokiej jakości poduszkę dopasowaną do naszych indywidualnych potrzeb – pozwoli ona zapomnieć o dyskomforcie, nieprzespanych nocach, porannych bólach i pomoże budzić się wypoczętym, zrelaksowanym i z energią do życia! 

Szukasz sprawdzonej poduszki? Wybierz ofertę sklepu Bellastoria