Bauhaus – poznaj najsłynniejszą szkołę designu

Bauhaus pierwotnie był szkołą, jednak popularność idei, które wprowadził do projektowania, stała się tak duża, że zaczęto nazywać go stylem. Proste formy, funkcjonalność, chrom, skóra i szkło – to najczęstsze skojarzenia z tą estetyką. W ostatnich sezonach, wraz z trendem na minimalizm, widać bardzo wyraźny powrót inspirowanych nią wnętrz. Wyjaśniamy, czym był Bauhaus i przedstawiamy najbardziej znane projekty jego twórców.

Bauhaus – idee i założyciele

Bez wątpienia Bauhaus to jeden z najbardziej wyróżniających się stylów XX wieku. Jego historia zaczyna się po I wojnie światowej, w 1919 roku, w Weimarze. Pierwotnie nie był stylem w designie, a rzemieślniczo-artystyczną uczelnią, która powstała w odpowiedzi na potrzebę odnowy rzemiosła. XX wiek to rozwój fabryk i przemysłu, a także początki masowej produkcji – to wszystko sprawiło, że rzemiosło zaczęło po prostu tracić na znaczeniu.

Bauhaus powstał, by zwrócić się w kierunku tradycji i stworzyć miejsce, w którym młodzi projektanci będą mogli uczyć się rzemiosła i techniki, a jednocześnie łączyć je ze sztuką. Założyciel i pierwszy dyrektor szkoły, Walter Gropius, nie negował bowiem rozwoju technologicznego, ale chciał połączyć go z tym, co w designie najcenniejsze – rzemiosłem.

Wizją i główną ideą Bauhausu było takie wejście w nowoczesność, które pozwoli odtworzyć rzemiosło nadszarpnięte rewolucją przemysłową i połączyć je na powrót ze sztuką.

Bauhaus – co wyróżnia ten styl?

Bauhaus odcinał się od umiłowania dekoracji popularnego dla poprzedniego wieku. Lampy w stylu art noveau, welurowe krzesła czy meble wykończone ozdobnymi frezami były czymś, czego ta estetyka nie tolerowała. Sztandarowe hasła Bauhausu to „mniej znaczy więcej” i „forma podąża za funkcją”. Co to oznaczało? Najważniejsze było to, żeby obiekt był funkcjonalny. Meble, które były wyłącznie ozdobą, z punktu widzenia Bauhausu były po prostu niepotrzebne.

Główne cechy Bauhausu:

  • zamiłowanie do prostoty i geometrycznych kształtów mebli,
  • rezygnacja z ozdobników przy meblach na rzecz ciekawych, niebanalnych form i faktur,
  • minimalizm w projektowaniu poszczególnych mebli, ale także w urządzaniu całych przestrzeni,
  • dużo przeszkleń w projektowanych budynkach,
  • przestrzeń, światło, jasne kolory we wnętrzach,
  • używanie charakterystycznych materiałów: metalu, szkła, skóry.

Najważniejsze projekty Bauhausu – krzesła znane na całym świecie

Bauhaus kojarzy się z bardzo specyficzną estetyką i konkretnymi projektami. Wśród najważniejszych są wyraziste, bardzo charakterystyczne krzesła i fotele:

  • krzesło Wassily zaprojektowane przez Marcela Breuera – zainspirowała go rama roweru, zaczął więc eksperymentować z metalową rurą i w ten sposób powstał mebel, który stał się najbardziej znanym i pożądanym bauhausowym projektem;
  • krzesło Cesca (również projektu Breuera) o metalowej, charakterystycznie wygiętej podstawie i siedzisku z plecionki; to drugi, zaraz po Wassily Chair, model najbardziej kojarzony z Bauhausem,
  • krzesło Barcelona – wykonane z czterdziestu kawałków pikowanej skóry opierającej się na lśniących nóżkach w kształcie litery „X”; pikowane poduszki zawieszone są na skórzanych paskach,
  • krzesła z kolekcji MR Ludwiga Miesa van der Rohe – inspirowane projektami Breuera; ich konstrukcja składa się z polerowanych, chromowanych rur stalowych, odchylonych oparć oraz skórzanej tapicerki.

Poza krzesłami, na uwagę zasługują również stoliki Laccio Marcela Breuera – ascetyczne, a jednocześnie na tyle charakterystyczne, że od razu można rozpoznać, do jakiego stylu przynależą. Ich konstrukcja, tak jak w przypadku krzeseł, opiera się na metalowych, zaokrąglonych nogach.

Styl Bauhaus we współczesnych wnętrzach

Jednym z założeń Bauhausu w kwestii projektowania mieszkań było dostosowywanie ich do potrzeb mieszkających w nim osób. Kluczowa jest przestrzeń, światło i funkcjonalny wymiar mieszkania. Jak urządzić wnętrze zgodne z zasadami Bauhausu?

  • Zadbaj o to, by dom/mieszkanie sprawiało wrażenie przestronnego – nie wprowadzaj wielu dodatków i unikaj nadmiaru.
  • Postaw na kilka wyrazistych, charakterystycznych dla tej estetyki mebli. Mogą to być krzesła o specyficznie uformowanej podstawie, np. krzesło tapicerowane do jadalni z naszej oferty.
  • Postaw na jakość, a nie ilość. Jeśli masz do wyboru designerski zestaw: stół i 6 krzeseł w wyższej cenie albo kilka pomniejszych i tańszych mebli, wybierz jeden mocny projekt (w tym przypadku stół i krzesła), który „zrobi” wnętrze.
  • Nie przesadzaj z kolorami. Bauhaus to w dużej mierze beże, biele i czerń.
  • Materiały, które szczególnie miej na uwadze to metal, skóra i szkło. Jeśli wybierasz fotel biurowy tapicerowany, niech będzie obity skórą albo jej wysokojakościową imitacją. Nowoczesne krzesła tapicerowane do jadalni nawiązujące do Bauhausu to na przykład model Marano w kolorze czarnym, dostępny w naszym sklepie.

Styl Bauhaus jest bardzo minimalistyczny, a przez to niełatwy do odtworzenia. Każdy element wnętrza musi być bowiem dobrze przemyślany i dopasowany. To z pewnością doskonała estetyka dla wszystkich osób, które cenią sobie wysokojakościowy design i nie lubią wnętrz przeładowanych bibelotami i nadmiarowymi przedmiotami.