Rodzaje opraw oświetleniowych, stosowanych do suchej zabudowy

Podwieszane sufity i ścianki działowe w znacznym stopniu przyczyniły się do rozwoju systemów oświetleniowych zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i przemysłowych. To właśnie dzięki suchej zabudowie wielu projektantów wnętrz odkryło nowe możliwości ich aranżacji, w których główną rolę pełni właśnie oświetlenie. Wyróżniamy szereg lamp i opraw, stosowanych wyłącznie na konstrukcjach z profili i płyt karton-gips. Jak się okazuje, wcale nie trzeba wydawać dużych pieniędzy i oglądać bałaganu przez wiele tygodni, aby otrzymać atrakcyjny wizualnie wygląd pomieszczenia w swoim domu.

Paski LED na suficie podwieszanym – co wnoszą do wystroju wnętrza?

Taśmy LED to zdecydowanie najbardziej wszechstronne i uniwersalne elementy oświetleniowe. Możemy stosować je wszędzie tam, gdzie tylko chcemy – za telewizorem, pod biurkiem, na meblach kuchennych czy właśnie na suficie podwieszanym. Aby wykonać tę ostatnią opcję, należy wcześniej skonstruować specjalnie przeznaczony pod nią sufit. Jest on nieco trudniejszy do zrobienia, gdyż musi zawierać wcięcie, do którego pasek LED zostanie włożony.

Kluczem dotyczącym estetyki dzisiejszych oświetlanych sufitów jest brak widoczności samych diod. Liczy się tylko efekt rozproszonego światła, nadającego pewien klimat pomieszczeniu. Co więcej, dysponując odpowiednią taśmą RGB wraz z kontrolerem, możliwa jest dowolna zmiana barwy i natężenia światła, używając do tego jedynie aplikacji w telefonie.

document_image_rId6.jpeg

Oprawy podtynkowe i natynkowe

Kolejnym źródłem światła, montowanym na sufitach podwieszanych są lampy podtynkowe led i natynkowe. Nie da się ukryć, że ich wybór zależy przede wszystkim od stylu i wielkości pomieszczenia, ale i gustu inwestora. Wersje opraw podtynkowych występują zazwyczaj w jednej, okrągłej formie. Różnią się przeważnie kolorem i raczej ciężko spotkać ich nietypowe odmiany.

Znacznie większą różnorodnością odznaczają się oprawy natynkowe. To właśnie te możemy spotkać w formie sześcianów, prostopadłościanów, trójkątów czy nawet jako zwisające na przewodach kule. Ich stosowanie jest widoczne przeważnie w większych pomieszczeniach, gdyż wizualnie mogą zabierać nieco więcej przestrzeni.

Instalacja zarówno lampy podtynkowej led, jak i natynkowej jest banalnie prosta. Wystarczy nawiercić okrągły otwór w suficie podwieszanym przy użyciu otwornicy. Żarówkę należy podłączyć pod uprzednio dociągnięty kabel, a samą oprawę zamocować przy użyciu zatrzasków.

Inteligentne oprawy LED – dlaczego warto je mieć?

Sam efekt wizualny to jedno, ale nowoczesne oprawy LED niosą ze sobą również walory praktyczne. Mowa tutaj głównie o wbudowanych modułach, pozwalających na połączenie oprawy z siecią WiFi w domu i umożliwiających ich sterowanie z dowolnego miejsca. Dzięki wbudowanym w dedykowaną aplikację funkcjom, użytkownik korzystający z oprawy smart może z dowolnego miejsca na ziemi włączać i wyłączać zasilanie oraz ustawiać pełny harmonogram świecenia.

Co więcej, dostępna jest także opcja zmiany barwy i natężenia światła, a w przypadku niektórych pasków LED, nawet koloru.